Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Podróż Papieża Jana Pawła II do Polski, czerwiec 1999

Przemówienie bpa Kazimierza Romaniuka

Warszawa-Praga, 13 czerwca 1999Umiłowany Ojcze Święty!

Kilka lat temu przejeżdżałeś już tędy, udając się do bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa na otwarcie II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego. Dziś mamy szczęście widzieć Cię z bliska we wnętrzu naszej katedralnej bazyliki, której patronują św. Michał Archanioł i św. Florian, opiekun straży pożarnej nie tylko naszej diecezji.

Lud Boży diecezji warszawsko-praskiej razem ze swoimi pasterzami wita Cię, Ojcze Święty, z największą radością i ogromną wdzięcznością, choć te uczucia byłyby bardziej żywe, gdybyś mógł pozostać z nami nieco dłużej.

Poczytujemy sobie za ogromny zaszczyt to, że zechciałeś nawiedzić Pragę, doświadczaną co jakiś czas wielkimi nieszczęściami. Niedawno obchodziliśmy 200. rocznicę rzezi Pragi. Odbudowane z trudem domostwa, a zwłaszcza kościoły Pragi, zrównały następnie z ziemią wojska napoleońskie wracające spod Moskwy.

To na terenie naszej diecezji leży Radzymin z cmentarzem poległych tam w r. 1920 w czasie zwycięskiej bitwy, która — jak się to dziś powszechnie uważa — uratowała całą ówczesną Europę przed zalewem komunizmu.

Kilka kilometrów od Radzymina, w Ossowie należącym dziś do parafii Kobyłka (powiat Wołomin) zginął bohaterski ks. Ignacy Skorupka, kapelan młodzieży gimnazjalnej walczącej w obronie Warszawy.

Za Cud nad Wisłą wypadło tej części Warszawy i okolic ponosić przykre konsekwencje. Przez prawie 50 lat po II wojnie światowej pomijano nas świadomie w planach rozwoju gospodarczego kraju, zaś o Cudzie nad Wisłą nie wolno było ani mówić, ani pisać.

Twoją obecnością wśród nas czujemy się dziś, ukochany Ojcze Święty, zaszczyceni, podniesieni na duchu i dowartościowani za lata poniżenia i upokorzeń.

Raz jeszcze wita Cię szeroko otwartymi, pełnymi miłości sercami Lud Boży warszawsko-praski.

Prosimy Cię też najpokorniej o Twoje ojcowskie błogosławieństwo, zwłaszcza dla chorych, także tych znajdujących się tuż obok, w szpitalu, dla wszystkich biednych i potrzebujących również duchowego wsparcia, szczególnie dla ojców, bo to przecież rok Ojca — Boga naszych rodzin.

Witamy bardzo serdecznie wszystkich dostojnych i miłych gości, a wśród nich szczególnie metropolitę Sawę, naszego najbliższego, bo przecież tylko przez ulicę, sąsiada.

Umiłowany Ojcze Święty, Matce Bożej Zwycięskiej naszej konkatedry oraz przemożnemu wstawiennictwu Boga, świętych Michała i Floriana, zawierzamy Twoją posługę w naszej diecezji. Szczęść Boże! 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: papież Jan Paweł II podróż do Polski 1999
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W