Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Źródło: Przewodnik Katolicki

Natalia Budzyńska

Coś więcej niż muzyka

FESTIWALOWY URODZAJAdoracja Najświętszego Sakramentu, konferencje, Msze Święte, nabożeństwa, warsztaty i koncerty - przez całe lato w różnych częściach Polski organizowane są festiwale muzyki chrześcijańskiej. Wystarczy tylko wziąć namiot, zapakować plecak i w drogę.

Słysząc hasło „festiwal muzyczny", jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy na myśli Opole, Sopot, Kołobrzeg oraz Jarocin i Woodstock Jurka Owsiaka. Trudno nawet wyobrazić sobie, jak wiele zmieniło się od tamtych czasów: festiwale muzyki chrześcijańskiej rozwijają się w olbrzymim tempie i do tego stopnia, że trudno odwiedzić wszystkie proponowane miejsca. Obserwując polską scenę muzyczną, można śmiało dojść do wniosku, że zwykłych festiwali rockowych w wakacje jest coraz mniej, natomiast tych z przesłaniem duchowym coraz więcej.

Dursztyńskie początki

Wszystko zaczęło się piętnaście lat temu podczas pierwszego Spotkania Muzyków Chrześcijan w Dursztynie. Pod koniec lat osiemdziesiątych nastąpiło bowiem coś, co w środowisku muzyków nazywane jest dziś „przebudzeniem duchowym". Owo „przebudzenie" dotknęło wtedy osób związanych głównie z muzyką jazzową. Postanowiono wówczas, że najwyższy czas, by powstał zespół otwarcie przekazujący chrześcijańskie treści. Wtedy też narodził się pomysł organizowania co roku rekolekcji dla muzyków zainteresowanych zbliżeniem się do Boga i służeniem Mu swoim talentem. Takie rekolekcje najpierw odbywały się w Dursztynie, potem w Ludźmierzu, a część uwielbieniową prowadziły zespoły New Life M i Deus Meus.

W połowie lat dziewięćdziesiątych nastąpiło „drugie przebudzenie" -tym razem do Kościoła powrócili znani muzycy rockowi: Tomasz Budzyński, Robert Friedrich i Darek Malejonek. Właśnie podczas piątego Spotkania Muzyków Chrześcijan w Ludźmierzu powstał pomysł na zespół 2Tm2,3; pomysł na głoszenie Słowa Bożego w formie ostrej muzyki rockowej. Od tej pory rynek muzyki chrześcijańskiej, który dotychczas ograniczony był do chórów i przyparafialnych scholi, rozrósł się niebywale. Nie ma się więc co dziwić obfitości festiwalowych ofert.

Góra nad morzem

Od kilku lat Spotkania Muzyków Chrześcijan „Strefa Chwały" odbywają się w Gródku nad Dunajcem i co roku głównymi muzycznymi animatorami są muzycy związani z New Life M i Deus Meus. Od 13 do 18 lipca odbywają się warsztaty (aranżacja piosenek, fortepian, animowanie uwielbienia, a nawet nagłośnienie i akustyka - to tylko kilka tematów) i zajęcia teoretyczne (np. historia muzyki liturgicznej), prowadzone przez znanych profesjonalnych muzyków. Stałym elementem jest wieczorne uwielbienie prowadzone w duchu grup charyzmatycznych oraz - oczywiście - codzienna Msza Święta.

Nad morzem we Władysławowie dobiega właśnie końca czwarte Spotkanie „Góra Tabor", organizowane przez księży chrystusowców. Młodzież przez trzy dni modli się psalmami, uczestniczy we Mszy św., adoruje Najświętszy Sakrament oraz bierze udział w warsztatach i spotkaniach w grupach. Właśnie na spotkanie kładą duży nacisk organizatorzy: „Ważne miejsce na Górze Tabor ma doświadczenie spotkania, takich spotkań jest wiele. Niektóre bardzo proste, gdzieś w drodze, przy okazji. Ale są i te ważne i poważne. Jest spowiedź - spotkanie z Chrystusem. Długie rozmowy ze sobą i innymi...". Za jedyne czterdzieści złotych młodzież może uczestniczyć w ważnych wydarzeniach, takich jak koncerty (2Tm2,3), spektakle (Teatr A) i oczywiście w najważniejszym: nocnej Eucharystii nad brzegiem morza, poprzedzonej Drogą Światła - marszem plażą w blasku pochodni i świec. Radzę zapamiętać to miejsce i skorzystać z tej propozycji za rok.

