Informacje o festiwalu Nadzieja (Piotrków Trybunalski, 2007)
Organizator:
Fundacja : „Divine Mercy”
Ul. Pijarska 4
97-300 Piotrków Trybunalski
koordynacja:
ks. Arkadiusz Lechowski
tel.: +48 605 05 62 95
KRÓTKA HISTORIA I CHARAKTERYSTYKA FESTIWALU
Odbywający się od kilku lat Festiwal Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej NADZIEJA zostanie w tym roku zorganizowany w Piotrkowie Trybunalskim. Niewątpliwie stał się on jedną z największych imprez chrześcijańskich w tej części Polski.
Festiwal nasz zyskał sobie miano niepowtarzalnego wydarzenia muzycznego i kulturalnego, które przyciąga wielotysięczną widownię. Na opinię tę, zasłużył sobie dzięki różnorakim inicjatywom kulturalno-warsztatowym oraz całej plejadzie gwiazd chrześcijańskiej sceny muzycznej, które gościła festiwalowa scena. Występowali na niej między innymi: Armia; 2Tm2,3; Maleo Reggae Rockers; Tomek Kamiński; Chili My; Silenie; Wolna Grupa Bukowina; Good Religion; Viola i New Day; Schola Cantorum Gospel Choir; Ox; Triquetra; Miasto; Dubska; Full Power Spirit; Evident; Vienio Pele; Produkt; Pinkouszyn; Etna; 40 i 30 na 70; Katolika Front; Nazaret; Viola Brzezińska; Magda Anioł i przyjaciele.
Oprócz wspaniałych koncertów, które mają miejsce na scenie głównej, odbywają się też liczne imprezy towarzyszące festiwalowi takie jak: warsztaty, projekcje filmowe, wernisaże, wystawy, spotkania autorskie oraz ciesząca się dużym zainteresowaniem spartakiada.
Festiwal Nadzieja zawsze cieszył się również dużym zainteresowaniem mediów. Festiwal był obejmowany oficjalnym patronatem medialnym m.in. przez Telewizje „PULS”; TVP3 Łódź; „Dziennik Łódzki”; Tygodniki: „Ozon”; „Tydzień Trybunalski”; „Gość Niedzielny”; „Niedziela”; miesięcznik studencki „Semestr”; miesięcznik „Mały Gość”; kwartalnik FRONDA; kwartalnik muzyczny „Ruah”; Radio Bis; Radio Plus; Radio Vox; Radio Łódź; Radio Piotrków; Radio Jasna Góra; Tan Radio; Radio CCM; oraz Portale internetowe: Opoka; Wiara.pl; Independent; Bosko.pl; mójpiotrkow.pl; siecmiłosci.pl; kdm.pl. Ponadto informacje na temat festiwalu ukazywały się w wielu lokalnych, jak i ogólnopolskich mediach (m.in. w Gazecie Wyborczej, jak i TVP i Polskim Radiu).
W projekcie festiwalu obok licznych środowisk chrześcijańskich mogą uczestniczyć również wszelkie instytucje i firmy, które w ten sposób będą mogły zaprezentować się szerszej widowni reklamując swoją działalność i produkty.
Na naszej scenie grali między innymi:
2 Tm 2,3 -zespół powstał w 1996 roku, w wyniku spotkania się muzyków polskiej sceny alternatywnej (Acid Drinkers, Flapjack, Armia, Houk), którzy nawrócili się na chrześcijaństwo, lub którym bliskie były wartości chrześcijańskie. Teksty swoich utworów oparli właściwie wyłącznie na Biblii, wplatając często strofy w języku hebrajskim i aramejskim. W ostatnich latach zespół złagodził swoje brzmienie i od muzyki metalowej zmierza w kierunku reggae, rocka i bardziej melodyjnych dźwięków, co słychać szczególnie na akustycznych koncertach, często odbywających się w kościołach. Najnowszy album "888" pokazuje jednak, iż grupa wraca do ostrzejszej muzyki. W 2006 roku zespół wystąpił na festiwalu NADZIEJA jak i m.in. na Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.
