Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


dk. Łukasz Przelazły, Włocławek

Chrześcijańskie aplikacje na AndroidaW zaskakująco szybkim tempie rośnie liczba potencjalnych użytkowników smartfonów i tabletów. Specjaliści uważają, że liczba smarfonów w 2015 roku powiększy się aż dwukrotnie i osiągnie poziom 72% (dane wg raportu New Media Forecast). Trochę inaczej wygląda sytuacja tabletów. Ich rozwój i akceptacja przez dane społeczeństwa będą się charakteryzować wolniejszym tempem, co nie oznacza, że segment tabletów nie będzie miał wpływu i udziału w cyfrowym świecie. Również w Polsce smartfony rosną w siłę, a system operacyjny Android nie ma sobie równych. „Rzeczpospolita” szacuje, że w Polsce w 2012 roku sprzedano około 5 milionów smartfonów, co stanowi prawie połowę sprzedaży telefonów komórkowych w naszym kraju. Co więcej, aż 77% sprzedanych urządzeń pracuje z systemem operacyjnym Android. Jednak są tacy, którzy twierdzą, że popularność Androida w naszym kraju jest ściśle powiązana z zamożnością Polaków, których po prostu nie stać na kupno IPhona.

Fakt, że Android z dnia na dzień rośnie w siłę zauważyli deweloperzy, którzy piszą coraz więcej aplikacji uwzględniając ten system operacyjny. Strona chrześcijańska nie pozostała w tej sferze zaniedbana. Aplikacji o charakterze religijnym w wirtualnym sklepie można znaleźć dość sporo. Problem polega jednak na tym, że przeciętny użytkownik smartfona wchodząc do sklepu z aplikacjami coraz częściej znajduje się w sytuacji osiołka z wiersza Fredry. Nie wie gdzie szukać, jak szukać i w końcu nie wie czego szukać. W gąszczu tak wielu aplikacji znaleźć te najlepsze i najbardziej wartościowe jest bardzo trudno. Dlatego zobaczmy jak wygląda TOP 10 aplikacji dla chrześcijan:

10. Msza święta od Antares – jest to aplikacja zawierająca pełne teksty Mszy świętej w różnych językach świata. Największym minusem jest fakt, że wszystkie teksty zostały poddane tłumaczeniu Google Translator.

9. Różaniec od crecode.com – jest to aplikacja, która nie wymaga połączenia z Internetem. Według twórców jest bardzo przydatny w podróży oraz w nauce modlitwy różańcowej. Według opinii użytkowników bardzo często się zawiesza, brakuje wizualizacji krzyża i różańca, czcionka też jest zdecydowanie za mała. Brakuje również wyjaśnienia jak odmawiać poszczególne części różańca. Podsumowując można stwierdzić, że aplikacja od crecode.com jest bardzo dobrym pomysłem, ale wymaga dopracowania.

8. Modlitewnik od MB4ANDROID – jest aplikacją  zawierającą zbiór ponad 260 modlitw w tym modlitwy codzienne, z katechizmu, litanie, nowenny, różaniec, koronki, godzinki, Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa, egzorcyzmy i inne. Aplikacja nie zawiera reklam i uciążliwych dodatków. Według opinii użytkowników jest to najlepszy do tej pory i stale rozwijany modlitewnik.

7. Noc konfesjonałów  - Sakrament spowiedzi wymaga dobrego przygotowania, dlatego ta aplikacja będzie w sposób szczególny przydatna osobom, które chcą przystąpić do spowiedzi, ale nie wiedzą po prostu od czego zacząć. Noc konfesjonałów zawiera m.in. rachunek sumienia opracowany przez ks. Jacka Prusaka, warunki owocnej spowiedzi, przewodnik po konfesjonale (?), katalog kościołów tworzących noc konfesjonałów itd. Według opinii użytkowników jest to dobrze zrobiona aplikacja, chociaż baza kościołów jest dość uboga.

6. Evangelizo, czyli Ewangelia na co dzień – kto by nie chciał mieć w jednym miejscu czytań na każdy dzień z komentarzami Ojców Kościoła, informacji o świętych i zbioru podstawowych modlitw? Wszystko to znajdziemy w aplikacji Evangelizo, która występuje aż w 9 językach, w tym w języku polskim. Bardzo dobra aplikacja, jednak według opinii użytkowników największym mankamentem jest czcionka i szata graficzna.

5. Laudate od Aycka Soft – Według twórców jest to najobszerniejsza katolicka aplikacja. Znajdziemy w niej czytania na każdy dzień, różaniec, koronkę do Bożego Miłosierdzia, dokumenty i encykliki papieskie. Dla użytkowników największym zaskoczeniem jest możliwość dodawania własnych modlitw, a tego do tej pory jeszcze nigdzie nie było.

4. Msze.pl od Polidea Lab - nowoczesny nawigator kościołów znajdujących się w okolicy, w której będziemy się znajdować. Idealnie sprawdzi się w trakcie wyjazdu lub tuż po przeprowadzce. Aplikacja Msze.pl pomoże również znaleźć drogę do kościoła. W każdym zakątku Polski można sprawdzić. gdzie jest najbliższy kościół, jak do niego dojechać i o której godzinie odbędzie się msza święta. Autorzy aplikacji wykonali ponad 8 tysięcy telefonów, by stworzyć aktualną bazę z adresami parafii i godzinami mszy świętych. Aplikacja warta polecenia.

3. 1Komunia od Tomasza Adamowicza - aplikacja pomagająca w duchowym przygotowaniu do Pierwszej Komunii Świętej. Zawiera wszystkie modlitwy, które powinno znać dziecko przygotowujące się do I Komunii Św.:  Modlitwa Pańska. Pozdrowienie Anielskie, Skład Apostolski, Dziesięć przykazań Bożych, Przykazanie miłości, Pięć przykazań kościelnych, Sześć prawd wiary , Siedem Sakramentów Świętych itd. Pierwsze cztery modlitwy są w wersji audio. Użytkownicy twierdzą, że jest to jedna z najlepszych aplikacji na Androida.

2. Lectio Divina od Jean-Christophe IMBERT – w tej aplikacji znajdziemy czytania na każdy dzień z komentarzem, Liturgię Godzin oraz żywoty świętych na każdy dzień. Bardzo przydatna aplikacja. Dużym plusem jest obecność Liturgii Godzin. Jeden z użytkowników powiedział, że „w świecie gdzie pełno wojewódzkich i innych pajaców nawet dla mnie agnostyka aplikacja będzie odskocznią”.

1. Pismo święte PL od Przemysława Bieruta – jest to mobilna wersja Pisma świętego. Od momentu zainstalowania aplikacji w telefonie można mieć Biblię po polsku zawsze pod ręką. Dodatkowo aplikacja umożliwia wyświetlanie czytań, psalmów i Ewangelii przypisanych do każdego dnia. Ponadto znajdziemy zakładki, wyszukiwanie, modlitwy oraz innych wiele usprawnień.opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Biblia program różaniec brewiarz modlitewnik Oprogramowanie Aplikacja market Android Google Play Laudate
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W