Bliżej informatyki

O kursach komputerowych dla osób niepełnosprawnych

Czy osoby niepełnosprawne mają szansę na sukces? Ludzie niepełnosprawni, o wysokim ilorazie inteligencji i odpowiednich cechach osobowości, takich jak wytrwałość, pracowitość, wysoki stopień motywacji i ambicja, mogą wiele osiągnąć i podobnie jak inni liczyć na sukcesy w różnych dziedzinach życia.

Ograniczenia wynikające z większej lub mniejszej utraty sprawności, które bywają przyczyną komplikacji w życiu rodzinnym, zawodowym i kontaktach społecznych można złagodzić w procesie rehabilitacji. Trudną sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy można jednak poprawić.

Na przełomie listopada i grudnia 2001 r. w katowickim Ośrodku Wspierania Przedsiębiorczości prowadzone były kursy z cyklu „Osoby niepełnosprawne w społeczeństwie informacyjnym — Ponad Barierami II”. Certyfikaty ukończenia kursu w zakresie podstawowym otrzymały 24 osoby, a kolejnym dwunastu wręczono świadectwa ukończenia kursu obsługi Internetu. Większość kursantów to ludzie z dysfunkcjami narządu ruchu, ale są wśród nich także głuchoniemi.

Na szkoleniu można było nauczyć się podstaw obsługi komputera, nawigacji i komunikowania w Internecie oraz podstaw tworzenia stron. W zajęciach uczestniczyli niepełnosprawni mieszkańcy województwa śląskiego, rekrutujący się spośród klientów Integracyjnego Ośrodka Informacyjno-Szkoleniowego FORUM ON w Katowicach, funkcjonującego od czerwca br.

Wszyscy absolwenci kursów znaleźli się w bazie danych osób poszukujących zatrudnienia.

— Jeśli wszystko potoczy się pomyślnie, to już w przyszłym roku zajmiemy się pośrednictwem pracy w sposób całkowicie profesjonalny. Nasze starania o uzyskanie odpowiednich licencji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej już wkrótce powinny być uwieńczone sukcesem — mówi Jan Pietraga, organizator szkolenia.

Nad rynkiem pracy dla osób niepełnosprawnych wciąż wiszą ciemne chmury. Z informacji opublikowanych ostatnio przez Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Inwalidów i Spółdzielni Niewidomych wynika, że liczba osób niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładach pracy chronionej zmniejszyła się w tym roku o 10 procent. Obecnie w kraju działa około 400 spółdzielni inwalidów (na 3,5 tys. z. p.ch.), które zatrudniają 50 tys. niepełnosprawnych. Ograniczenie ulg podatkowych w ostatnich trzech latach spowodowało, że w przeciętnym z. p. ch. zakładowy fundusz rehabilitacyjny w przeliczeniu na jednego niepełnosprawnego pracownika zmalał ponadtrzykrotnie.

Katowickie FORUM ON prowadzi działalność informacyjną i poradniczą dla niepełnosprawnych. Do wiadomości związanych z problematyką niepełnosprawności i rehabilitacji można dotrzeć poprzez stronę internetową Ośrodka www.forumon.org.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama