Recenzja książki: Bp Jan Pietraszko, "Nasze powroty do Chrystusa. Rekolekcje wielkopostne", Kraków 2001
W 13. rocznicę śmierci Sługi Bożego ks. bpa Jana Pietraszki krakowskie Wydawnictwo św. Stanisława BM wydało zbiór jego wielkopostnych rekolekcji pt. „Nasze powroty do Chrystusa”. Jak za życia Księdza Biskupa nauki te gromadziły spragnionych Słowa Bożego, głoszonego przez — jak nazwał go ks. prałat Władysław Gasidło, postulator procesu beatyfikacyjnego — „największego kaznodzieję ostatniego półwiecza”, tak po śmierci (2 marca 1988 r.) nie zniknęło zainteresowanie jego spuścizną homiletyczną. Wydane drukiem w 1961 roku „Rozważania”, a powtórnie w poszerzonej wersji trzy lata później, w 1967 roku „Spotkania”, a w latach 1977 i 1983 „Medytacje w drodze” cieszą się stale dużym zainteresowaniem. Opublikowany także w 1979 roku tom homilii (rok A) „Po śladach Słowa Bożego” zostanie — jak zapewnia ks. dr Józef Guzdek, dyrektor Wydawnictwa św. Stanisława BM — wkrótce wznowiony. W przygotowaniu są także medytacje ewangeliczne „Otwarte Chrystusowe serce”. Przyczynią się one, co jest intencją zarówno wydawcy, jak i autorów opracowujących teksty, do przypomnienia na nowo czytelnikom duchowości ks. bpa Pietraszki, a równocześnie ułatwią „zrozumienie Ewangelii głoszonej językiem współczesnego człowieka”.
„«Nasze powroty do Chrystusa» — czytamy we wstępie — to wspólny tytuł kilku serii rekolekcji wielkopostnych, wygłoszonych przez bpa Jana w kolegiacie św. Anny w Krakowie i pozostawionych nam w darze jako okruchy ewangeliczne umacniające duszę w znojnym trudzie powrotu do Boga”. Teksty wzięte zostały z maszynopisów poprawionych przez autora oraz z nagrań magnetofonowych. Na końcu książki zamieszczono rozważania Drogi Krzyżowej.
Piękne wydanie, w twardej trzykolorowej okładce, zdobi zdjęcie Piety — płaskorzeźby Baltazara Fontany z kolegiaty św. Anny w Krakowie, w której Sługa Boży ks. bp Jan Pietraszko duszpasterzował przez 40 lat i zgodnie ze swoją wolą został w jej podziemiach pochowany.
opr. mg/mg