MAGDA ANIOŁ I PRZYJACIELE. Na scenie chrześcijańskiej debiutowali płytą „Kiedy dusza śpiewa”. Magda dostała wówczas nagrodę Tuba Dei dla wokalistki roku. Następna płyta to „Ani oko, ani ucho”. Z niej pochodził utwór, który wraz z teledyskiem towarzyszył Ojcu Świętemu w Jego ostatniej wizycie w Polsce. Po zrodzeniu trzeciej płyty - „Do góry nogami”, powstaje również pierwszy w Polsce wydany na DVD koncert ewangelizacyjny. W roku 2005 zostaje wydany maxisingiel „LOLEK”, który w całości jest poświęcony nieobecnemu już wśród nas Ojcu Świętemu. Potem ukazuje się nowa płyta - „Naprawdę. Msza młodych” inspirowana formą Mszy Świętej.
Maleo Reggae Rockers -zespół został założony w 1997 roku przez Darka Malejonka. Powstał on na bazie legendarnej reggaeowej formacji BAKSHISH. W czerwcu 2001 roku grupa Maleo Reggae Rockers zagrała trasę koncertową, wraz z Jamajską gwiazdą reggae Michaelem Blackiem. W 2002 zespół ponownie wyruszył na trasę "REGGAE TOUR 2002". Zagrał wówczas 18 koncertów wraz z Kofim Ayivora -wokalistą legendarnej formacji OSYBISA oraz Michaelem Blackiem z Jamajki. Ostatnio ukazała się nowa płyta „Regemowa” w której zawarte są niepowtarzalne poszukiwania nowego brzmienia reggae.
Armia to zespół niezwykły na polskim rynku muzycznym. Powstał w 1985 roku na skutek zetknięcia się dwóch osobowości naszej niezależnej sceny: Tomasza Budzyńskiego (śpiewał wówczas w słynnej Siekierze) i Roberta Brylewskiego (gitarzysty „Kryzysu”, „Brygady Kryzys” i „Izraela”). Klasycznie rockowy skład od początku uzupełniany był instrumentami dętymi, ale przełomowym okazał się moment, gdy do zespołu dołączył Krzysztof "Banan" Banasik. Jego gra na waltorni nadała muzyce specyficzne, niespotykane brzmienie.
Siła „Armii” tkwi w połączeniu poezji Tomasza Budzyńskiego z wyrafinowaną i ekspresyjną muzyką, zawierającą elementy muzyki hard core, hard rocka, folk, a nawet muzyki klasycznej. Poetycki przekaz, nawiązujący do Starego i Nowego Testamentu, jak również do utworów takich artystów jak: Artur Rimbaud, czy Samuel Beckett, stanowią przeciwwagę do tak modnej ostatnio w muzyce rockowej postawy sex, drugs & rock'n'roll.
Wykorzystanie nietypowych dla współczesnego rocka instrumentów, jak waltornia, flet, wiolonczela, skrzypce czy didgeridoo sprawia, że propozycja zespołu jest na polskiej scenie zupełnie wyjątkowa, a „Armia” wciąż pozostaje jedną z najbardziej oryginalnych grup, tworząc muzykę, której nie da się w żaden sposób „zaszufladkować”.
Saruel -zespół istnieje jako część inicjatywy ewangelizacyjnej. Charakter zespołu zmieniał się w odpowiedzi na potrzeby i możliwości miejsca i czasu, w których zespół działał. Zawsze jednak głównym jego celem było (i jest) głoszenie Dobrej Nowiny o miłości Bożej i nadziei, jaką przynosi Jezus Chrystus.
Styl zespołu to okolice CCM-owskiej muzyki pop (Contemporary Christian Music) i przede wszystkim praise&worship.
Tomek Kamiński - skrzypek i wokalista swoje muzyczne doświadczenia zdobywał współtworząc toruński zespół „Nocna Zmiana Bluesa”, w którym przez wiele lat śpiewał, a przede wszystkim grał na skrzypcach. Na pierwszy autorski album złożyły się piosenki, w których Tomek chciał mówić o tym, co dla niego ważne. Niewątpliwym przebojem tej płyty jest piosenka "Ty tylko mnie poprowadź” Koncertowe wykonania tego utworu zawsze poruszają publiczność, która wykonuje refren razem z zespołem
Viola i New Day -Muzyka zespołu inspirowana jest rytmami i kulturą afrykańską, stąd też słychać wiele instrumentów pochodzących właśnie z Afryki. Zespół tworzą utalentowani muzycy o dużym doświadczeniu i dorobku artystycznym. Wokalistką zespołu jest Violetta Brzezińska - jedna z najlepszych wokalistek młodego pokolenia.
