Kałków-Godów - miejsce modlitwy i miłosierdzia

O sanktuarium w Kałkowie-Godowie (diec. radomska)

W dniu 15 września w Kałkowie-Godowie w diecezji radomskiej o godzinie 11.00 odbędzie się koronacja obrazu Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej. Celebracji będzie przewodniczył Prymas Polski Kardynał Józef Glemp. Sanktuarium w Kałkowie-Godowie, choć jest stosunkowo młode, stało się miejscem modlitwy i dzieł miłosierdzia. Modlitewne czuwania nocne, zwłaszcza w okresie stanu wojennego, stały się dla tego miejsca i dla wielu ludzi źródłem uświęcenia, umocnienia w wierze i pocieszenia.

Ciche początki

Parafia Kałków-Godów i sanktuarium powstały z parafii w Krynkach. W 1967 roku objął tu obowiązki wikariusza ks. Czesław Wala, który zorganizował punkt katechetyczny w Kałkowie. Na początku była to gospodarcza szopa, bez podłogi, sufitu, z dziurawym dachem, którą własnoręcznie wyremontował. Po czterech latach powstała kaplica św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po wprowadzeniu stanu wojennego ks. Czesław Wala rozpoczyna systematyczną modlitwę za ojczyznę. Szczególne ważne stają się modlitewne czuwania nocne. W 1981 została erygowana parafia i wkrótce rozpoczyna się budowa kościoła. Niestety pasterz wspólnoty był systematycznie szykanowany przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa i władz administracyjnych, wzywany na rozmowy i przesłuchania. Przy budowie pracowała zarówno cała parafia, jak również głuchoniemi, których duszpasterzem w diecezji był właśnie ks. Czesław Wala. W wigilię Zesłania Ducha Świętego, 21 maja 1983 roku przybyła do Kałowa-Godowa kopia obrazu Matki Bożej Licheńskiej, ofiarowana przez kustosza sanktuarium ks. Eugeniusza Makulskiego.

Golgota — lekcja patriotyzmu

Obok sanktuarium wśród pięknej roślinności świętokrzyskiej jest imponująca Droga Krzyżowa oraz kaplice różańcowe. Dwunastą stację Drogi Krzyżowej stanowi Golgota, niecodzienny pomnik w formie zamczyska o pięciu kondygnacjach, wzniesiona w latach 1988-1991. Golgota jest równocześnie miejscem pamięci i szkołą historii. Znajduje się w niej kilkadziesiąt oratoriów i kaplic, zawierających najnowsze martyrologium narodu polskiego. Jest tu kaplica Powstania Warszawskiego, cela śmierci św. Maksymiliana Kolbe, kaplica katyńska, górnicze kaplice kopalni "Wujek", "Szczygłowice" czy "Jastrzębie". Są oratoria wybitnych kapłanów: Sługi Bożego księdza biskupa Piotra Gołębiowskiego, Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, błogosławionego arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, błogosławionego ks. Antoniego Rowery, Sługi Bożego Rektora KUL-u ks. Wincentego Granata, bł. Honorata Koźmińskiego, św. Franciszka Salezego, patrona głuchoniemych i wiele innych. Warto zobaczyć oratorium Męczeństwa Polskich Chłopów z tablicami zawierającymi słowa premiera Wincentego Witosa, Ojca św. Jana Pawła II oraz Prymasa Tysiąclecia skierowane do polskich chłopów, oraz kaplica Sługi Bożego księdza Jerzego Popiełuszki, patrona "Solidarności". Ten niezwykły pomnik męczeństwa narodu polskiego ostatnich wieków mówi o nędzy, głodzie i emigracji "za chlebem", o pacyfikacjach, obozach koncentracyjnych i polach bitew, oraz o prześladowaniach komunistycznych. Znajdziemy tu pamięć o wielkich Polakach, ale także o prostych rolnikach, górnikach, czy hutnikach. Na frontowej, zachodniej ścianie Golgoty widnieje 25 białych orłów, które stanowiły godło Polski w różnych okresach jej historii.

