Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


W trosce o pełnię wiary

ODPOWIEDŹ NA PRZEDŁOŻONE WĄTPLIWOŚCI
Patres Sacrae Congregationis(*)Ojcowie Świętej Kongregacji Nauki Wiary, zebrani na zebraniu plenarnym, uznali za obowiązek odpowiedzieć na przedstawione wątpliwości w następujący sposób:

I

Pyt. 1:
Czy kapłan, który z powodu alkoholizmu czy z innego powodu, według zalecenia lekarza, nie może spożyć nawet małej ilości konsekrowanego wina, które w czasie Mszy świętej należy przyjąć, może przyjąć Komunię "per intinctionem" we Mszy koncelebrowanej?
Odp.: .Tak

Pyt. 2:
Czy Ordynariusz miejsca może zezwolić kapłanowi, który znajduje się w takiej sytuacji, na celebrację Mszy świętej z przyjęciem Komunii tylko "per intinctionem", a wiernemu, który uczestniczy w tej Mszy świętej na spożycie tego, co pozostało z konsekrowanego wina?
Odp.: Tak.

II

Pyt. 1:
Czy Ordynariusz miejsca może pozwolić na Komunię tylko pod postacią wina tym wiernym, którzy są chorzy na celiakię i którzy, by leczyć się, muszą wstrzymać się od przyjmowania glutenu zawartego w sfermentowanej mące i dlatego również w Chlebie eucharystycznym?
Odp.: Tak.

Pyt. 2:
Czy Ordynariusz miejsca może pozwolić, by wyżej wspomnianym wiernym konsekrowano specjalne hostie, z których całkowicie usunięto gluten?
Odp.: Nie.

W czasie audiencji, udzielonej niżej podpisanemu Sekretarzowi Świętej Kongregacji Nauki Wiary, Jego Świątobliwość Ojciec Święty Jan Paweł II zaaprobował powyższą "Odpowiedź" i polecił ogłosić według prawa.

Rzym, w siedzibie Świętej Kongregacji Nauki Wiary, 29 listopada 1982 r.

JOSEPH Kard. RATZINGER
Prefekt

+ JÉRÔME HAMER OP
Abp tyt. Loreny
Sekretarz


* . AAS 74 (1982) 1298-1299.


opr. mg/jw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: alkoholizm hostia wino mszalne kapłan alkoholik komunia pod dwoma postaciami gluten per intinctionem
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W