Etna -zespół powstał latem 1999 roku. Kilku muzyków z okolic Malborka związała miłość do reggae, uwiodła ich lekkość i puls jamajskich rytmów. Jesienią 2000 roku siedmioosobowy skład nagrał debiutancki album zatytułowany "Na Syjon". Płyta została wydana na początku 2001 roku. Krążek zawierający 10 utworów to przede wszystkim reggae, ale z domieszką takich stylów muzycznych jak: rock steady, ska oraz muzyka etniczna. Na początku lutego 2004 zespół wszedł do studia, aby w ciągu dziesięciodniowej sesji zrealizować materiał na swoją drugą płytę „W kierunku słońca", do którego zrealizowany został wideoklip.
Chili My -to czołówka pierwszej ligi polskiego rynku muzyki tworzonej przez chrześcijan. Zespół, który zagrał już kilkaset koncertów i jest prawdziwą gwiazdą wielu festiwali ma na swym koncie już cztery krążki. Muzyka zespołu to porywający tygiel rocka, folku i ballady. Niektóre utwory pulsują prawdziwą radością, inne, stonowane -wyciszają. Zespół świetnie zapełnia lukę na muzycznym rynku grając "muzykę środka".
EVIDENT - to warszawski skład wkomponowany w szeroko rozumianą polską scenę hip-hop-u. Na swoim koncie ma już sporo mniejszych i większych koncertów, nagrany maxisingiel i teledysk promowany przez telewizyjną stację VIVA i hip-hop.pl. Jak na debiutujący zespół aFgan, Zmoras, Vinetu i przyjaciele osiągnęli bardzo wiele. Mają za sobą występy na kilku dużych scenach. Do najciekawszych należy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod Pałacem Kultury w Warszawie, gdzie obok innych zespołów występowali dla 10 000 - cznej publiczności. Zostali zaproszeni do programu VIVAMAT, na kanale VIVA, który wielokrotnie emitował teledysk zespołu. W listopadzie 2005 ukazała się nowa płyta zespołu, na której gościnnie wystapił DJ Romek (Stare Miasto, Vienio i Pele).
40 i 30 na 70
Jako zespół zadebiutowali 4 czerwca 1999, na konkursie festiwalu muzyki religijnej SacroSong'99 we Wrocławiu. Chcieli się przekonać, co sądzą o ich muzykowaniu inni. Zebrana publiczność, przyjęła ich bardzo ciepło, i w ten sposób nabrali pewności, że powinniśmy dalej grać...
A grają akustycznie, na takich instrumentach, jak: akordeon, bongosy, djemby, domra, gitara akustyczna, gitara klasyczna, gitara basowa, kontrabas, mandolina, sabar, sopiłki (ukraińskie flety ludowe) itp. Ich brzmienie jest chyba dość charakterystyczne - zbliżone do folkowego, choć muzyka, jaką grają, nie jest do końca folkiem.
Wolna Grupa Bukowina pierwszy sukces odniosła na przełomie lipca i sierpnia 1971 roku. Tamtego lata na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej Bukowina zdobyła wszystkie główne nagrody. Końcem pewnego etapu Bukowiny niewątpliwie była śmierć lidera w 1985. Muzycy rozjechali się w różne strony i dopiero po upadku totalitaryzmu zdecydowali się znów zagrać razem. Bukowina zmartwychwstała, uwolniony od cenzorów i innych panów, decydujących czego społeczeństwo ma słuchać, rynek fonograficzny umożliwił wydanie archiwalnych, studyjnych nagrań po tylu latach. Twórczość Wolnej Grupy Bukowina na stałe wpisała się w nurt, który w latach 90'tych nazwano "Krainą łagodności", zresztą od piosenki tegoż zespołu pt. "Pieśń Łagodnych”.
Good Religion, powstał na początku 1996 roku. Z pięciu osób, które tworzyły pierwszy skład dziś jest ich cała dziesiątka. Pierwszy, "poważny koncert" zagrali w lipcu tego samego roku na festiwalu "Slot" w Giżycku. Pierwszy materiał studyjny został zarejestrowany w 1998, w studiu Manta na Wawrzyszewie. Z tych nagrań powstaje kaseta zatytułowana "Natural Vibration". Co jakiś czas zespół pojawiał się w programie telewizyjnym „Raj” i kilku stacjach radiowych. W marcu 2003 roku ukazała się druga płyta zespołu „Trust”. Obecnie Zespół jest w trakcie nagrywania trzeciego krążka.
