Centrum treningowe Caritas w Ramallah otwarte

Polska Caritas działa nie tylko na terenie naszego kraju - jednym z zagranicznych projektów wspieranych przez nią jest Centrum Treningowe w Ramallah na terenie Autonomii Palestyńskiej

Centrum treningowe Caritas w Ramallah otwarte

Niedaleko Ramallah w Autonomii Palestyńskiej Caritas Jerozolima przy wsparciu Caritas Polska i polskiego MSZ otworzyły Centrum Treningowe Caritas. Na uroczystość zaproszeni zostali również inni donatorzy, w tym minister spraw zagranicznych Malty.

— Zdaję sobie sprawę z tego, że wsparcie, którego udzielił rząd Malty było symboliczne. Utwierdzam się jednak w przekonaniu, że nawet niewielkie fundusze wydane we właściwy sposób mogą przynieść wymierne efekty, czego dowodem jest ta inwestycja. Warto wiedzieć, z kim inwestować w rozwój — powiedział minister spraw zagranicznych Malty dr George Vella.

W Centrum Treningowym Caritas w Jabal Al Nijmah niedaleko Ramallah w zajęciach zawodowych z szycia i krawiectwa uczestniczy piętnaście kobiet. Ośrodek wyremontowano i wyposażono dzięki funduszom Przedstawicielstwa Malty w Ramallah oraz wsparciu palestyńskiej firmy telekomunikacyjnej PALTEL, a czesne dziesięciu z piętnastu studentek do końca br. pokrywa polski MSZ.

— Nawet, jeżeli po zakończeniu zajęć nie będę pracowała jako krawcowa i nie będę sprzedawała swoich ubrań, to będę w stanie oszczędzić na odzieży kupowanej dla siebie i swojej rodziny. Spodnie, które mam teraz na sobie, wykonałam podczas zajęć w centrum Caritas. To niewiarygodne, czego można nauczyć się przez miesiąc — podkreśla Aida, jedna ze studentek i matka kilkorga dzieci. Po zakończeniu cyklu treningowego studentki zorganizują pokaz mody połączony z aukcją ubrań wykonanych w Centrum Odzieży oraz Wzornictwa Użytkowego.

5 listopada z realizacją projektu zapoznał się na miejscu III sekretarz Departamentu Współpracy Rozwojowej Piotr Frelak. Przedstawiciel MSZ odwiedził Centrum Treningowe Caritas w Ramallah, ośrodek szkoleniowy YWCA we Wschodniej Jerozolimie, a także wyróżnioną beneficjentkę Faridę, z centrum szkoleniowego Al-Usra, która jako jedna z trzech najlepszych studentek projektu otrzymała grant w wysokości tysiąca dolarów amerykańskich na rozwój własnego zakładu fryzjerskiego i salonu piękności.

— Mąż rozwiódł się ze mną i musiałam wrócić do swojego rodzinnego domu. W naszej kulturze rozwiedziona kobieta automatycznie traci szacunek i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać — opowiada Farida. Według prawa muzułmańskiego rozwód może być prawnie wiążący na podstawie jednostronnego oświadczeniem mężczyzny. — Co więcej zgodnie z prawem wychodząc ponownie za mąż musiałabym oddać swoją córeczkę mojemu byłemu mężowi. Ona jest dla mnie najważniejsza, dlatego nigdy tego nie zrobię. Uczestnictwo w projekcie daję mi ogromną szansę. Wreszcie mogę stanąć na własnych nogach. Jestem samodzielna finansowo i nie muszę korzystać z pomocy męża ani rodziny — podkreśla z dumą Farida. Kobieta współpracuje również z lokalnym salonem piękności w Bedo niedaleko Ramallah, skąd pochodzi.

W większości centrów edukacyjnych trwa druga faza działań, w czasie której kobiety pracują zdalnie w domu, a wykonane rękodzieło sprzedają za pośrednictwem centrum edukacyjnego (tak jest w przypadku Women Child Care Society z Beit Jala) albo przychodzą do centrów raz w tygodniu na konsultacje, żeby uczyć się jak lepiej odnajdywać się na rynku pracy (The Future College z Betlejem oraz Inhash Al-Usra z Ramallah; gdzie odbywały się zajęcia zawodowe z fryzjerstwa i terapii upiększającej). Do YWCA, gdzie beneficjentki uczestniczyły w zajęciach z edukacji administracyjno-biurowej, wciąż są zapraszane na dodatkowe szkolenia interpersonalne oraz dzięki wsparciu centrum umawiane na rozmowy kwalifikacyjne.

Minimalnie 60 proc. kobiet z 80 biorących udział w całym projekcie znajdzie z pomocą Caritas Jerozolima pracę, staże bądź otworzy własny zakład usługowy, co pozwoli im usamodzielnić się, a w dłuższej perspektywie podnieść jakość życia.

Projekt pt. „Wyrównywanie szans edukacyjnych kobiet w Autonomii Palestyńskiej” jest realizowany we współpracy Caritas Polska i Caritas Jerozolima. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

 

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama