List włoskiego rządu do Prymasa Polski w sprawie religijnego dziedzictwa

Odpowiedź z włoskiego Urzędu Rady Ministrów skierowany do Prymasa Polski dotyczący apelu biskupów polskich o odwołanie się do religijnego dziedzictwa w przyszłym Traktacie Konstytucyjnym Unii Europejskiej

(tłumaczenie)
Podsekretarz Stanu w Urzędzie Prezesa Rady Ministrów
Nr Dz. 5455

UE/158
Rzym, 21 października 2003 r.

Jego Eminencja
Kardynał Józef Glemp
Prymas Polski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
WARSZAWA

Eminencjo,

W imieniu Prezesa Rady Ministrów odpowiadam na uprzejmy list Eminencji z dnia 2 września br., dotyczący apelu Biskupów Polskich o umieszczenie w projekcie Traktatu Europejskiego odniesienia do religijnego dziedzictwa naszego Kontynentu.

Państwo Włoskie rozumie i w pełni podziela to nastawienie, gdyż jest ono częścią jego własnej historii, nierozłącznie związanej z chrześcijaństwem i katolicyzmem.

Wierni tej zasadzie staramy się uczynić wszystko co możliwe, aby przyszły Traktat Konstytucyjny zawierał wspomniane odwołanie.

Stanowisko takie zostało wyrażone przez Prezesa Rady Ministrów wobec przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich w Europie, którzy ostatnio gościli w Palazzo Chigi.

Także Wicepremier Gianfranco Fini, jako Przedstawiciel Rządu Włoch w Konwencie oraz aktualny Przewodniczący Delegacji Rządowej na Konferencję Międzyrządową, wielokrotnie podnosił to zagadnienie i prowadzi w tym kierunku nieprzerwaną pracę wśród partnerów europejskich.

Zapewniając więc Eminencję o zaangażowaniu Włoch [w tej sprawie], korzystam z okazji, by złożyć Eminencji - i wszystkim Biskupom Konferencji Episkopatu Polski -wyrazy najgłębszego poważania i szacunku.

Szczerze oddany (podpis nieczytelny)


opr. JU/PO



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama