Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

Życie w oczagach

Agnieszka Malinowska

Porzucone dzieci

Porzucone dzieci - foto
Autor/źródło: Archiwum Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego

Osiemnaścioro młodych ludzi pochodzących z różnych rodzin i środowisk. Każdy z inną historią, każdy ze swoim bagażem życia.


Po rozwodzie rodziców Wania został pod opieką taty. Pozostawiony sam sobie całe dnie spędzał w oborze z baranami. Kiedy Wania zamieszkał w oczagach (domach dziecka), zachowywał się tak, jakby go nie było. Dostając nową zabawkę, trzymał się jej tak kurczowo, jakby zaraz miałby ją stracić. Podczas posiłków tylko siedział, dopiero kiedy siostry mówiły mu, żeby jadł, brał łyżkę do ręki.

Angelina pojawiła się w oczagach w wieku 2,5 lat. Tata pił. I mama również. Jej starszy o 3 lata brat jest upośledzony umysłowo i mieszka z rodzicami. Kiedy Angelina została oddana do nas, była niedożywiona i wychudzona. Wyglądem przypominała roczne dziecko. Wychowywała ją tylko babcia. Nie bała się obcych ludzi i widać było, że rodzice w ogóle się nią nie zajmowali. Wychowując się w otoczeniu większości chłopaków, swoim zachowaniem i ubiorem starała się zwrócić na siebie uwagę. Chyba myślała, że może gdyby była chłopcem, nie zostałaby oddana. To ona jako jedyna i najmłodsza córka została porzucona przez matkę. Kiedy Angelina podrosła, na rok został oddany również jej brat. Pomimo tego, że Dima był w drugim domu, siostra od razu zwróciła uwagę na to, jak mama tych dzieci bardzo różnie je traktowała.

Bliźniaczki Ina i Rima zostały oddane w wieku 7 lat. Oboje rodzice piją. Po pół roku przebywania dziewczynek w oczagach zostały zabrane przez pijaną matkę. Na początku bardzo odbiegały od swoich rówieśników z powodu dużych braków w edukacji. Brak znajomości kolorów, niewyćwiczona ręka czy inne braki spowodowały, że obecnie mają większe trudności z przyswajaniem wiedzy w szkole. Mając 12 lat Ina, zauważa już, że rodzice mają problem z alkoholem, natomiast Rima, kiedy odwiedza pijaną mamę tłumaczy jej zachowanie alergią.

Osiemnaścioro młodych ludzi pochodzących z różnych rodzin i środowisk. Każdy z inną historią, każdy ze swoim bagażem życia. Ich historie sprawiają, że każdego dnia jestem wdzięczna Bogu za moją rodzinę.

Agnieszka Malinowska
Kapshagay, Kazachstan

Zobacz więcej zdjęć do artykułu >>


opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: życie misje społeczeństwo rodzina Kazachstan dzieci dom dziecka problemy rozwód salezjanie porzucenie dziecka oczagi
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W