Na początku istnienia zespołu jego ówczesny lider Tomek "Gonek" Gonciarz wyjaśniał nazwę zespołu: "Jest taki zespół Bad Religionn, którego znakiem jest przekreślony krzyż w kółku. Kiedyś ich słuchałem, ale się nawróciłem i uwierzyłem w Pana Boga. A nazwaliśmy się Good Religion, tak na przekór".
Schola Cantorum Gospel Choir dał już ponad sto koncertów. Pierwszą nagraną płytą były „Kolędy tradycyjne i pastorałki”. W 2001r. został zaproszony do Aubergenville pod Paryżem. Natomiast w sierpniu 2001r. Chór zdobywa wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Chórów Gospel Camp Meeting w Osieku, rok później zwycięża w tym konkursie i reprezentuje Polskę na festiwalu Gospel w Kopenhadze, występuje także ze światowej sławy zespołem gospel „ Shanon's Band”.
W grudniu 2004r. chórzyści już po raz drugi koncertują w Aubergenville pod Paryżem. Kolejnym bardzo prestiżowym sukcesem Bełchatowskiego Chóru Gospel jest zdobycie Grand Prix na IX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel Osiek 2005r., dzięki czemu jest jedynym zespołem w historii konkursu, który dwukrotnie stał się posiadaczem Bursztynowej Róży. Ponadto w latach 2004/ 2005 uświetnia swoim śpiewem około 30 znaczących imprez w całej Polsce, bierze również udział w nagraniach radiowych i telewizyjnych, śpiewa wspólnie z Markiem Bałatą i Eleni, rozpoczyna Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Chociaż skład chóru ulega ciągłej zmianie wynikającej z sytuacji życiowej chórzystów, wszystkich śpiewaków łączy ciągle ta sama pasja — miłość do muzyki, a szczególnie do muzyki gospel.
Miasto, zespół gra od 1997 roku; ich muzyka to mieszanka stylów: ska, reggae w ostrzejszym wydaniu, całość oscylująca bliżej lub dalej w klimatach punkowych. W roku 2005 zespół zajął drugie miejsce na Rockowych Ogródkach w Płocku, co umożliwiło nagranie trzech nowych utworów "Ciebie", "Spadku" oraz "Pydy". Na koniec stycznia zaproszony na koncert do Polskiego Radia w Bydgoszczy zespół wykorzystał okazję przebywania w jednym z najlepszych miejsc nagraniowych w Polsce i zarejestrował materiał na nową płytę. Na niej coraz wyraźniej widać, punkowe korzenie wyrażone w ugładzonej formie. W 2007 r. miała miejsce premiera kolejnej długo oczekiwanej płyty „Trzy grosze”.
Ox, powstał w Toruniu w roku 1999. Jego muzyka, o ciężkim i ostrym brzmieniu, jest inspirowana twórczością takich grup jak: „Korn”, „Prodiży”, „Massive Attaca” czy „Incubus”.
Wszyscy członkowie Ox grali wcześniej w innych toruńskich kapelach. Połączyło ich pragnienie śpiewania o Bogu.
Grupa dużo koncertuje w całej Polsce. Występowała już także dwukrotnie w Czechach (Karvina i Brno), a także raz w Niemczech.
Zespół nagrał autorską płytę z 11 utworami.
Full Power Spirit istnieje od 2001 roku. Koncertowy skład całości zespołu liczy 12 osób. Na scenie FPS współpracuje także z Violettą Brzezińską, Dj'em DTL, Markiem Fedorem oraz ekipami Tweested Feast Movie Breakers, a także z zespołem Gospel Rain. W ciągu 5 lat działalności zespół zagrał ponad 360 koncertów na terenie całego kraju, występując między innymi w studiu imienia Agnieszki Osieckiej grając koncert, który został wyemitowany przez trzy programy Polskiego Radia. FPS koncertował także poza granicami Polski, w Niemczech i Belgii.
