Przesłanie na Międzynarodowy Kongres UNIV 2005, 21.03.2005
Podobnie jak w minionych latach, w Wielkim Tygodniu odbywał się w Rzymie Międzynarodowy Kongres UNIV 2005, zorganizowany przez prałaturę personalną Opus Dei, na temat: «Projektowanie kultury». Obrady koncentrowały się przede wszystkim na języku muzyki. W kongresie wzięło udział ok. 4 tys. studentów. W Wielki Poniedziałek, 21 marca, młodzi zgromadzili się w Auli Pawła VI. Jan Paweł II skierował do nich przesłanie, które odczytał abp Leonardo Sandri.
Drodzy Młodzi!
1. Z radością witam serdecznie was wszystkich, którzy przybyliście z różnych stron świata, by wziąć udział w dorocznym spotkaniu UNIV. Każdego z serca pozdrawiam i zachęcam was, abyście skorzystali z tej sposobności, jaką jest pobyt w Rzymie, by coraz lepiej poznawać Jezusa Chrystusa i umacniać miłość do Niego. Pozdrawiam osoby, które wam towarzyszą, a zwłaszcza biskupa prałata Opus Dei Javiera Echevarrię Rodrigueza, uczestniczącego w waszym spotkaniu.
Już w czasie studiów uniwersyteckich staracie się tworzyć nową kulturę, w której szanowana jest prawda o człowieku i społeczeństwie. Na obecnym międzynarodowym kongresie zajmujecie się szczegółowym tematem: «Projektowanie kultury», koncentrując się na języku muzyki.
2. Muzyka, podobnie jak wszystkie inne języki sztuki, zbliża człowieka do Boga, który przygotował dla kochających Go ludzi rzeczy, jakich «ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć» (1 Kor 2, 9). Lecz zarazem sztuka może niekiedy wyrażać koncepcję człowieka, miłości, szczęścia nie odpowiadającą prawdzie Bożego zamysłu. Dlatego konieczne jest dokonywanie zdrowego rozeznania. Powtórzę wam to, co napisałem do młodych całego świata w Orędziu na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży: «Nie ulegajcie fałszywym iluzjom i chwilowym modom, po których nierzadko pozostaje tragiczna pustka duchowa!» (n. 5). Również waszym zadaniem, drodzy młodzi, jest odnawianie języków sztuki i kultury. Dlatego starajcie się umacniać w sobie odwagę pozwalającą nie akceptować postaw i rozrywek, które cechuje brak umiaru i zgiełk.
3. W rozlicznych formach działalności formacyjnej, prowadzonej przez prałaturę Opus Dei pod kierunkiem biskupa prałata, przypomina się wam, że każdy człowiek, niezależnie od swego położenia i stanu, jest wezwany do spotykania w swym codziennym życiu Chrystusa. Powołaniem wiernych świeckich — jak dobrze wiecie — jest dążenie do świętości poprzez ożywianie duchem chrześcijańskim rzeczywistości doczesnej. A zatem również dla was, drodzy studenci i nauczyciele akademiccy, praca i nauka powinny być, jak mawiał św. Josemaría, «ustawiczną modlitwą, która składa się z tych samych serdecznych słów, ale codziennie ma inną melodię. Naszą właśnie misją jest przemienianie prozy tego życia w jedenastozgłoskowiec, w poezję heroiczną» (św. Josemaría Escrivá, Bruzda, n. 500).
Niech Najświętsza Maryja Panna pomoże wam spotkać swego Syna Jezusa w liturgii tego Wielkiego Tygodnia oraz w sakramentach pokuty i Eucharystii. Dziewicza Matka Boga, Niewiasta Eucharystii, niech prowadzi każdego z was do radości spotkania z Chrystusem.
Z tymi uczuciami błogosławię was wszystkich i wasze rodziny oraz składam wam z serca najlepsze życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych.
Watykan, 19 marca 2005 r.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (5/2005) and Polish Bishops Conference