Zapowiedź V Forum IO, pod hasłem "Ochrona praw obywatelskich w Sieci"
21 stycznia br., odbędzie się w Warszawie, w sali Mikołajskiej Pałacu Kultury i Nauki, V Forum Internetu Obywatelskiego. Tematem przewodnim tegorocznego Forum będzie „Ochrona praw obywatelskich w Sieci.”
Jak co roku podczas Forum zostanie wręczony tytuł „Internetowego Obywatela Roku” dla osoby, która w minionym roku, w największym stopniu, przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Dotychczasowi laureaci to Piotr „Vagla” Waglowski oraz ks. dr Józef Kloch.
Internet Obywatelski to niekomercyjna, apolityczna inicjatywa stawiająca sobie za cel rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Dotychczasowe fora poruszały tematy kontaktów obywateli z władzą, dostępu do informacji publicznej, podpisu elektronicznego, telepracy oraz cyfrowego wykluczenia niektórych grup społeczeństwa.
Oprócz tego Internet Obywatelski organizował akcje dotyczące popularyzacji wykorzystania Internetu na linii: obywatele — szeroko rozumiana władza, w tym m.in. „10 najbardziej poszukiwanych dokumentów urzędowych w Internecie” służącą stworzeniu Kanonu Informacji Publicznej, „Poseł on— line” sprawdzającą wykorzystaniu przez parlamentarzystów poczty elektronicznej, „Burmistrz on-line” badającą możliwość kontaktu i obsługi obywatela drogą elektroniczną przez władze samorządowe oraz raporty „Administracja w sieci” oceniające strony internetowe administracji rządowej i samorządowej.
Osoby zainteresowane udziałem w Forum proszone są o zgłoszenie drogą elektroniczną na adres forumio@egov.pl.
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.egov.pl.
Forum ma charakter niekomercyjny, udział w nim jest bezpłatny. Uczestnictwo w Forum uprawnia natomiast do bezpłatnego zwiedzenia Targów Komputer EXPO 2004.
Program Forum:
10:30 Rejestracja gości
11:00 Otwarcie Forum
11:05 Wręczenie tytułu „Internetowego Obywatela Roku”
11:15 „Prawa jednostki w komunikacji elektronicznej” — Wacław Zimny
11:30 „Ochrona prywatności — spam” — Piotr Waglowski
11:45 „Ochrona prywatności — podglądactwo” — Jacek Rybicki
12:00 „Prawo do informacji — BIP i nie tylko” — Tomasz Kulisiewicz
12:15 Przerwa
12:30 „Ochrona prawa jednostki do prywatności w sieci” - dyskusja panelowa
z udziałem: Edwina Bendyka, Ireneusza Krzemińskiego, Tomasza Kulisiewicza, Jacka Rybickiego, Piotra Waglowskiego, Danuty Wieczorek, Małgorzaty Wilkosz — Śliwy, Wacława Zimnego. Moderuje Arkadiusz Frydrych
14:00 Zakończenie Forum
opr. mg/mg