Jezuita i kwita

Jest jeszcze czas, żeby pojechać na VII Jezuickie Dni Młodzieży (15-23.07.) do Świętej Lipki (młodzież licealna i studenci) lub III Ignacjańskie Dni Młodzieży (26-31.07.) do Starej Wsi (gimnazjaliści). Oba organizowane są przez ojców jezuitów.

Spotkaniu w Świętej Lipce przyświeca hasło „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". „Tym razem weźmiemy pod lupę przyjaźń, będziemy ją przez te osiem lipcowych dni przeżywać i analizować, a pretekstem do tego jest jubileusz, który w tym roku świętujemy, tj. Ignacego Loyoli, Franciszka Ksawerego i Piotra Favera. Bóg połączył tych niezwykłych ludzi wspólną misją, powołaniem i gorącą przyjaźnią" - zapowiadają organizatorzy. Pod murami przepięknego kościoła zaśpiewa dla uczestników Antonina Krzysztoń.

Młodsza młodzież także będzie rozmawiać o przyjaźni pod hasłem: „Przyjaźń czy kochanie", czyli „o tym, co w sercach nastolatków pojawia się jako tęsknota, marzenie, upragnione szczęście, a niekiedy także rozczarowanie, gorycz czy ból". W programie Dni są warsztaty sportowe, muzyczne, modlitewne i biblijne oraz - oczywiście - koncert. W Starej Wsi wystąpią Siewcy Lednicy.

Po modlitwie koncert

Interesująco zapowiada się Wakacyjna Ewangelizacja „Bieszczady dla Jezusa" - cały tydzień (16-23.07.) możliwość obcowania z kulturą (teatr, film, muzyka) i modlitwą (codzienna Eucharystia, adoracja, koronka, modlitwy uwielbienia, nocne czuwanie, Droga krzyżowa, spowiedź). Tylko pięćdziesiąt złotych kosztuje miejsce na polu namiotowym i możliwość uczestniczenia w bogatych duchowych rekolekcjach i koncertach (Anti Babylon System, Full Power Spirit, 2Tm2,3) nad Soliną.

Dla kogo Bieszczady leżą jednak za daleko, ma alternatywę: XIII Spotkanie Młodych w Wołczynie niedaleko Kluczborka, którego tegoroczną edycję bracia mniejsi kapucyni zatytułowali: „W Rytmie Łaski" (17-22.07). Po całodniowych zajęciach prowadzonych wokół tematu sakramentu pojednania przychodzi czas koncertowy: Magda Anioł, TGD, 2Tm2,3 i inni. Wszystko za jedyne czterdzieści złotych (łącznie z codzienną zupą z kotła).

Jeszcze mniej kosztuje spędzenie pięciu dni w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla podczas XIX Franciszkańskich Spotkań Młodych (26--31.07.). „Stwórzmy przestrzeń radości i przyjaźni, w której każdy z nas będzie mógł doświadczyć prawdziwego spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem!" - wołają franciszkanie, namawiając do spojrzenia oczami wiary na ubóstwo we współczesnym świecie i w sobie. Zagrają: Armia, Full Power Spirit, Früstück, Krośnieński Chór Gospel „Bliżej Nieba", DJ Pryk i zespół breakdance Spasiba Breakers.

W wielu spotkaniach uczestniczyć będą biskupi; wszędzie - oprócz wspaniałego wypoczynku w atrakcyjnych miejscach - zapewniony jest pełnowymiarowy „serwis duchowy". Dobrze więc się przekonać, że „są inni, którzy myślą podobnie jak ja, chcą żyć według tych samych wartości i zasad, patrzą w tę samą stronę".

WIĘCEJ INFORMACJI


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: festiwal Ludźmierz rock Darek Malejonek Deus Meus Muzyka chrześcijańska Robert Friedrich Tomasz Budzyński new life m Dursztyn Strefa Chwały TGD
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W