Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


W trosce o pełnię wiary

LIST DO KARDYNAŁA JOSEPHA HÖFFNERA, ARCYBISKUPA KOLONII, O PRZEPROWADZONYM BADANIU DOTYCZĄCYM "DZIEŁA ANIOŁÓW"
Litteris diei 1 Decembris(*)Eminencjo

Listem z 1 grudnia 1977 r., skierowanym do Kardynała Sekretarza Stanu, Wasza Eminencja prosił o przeprowadzenie badania dotyczącego "Dzieła Aniołów" ("Das Engelwerk").

Prośba ta z Sekretariatu Stanu została przekazana kompetencji Świętej Kongregacji Nauki Wiary.

Ojcowie Kongregacji, po badaniu przeprowadzonym w środę 22 czerwca 1983 r., doszli do następujących wniosków, które Ojciec Święty zaaprobował na audiencji w dniu 1 lipca.

1. "Dzieło Aniołów" w propagowaniu pobożności do Świętych Aniołów musi być posłuszne nauczaniu Kościoła oraz świętych Ojców i Doktorów Kościoła.

W szczególności nie będzie rozpowszechniać wśród swoich członków i wiernych kultu aniołów, który posługuje się "imionami" znanymi z domniemanego objawienia prywatnego (przypisywanego P. Gabrieli Bitterlich). Nie będzie wolno używać tych imion w żadnej modlitwie wspólnotowej.

2. "Dzieło Aniołów" nie będzie domagać się od swoich członków i nie będzie przedkładać im tak zwanego "przyrzeczenia milczenia" ("Schweigen-Versprechen"), nawet jeśli uzasadnione jest zachowanie odpowiedniej dyskrecji w sprawach wewnętrznych "Dzieła Aniołów", która jest właściwa członkom instytutów kościelnych.

3. "Dzieło Aniołów" i jego członkowie będą zachowywać skrupulatnie wszystkie przepisy liturgiczne, przede wszystkim dotyczące Eucharystii. Ma to szczególne znaczenie dla tak zwanej "komunii wynagradzającej".

Korzystając z okazji, przekazuję Jego Eminencji

szczere wyrazy szacunku

JOSEPH Kard. RATZINGER
Prefekt

+ JÉRÔME HAMER OP
Abp tyt. Loreny

Rzym, 24 września 1983 r. Sekretarz


* AS 76 (1984) 175-176.


opr. mg/jw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: milczenie objawienie prywatne Anioł stowarzyszenie dzieło aniołów kult aniołów

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W