W 2004r. na zaproszenie Caritas Polska FPS przygotował specjalny utwór oraz klip promujący „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W okresie adwentu można go było zobaczyć w TVP oraz TVN i MTV Classic. Również tego roku ukazał się wyjątkowy projekt pt.: „Hip-hop dekalog”. W tym przedsięwzięciu na zaproszenie FPS-u, wzieli udział m. in.: Vienio i Pele, Łyskacz-Mor.Wa, Evident oraz Bartek Królik — Sistars, Robert Amirian, Miecz Szcześniak. We wrześniu 2005 r. FPS pod wodzą Mateusza Pospieszalskiego nagrał piosenkę „Raz w roku” zapraszając do współpracy zespół ZAKOPOWER, jak też primadonnę Teatru Narodowego — Katarzynę Suską. Piosenka promowała w 2005 i 2006 roku II edycję akcji Caritas Polska „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Obecnie FPS zaczyna promować płytę „8 Błogosławieństw”, która będzie kontynuacją projektu „hip-hop dekalog” i również na niej nie brakuje znakomitych gości.
Triquetra
istnieje już jakiś czas, akurat tak długo, aby dobrze się zgrać. Riffy do przodu, czasem na raz, czasem na dwa, motoryczne gitary, melodie dla chuliganów i łobuzów, jedna lepsza od drugiej, spocone Twoje czoło, teksty na czas, teksty na pewno, rumor w tempie, megafon na cały głos głosi: dobry moment, aby przestać się bać!
Vienio i Pele "debiutują" w 2002r. swoją płytą pt. "Autentyk". Na płycie wystąpili gościnnie: Sokół, Pono, Deluks , Tomek Lipiński (Brygada Kryzys, Tilt). Już rok później wychodzi druga część z serii Autentyk, w której gościnnie udział wzięli: Andrzej Smolik, Novika, Mehdi Mesrine (Soundkail), Wacim, WIGOR (MOR.W.A.), Lui, Olga.S.Włodi, Dj 600V, DJ Mini. W roku 2004 wzięli udział w projekcie "U Ciebie W Mieście". Jest to największa trasa koncertowa w Polsce. Uczestniczyli również w nagraniach „Hip-hop Dekalog”. W 2005 odbyła się premiera 3 części Autentyk, płyta cieszy się sporym zainteresowaniem wśród odbiorców. (wśród gości WWO, Eis, Gutek, Mercu, i inni). W Nowym Jorku zagrali razem z legendą amerykańskiego HH - Dj Premierem z Gang Starr. W czerwcu 2005 r. ponownie wezmą udział w RBK HIPHOP TOUR 2005 razem z Ostry, Pezet-Noon, Lildap (Grouphome), JWP, Waco.
Zespół Dubska powstał w Bydgoszczy w 1999 roku. Początkowo grupa grała szeroko pojętą muzykę dub. W 2005 roku wytwórnia Mami Records wydała pierwszą oficjalną płytę grupy zatytułowaną po prostu "Dubska". Od tej pory zespół zaczął regularnie koncertować. Wystąpił na większości festiwali reggae w Polsce, takich jak: Afryka w Toruniu, Ostróda Reggae Festiwal, Winter Reggae w Gliwicach, Gorzyce Reggae Festiwal, Nie Zabijaj w Oleśnie, Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim, Reggae nad Wartą w Gorzowie Wielkopolskim, a także na Przystanku Woodstock. Kapela pomimo młodego wieku jest zaliczana do najlepszych grup reggae w Polsce. Reggae-kwartalnik "Free Colours", umieścił w drugim numerze wyniki plebiscytu podsumowującego 2005 rok na polskiej i zagranicznej scenie reggae. „Dubska” znalazło się w gronie finalistów trzech kategorii Najlepsza płyta polska, Największa polska muzyczna nadzieja i Najlepszy polski debiut płytowy.
Katolika Front. Zespół zadebiutował podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Stróżów Poranka w 2004 r. Muzykom mającym na swym koncie m. in. występy w Jarocinie, wystarczyło kilka prób, aby stworzyć krótki materiał na pierwszy koncert. To miał być jednorazowy projekt, jednak śląska Katolika Front z powodzeniem gra dalej. Ich muzyka to ciężkie granie, ale jednocześnie pełne melodii rockowe brzmienie.
opr. mg/mg