Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Zaangażowanie społeczne: Kinga Yliharsila

Agnieszka Czapla, Magdalena Wójcik

Ma 25 lat, a już odkryła swój sposób na zmianę świataKinga ciągle inwestuje w swój rozwój — praca, studia podyplomowe, lekcje śpiewu. Ale jednocześnie swoim potencjałem chce dzielić się z potrzebującymi dziećmi. Dlatego została wolontariuszką AKADEMII PRZYSZŁOŚCI.

Spacerują letnim popołudniem po rozgrzanej, warszawskiej Pradze. Kinga w jednej ręce trzyma łubiankę pachnących truskawek, w drugiej — małą dłoń Darka. Idą do szkoły i rozmawiają o tym, co przydarzyło im się w ostatnim tygodniu. Na korytarzu otaczają ich inne dzieci. Chłopiec częstuje je truskawkami. - Czuję się, jakbym rozdawał medale zwycięzcom! — cieszy się.

Jeszcze parę miesięcy temu Darek miał problem w kontakcie z rówieśnikami. Teraz jest duszą towarzystwa. Został podopiecznym AKADEMII PRZYSZŁOŚCI i dzięki niej poczuł się ważny.

Dołącz do Drużyny SuperW i pomagaj mądrze. Zgłoś się >>

Kinga

Ma 25 lat, a na koncie już dwa ukończone kierunki studiów i rozpoczęte studia podyplomowe. Do tego praca w szkole językowej i wiele pasji. Kilka razy w tygodniu tańczy i chodzi na zajęcia z emisji głosu.

— Uwielbiam, gdy się dużo dzieje. Ciągle stawiam sobie poprzeczkę wyżej — mówi Kinga Yliharsila — pół Finka, pół Polka na stałe żyjąca w Warszawie. - To dla mnie najważniejsze — nieustannie się rozwijać i spełniać swoje marzenia — dodaje.

Teraz planuje wyjazd do Stanów Zjednoczonych, kocha musicale, chciałaby występować na największych scenach świata.

Poznaj Darka i Kingę:

Przyjaciółka i mentorka

Mimo, że ma dużo na głowie, znajduje czas na wolontariat. — Chcę dzielić się moim zapałem i zarażać innych energią. W AKADEMII PRZYSZŁOŚCI mam taką okazję — wyjaśnia.

O Akademii dowiedziała się od swojej koleżanki i zdecydowała się zostać SuperW, czyli wolontariuszką AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Od roku pracuje z 10-letnim Darkiem. Jest dla niego przyjaciółką i mentorką. Na cotygodniowych spotkaniach pomaga mu nie tylko w lekcjach, ale też w poznaniu jego mocnych stron. — Czasem wychodzimy na spacer, na gofry albo gramy w gry planszowe, które pani Kinga przynosi na zajęcia — opowiada Darek. — Ostatnio byliśmy nawet w Parku Łazienkowskim i ZOO!

Dołącz do Drużyny SuperW i pomagaj mądrze. Zgłoś się >>

Od porażek do sukcesów

- Darek to wyjątkowy chłopiec. Bardzo otwarty, wrażliwy i pomysłowy. Miewa problemy z koncentracją i odrabianiem lekcji. Przede wszystkim jednak brakowało mu wiary w siebie — wyjaśnia Kinga. - I w tym najbardziej chciałam mu pomóc.

Po roku pracy z Kingą, chłopiec potrafi zauważać swoje sukcesy i z radością opowiada o tym, co dobrego mu się przydarzyło. Jeszcze kilka miesięcy temu skupiał się tylko na swoich porażkach.

- Największą motywacją dla mnie jest rozwój Darka. To, że widzę jego kolejne sukcesy i radość z nich — podsumowuje Kinga. - Zresztą ja dzięki niemu też się rozwijam! Uczę się wytrwałości, cierpliwości i poznaję jego spojrzenie na świat. Przypomniał mi, jak ważna jest radości z małych rzeczy — dodaje.

Pomoc, która ma sens

AKADEMIIA PRZYSZŁOŚCI jest ogólnopolskim programem pomocy dzieciom i siostrzanym projektem SZLACHETNEJ PACZKI. Podopieczni Akademii to uczniowie szkół podstawowych, którzy mają problemy w nauce i pochodzą z niezamożnych rodzin.

W ramach programu dzieciaki otrzymują wyjątkową pomoc — mają szansę inspirować się swoimi tutorami — ambitnymi, młodymi ludźmi, którzy pomagają im pokonać porażki szkolne.

- W Akademii przeprowadzamy dzieci od porażek w szkole do sukcesów w życiu. To znaczy skupiamy się na tym, co nich pozytywne — wyjaśnia Kinga. — Zawsze przypominam Darkowi, że ludzie, którzy osiągnęli coś wielkiego, popełniali mnóstwo błędów. Na porażkach można nauczyć się najwięcej — podsumowuje wolontariuszka.

Zgłoś się!

Tak jak Kinga możesz przeprowadzić dziecko od porażek w szkole do sukcesów w życiu. Dołącz do Drużyny SuperW i zostań wolontariuszem AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Akademia czeka na Twoje zgłoszenie tylko do 30. września.

Dołącz do Drużyny SuperW i pomagaj mądrze. Zgłoś się >>

* * *

Tylko w 2014 roku SZLACHETNA PACZKA pomogła 19 580 rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie, a AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI 1800 dzieciom wychowującym się w trudnych warunkach. XIV edycja Paczki zjednoczyła ponad milion osób — potrzebujących, wolontariuszy, darczyńców przygotowujących pomoc i dobroczyńców finansujących organizację projektu, a to już ponad 2,5% Polaków!

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wolontariat opieka sukces wolontariusz wykluczenie społeczne dobroczyńca pomaganie Szlachetna Paczka Akademia Przyszłości Kinga Yliharsila
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W