Fragmenty książki "Świadectwo egzorcysty. Wywiad z ks. Gabrielem Amorthem, światowej sławy egzorcystą"
ISBN: 978-83-60703-84-7
wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2008
29 września Kościół katolicki celebruje święto Archanioła Michała, tego, który jako pierwszy przeciwstawił się zbuntowanym aniołom, odpowiadając na akt pychy Lucyfera Non serviam!, pokornym i zwycięskim Quis ut Deus? (Któż jest jak Bóg?) i wywołując wielką bitwę niebiańską między dobrem i złem, która zakończyła się triumfem Dobra i strąceniem do piekieł Lucyfera i innych zbuntowanych aniołów.
Bóg, by wynagrodzić go za jego wierność, wyznaczył go Księciem wszystkich zastępów anielskich, zależnych tylko od Boga i Jego Matki, Królowej Aniołów, patronem Synagogi przed Chrystusem i Kościoła po Jego przyjściu.
Święty Michał Archanioł jest postacią o wyjątkowym znaczeniu w historii naszej religii. Jego światłość otacza, oprócz kręgu szczególnie biblijnego, zarówno aspekty historyczno-dewocyjne, jak i liturgiczno-arystyczne. Najwznioślejszym pouczeniem tego niebiańskiego stworzenia jest trwanie w miłości do Boga, miłości wspaniałej, interpretowanej jako symbol nieprzejednanej odrazy do zła i grzechu, szczególnie do kłamstwa i niesprawiedliwości.
Dlatego św. Michał Archanioł jest zawsze przedstawiany z mieczem i wagą. Szpada oddziela prawdę od kłamstwa, waga rozróżnia to, co jest sprawiedliwe i uczciwe od tego, co tym nie jest.
opr. aw/aw