Certyfikat systemu zarządzania środowiskowego i ekoznakowanie gwarancją odpowiedzialności ekologicznej

Celem seminarium była prezentacja nowoczesnych instrumentów zarządzania środowiskowego i uwarunkowań związanych z ich wdrażaniem



Certyfikat systemu zarządzania środowiskowego i ekoznakowanie gwarancją odpowiedzialności ekologicznej

W dniu 27 lutego br. w siedzibie Senatu odbyło się seminarium zorganizowane przez Komisję Ochrony Środowiska Senatu RP przy współpracy z Polskim Forum ISO 14000-INEM Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Celem seminarium była prezentacja nowoczesnych instrumentów zarządzania środowiskowego i uwarunkowań związanych z ich wdrażaniem.
W ostatnich latach pojawiła się potrzeba stosowania rozwiązań systemowych w dziedzinie zarządzania jakością, ochroną środowiska oraz bezpieczeństwem i higieną pracy. Certyfikacja funkcjonujących systemów zarządzania jakością (wg norm ISO 9000), ochroną środowiska (wg normy ISO 14001) oraz bezpieczeństwem i higieną pracy (wg normy PN-N-18001) zmobilizowała wielu przedsiębiorców do doskonalenia organizacji i zarządzania firmami.
W wielu przypadkach, posiadanie certyfikatu jakości lub środowiska stanowi o nobilitacji firmy i zapewnia jej uprzywilejowaną pozycję na rynku, w eksporcie lub w przetargach. W rzeczywistości często ci, którzy dążą do zdobycia certyfikatu za wszelką cenę zapominają, że stanowi on jedynie świadectwo wiarygodności i społecznej odpowiedzialności firmy, a skuteczne zarządzanie wymaga głębokiego wdrożenia rozwiązań systemowych i ich stałego doskonalenia. Dlatego też organizatorzy seminarium postawili przed prelegentami i uczestnikami dyskusji kilka istotnych pytań:
Jakie wymagania stawiają przedsiębiorcom nowe regulacje w zakresie ochrony środowiska?
Czy możliwe jest określenie wskaźników charakteryzujących w sposób obiektywny przedsiębiorstwo w zakresie gospodarczym, ochrony środowiska oraz w stosunku do szeroko rozumianej sfery społecznej? Co daje firmie ekoznakowanie i rejestracja w programie EMAS?
Jak przekonać przedsiębiorców, że wprowadzanie systemów zarządzania środowiskowego przybliża ich firmę do standardów europejskich i światowych?

Seminarium było okazją do zaprezentowania działalności obydwu współpracujących ze sobą Forów oraz poznania korzyści z posiadania ceryfikatu zarządzania środowiskowego ISO 14000 (Andrzej Ociepa - Prezes Forum ISO 14000), jak też możliwości włączenia się firm i instytucji rządowych oraz pozarządowych do Europejskiej Kampanii 2005 na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społecznego (Maciej Kozakiewicz - Prezes FOB).
Główną część seminarium stanowiły wystąpienia praktyków reprezentujących obydwie organizacje zaproszone do współpracy przez Komisję Ochrony Środowiska Senatu. Miłym akcentem towarzyszącym seminarium było wręczenie przez Przewodniczącego Komisji - Franciszka Bachledę-Księdzulorza oraz dyrektora Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji przedstawicielowi firmy AGRECOL z Mesznar (gm. Wieruszów) Ekoznaku na produkowane przez firmę nawozy ekologiczne.

Odpowiedzialność społeczna to konieczny element systemu zarządzania w przedsiębiorstwie, który wynika z nowej wizji miejsca pracy w globalnej gospodarce - przekonywał w swoim wystąpieniu dr Bolesław Rok - wiceprezes FOB. Najważniejszymi elementami wartości towaru są jakość, bezpieczeństwo i oddziaływanie na środowisko. Ekoznakowanie jest jednym z elementów kształtowania proekologicznego modelu konsumpcji - mówił w swoim wystąpieniu Andrzej Suliński z Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. Wiceprezes Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska - Tomasz Podgajniak prezentował korzyści z wdrażania Systemów Zarządzania Środowiskowego oraz założenia Narodowego Programu Promocji Systemów Zarządzania Środowiskowego w Polsce. Występujący jako ostatni z prelegentów dr Adam Mierzwiński z firmy Ekoekspert zaprezentował analizę polskiego systemu ochrony środowiska w świetle nowych regulacji prawnych. Seminarium podsumował trafnie Senator Janusz Okrzesik - Wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, mówiąc, że w XXI wieku firmy posługujące się dziewiętnastowiecznymi definicjami swojej misji nie odniosą już sukcesu. Przykładem na zmianę sposobu myślenia jest zmiana pojęcia "zasoby ludzkie" na "kapitał ludzki".
Zasoby się zużywa, a kapitał służy do inwestycji. Taka zmiana myślenia o odpowiedzialności firmy wobec zewnętrznego środowiska to oznaka nowoczesnego stylu w biznesie.

Biuletyn nr 3 kwiecień 2001


opr. MK/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama