Nasz dialog umacnia się

Przemówienie do delegacji ekumenicznej z Finlandii. 15.01.2005

15 stycznia Jan Paweł II przyjął w swej prywatnej bibliotece delegację ekumeniczną z Finlandii, w której skład wchodzili przedstawiciele ewangelickiego Kościoła luterańskiego w Finlandii, fińskiego Kościoła prawosławnego oraz Kościoła katolickiego z ordynariuszem Helsinek bpem Józefem Wróblem na czele. Jak co roku, przybyli oni do Rzymu, by oddać hołd relikwiom św. Henryka, apostoła i patrona Finlandii, znajdującym się w bazylice Santa Maria sopra Minerva. Tegoroczna pielgrzymka miała charakter szczególny, ponieważ Kościół w Finlandii obchodzi 850-lecie swego istnienia. «W rzeczywistości — powiedział w przemówieniu powitalnym Jukka Paarma, protestancki arcybiskup Turku i całej Finlandii — historia chrześcijańskiej wiary i obecności chrześcijan w Finlandii jest o wiele dłuższa. Chrześcijaństwo dotarło do pewnych ośrodków w Finlandii jeszcze przed tragicznym podziałem jednego, świętego, katolickiego i apostolskiego Kościoła Jezusa Chrystusa na zachodni Kościół katolicki i wschodnie Kościoły prawosławne w 1054 r. (...) Obchody 850. rocznicy powstania Kościoła w Finlandii rozpoczęły się w uroczystość Objawienia Pańskiego nabożeństwem ekumenicznym, z udziałem najwyższych władz państwowych, w przepięknej średniowiecznej katedrze w Turku pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Henryka. (...) W Finlandii wciąż dobrze pamiętamy ów czerwcowy dzień 1989 r., kiedy w tym narodowym sanktuarium sprawowałeś Liturgię Jutrzni wraz z abpem Johnem Vikstromem, ze mną i z innymi duchownymi». Poniżej zamieszczamy przemówienie Papieża, wygłoszone podczas audiencji.

Ekscelencje, drodzy Przyjaciele z Finlandii!

Witam serdecznie delegację ekumeniczną, która przybyła do Rzymu z okazji święta patrona Finlandii św. Henryka.

Z radością wspominam liczne wizyty, jakie delegacja ekumeniczna złożyła w Watykanie. Dziękujmy Bogu za te serdeczne relacje między Kościołem katolickim, fińskim Kościołem prawosławnym i ewangelickim Kościołem luterańskim w Finlandii. Na przestrzeni lat nasz dialog umocnił się dzięki wzajemnym wizytom, wspólnym modlitwom, a zwłaszcza dzięki Wspólnej Deklaracji na temat Usprawiedliwienia. Wszystko to świadczy, że na drodze do pełnej jedności chrześcijan dokonał się znaczny postęp.

Przy okazji 850. rocznicy przyjęcia chrześcijaństwa przez naród fiński wzywam was, byście kształtowali wasze życie z uwzględnieniem chrześcijańskich korzeni Europy, tak istotnych dla przyszłości kontynentu. Dla was i dla całego drogiego mi narodu fińskiego proszę o obfite błogosławieństwo Wszechmocnego Boga.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama