Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Finanse - analiza rynków

Mariusz Kierasiński

FED może zaskoczyć światowe rynki

20.08.2016


W stanach Zjednoczonych zdecydowanie wzrosło prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych. Tak wynika z publikacji raportu i zapisu rozmów po ostatnim posiedzeniu FED.

Rynek co prawda spodziewa się podwyżki stóp procentowych ale dopiero w grudniu bieżącego roku, tym czasem bank centralny USA może zaskoczyć rynek i dokonać kolejnej podwyżki nawet we wrześniu. Co to oznacza? Ni mniej ni więcej, powrót do mocnego dolara, ucieczkę inwestorów z ryzykownych walut i z rynku akcji (spadek giełdy), także spadek giełdy towarowej. Co prawda w minionym tygodniu dolar spadał i na parze EUR/USD wykrystalizował się nawet kanał rosnący, ale rynek jeszcze owych wypowiedzi przedstawicieli FED nie znał. Zatem można wątpić w trwałe umocnienie się euro wobec dolara.

Na polskim rynku walutowych w ubiegłym tygodniu doszło do wykrystalizowania się tendencji rosnących, czyli złoty wykazywał oznaki słabości. W nadchodzącym tygodniu można się zatem spodziewać przyspieszenia osłabienia polskiej waluty, bo kapitał spekulacyjny zdaje się opuszczać polski rynek walutowy, realizując zyski z ostatniego umocnienia złotego. Wyraźnie to widać po spadających kursach akcji na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Bowiem tzw. kapitał spekulacyjny wychodzi z rynku akcji i wykupuje waluty, co oznacza spadek złotego.

EUR/USD – Jak wyżej wspomniałem na tej parze wykrystalizował się kanał rosnący na korzyść euro. Tymczasowy trend poziomy został przełamany i kurs wybił się górą przełamując poziom 1,1220 (Wykres: Dzienny). Jednakże sytuacja może uleć gwałtownej zmianie, jeżeli tylko okaże się, że FED dokona podwyższenia stóp procentowych już we wrześniu.

EUR/PLN – Doszło do przełamania dotychczasowej linii trendu spadającego. Kurs wybił się ponad poziom 4,3000 i jeżeli szybko nie wróci, a myślę że nie, to będziemy mieli zmianę trendu na rosnący (Wykres: Dzienny). Zatem w nadchodzącym tygodniu możemy się spodziewać osłabienia złotego.

USD/PLN – Na tej parze nadal mamy trend malejący (Wykres: Ośmiogodzinny), ale i tu może dojść do umocnienia się dolara.


opr. ac/ac 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ekonomia świat rynek Stany Zjednoczone dolar stopy procentowa rynek światowy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W