Wyobraźnia miłosierdzia

Przy sanktuarium szybko wyrosły dzieła miłosierdzia: wioska dzieci niepełnosprawnych, dom opieki społecznej dla starszych fundacji Sue Ryder, sierociniec i dom dla samotnych głuchoniemych w Rudniku, ośrodek rekolekcyjny oraz eremy dla ludzi poszukujących ciszy i kontaktu z Bogiem. Wioskę dzieci niepełnosprawnych stanowi jedenaście parterowych domków, ekologicznych i ciepłych, o powierzchni stu czterech metrów kwadratowych każdy, mogących przyjąć siedemdziesiąt dzieci. Codziennie prowadzone są tu warsztaty terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych, a małe dzieła sztuki wykonywane przez dzieci można kupić w sklepiku przy sanktuarium.

Związane z sanktuarium są znajdujące się w Rudniku, rodzinnej miejscowości ks. Czesława Wali, sierociniec nazywany „Naszym Domem Dzięciątka Jezus”, gdzie przebywa około 40 dzieci, oraz dom dla osób samotnych głuchoniemych. Poświęcenia "Naszego Domu" dokonał 13 września 2000 roku ksiądz Prymas Józef Glemp. Przy tej okazji mówił: "to dzieło świadczy, że jest Jezus Chrystus, bo jest Jego miłość. To dzieło ukierunkowuje nas na tych, którzy tej miłości potrzebują i oczekują". Obecny na poświęceniu biskup Jan Chrapek nazwał te dzieła "ogniskami miłości". W wyobraźnię miłosierdzia sanktuarium w Kałkowie-Godowie wpisuje się także Dom Ludzi Starszych im. Sue Ryder. Jest to nowoczesna placówka posiadająca dwuosobowe pokoje z łazienkami. Budynek ma również kaplicę, kilka sal rehabilitacyjnych z najnowocześniejszymi urządzeniami. O budowie tego domu zdecydowała zauroczona miejscem angielska założycielka wielkiej międzynarodowej instytucji charytatywnej, Sue Ryder. Poznała Polskę w czasie drugiej wojny światowej, była pielęgniarką i współpracowała z cichociemnymi, poznała wielu wspaniałych Polaków, nauczyła się polskiego, a po wojnie założyła fundacje pomagającą chorym i niepełnosprawnym. Po pierwszej wizycie w Kałkowie Sue Ryder powiedziała, że ”Jasna Góra oczarowała ją wielkością i świętością, a Kałków przekonał troską o człowieka”. Do Anglii wróciła przekonana, że „w Kałkowie czyni się to, o co ona całe życie zabiegała: troszczy się nie tylko o ciało chorego, ale i o duszę”. Trzeba dodać, że wyobraźnia miłosierdzia nie wyczerpuje się na tym, przy sanktuarium w budowie są jeszcze hospicjum opieki paliatywnej oraz dom stałego pobytu dla głuchoniemych i niepełnosprawnych.

Ojciec święty Benedykt XVI 29 sierpnia 2007 roku w czasie audiencji generalnej poświęcił koronę, którą będzie ozdobiony wizerunek Matki Bożej Bolesnej z Kałkowa-Godowa. Papież powiedział wówczas: ”Pozdrawiam Polaków, a szczególnie pielgrzymów z diecezji radomskiej, przybyłych z okazji piętnastolecia jej istnienia. Cieszę się, że przed pięciu laty mogłem odwiedzić wasze miasto i konsekrować waszego biskupa Zygmunta. Chętnie błogosławię korony, którymi zostanie ozdobiony obraz Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie. Jej opiece polecam was i wszystkich tu obecnych”. Miejmy nadzieję, że koronacja Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej umocni to dobre dzieło oraz obudzi jeszcze w wielu sercach wyobraźnię miłosierdzia. Zapraszamy na koronację.

O sanktuarium więcej można się dowiedzieć odwiedzając stronę www.kalkow-godow.pl.

Ks. Piotr Turzyński
Przewodniczący Komitetu Koronacyjnego

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama