Patronka Kuby w Ogrodach Watykańskich

Figura Virgen de la Caridad del Cobre, patronki i świadectwa historii Kuby, znalazła swoje miejsce w Ogrodach Watykańskich

Od dziś część religijnej historii Kuby ma specjalne miejsce w Ogrodach Watykańskich. Figura Virgen de la Caridad del Cobre, patronki tej karaibskiej wyspy, została umieszczona w czwartek 28 sierpnia przy alei Piusa XI, w pobliżu wieży św. Jana.

Patronka Kuby w Ogrodach Watykańskich

Uroczystości poświęcenia figury przewodniczył kard. Tarcisio Bertone, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, który podkreślił, że Maryja «w historii Ameryki Południowej stała się rzeczniczką potrzeb ludu, by poznać dobrą nowinę i by przyjąć wiarę Jezusa Chrystusa.

W Niej spotkały się tajemnicza owocność pragnienia ludzkości i obietnica Boga». W szczególności purpurat podkreślił, że w sanktuariach «powstałych we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej lud odpowiada na wiarę i wyraża to w sposób zgodny ze swoją kulturą i zwyczajami». W każdym sanktuarium maryjnym «rozbrzmiewają bowiem podstawowe słowa ewangeliczne: wybór pokornych jako umiłowanych przez Boga, zapowiedź zbawienia, którym Maryja nas obdarza wraz z życiem Syna, oczyszczenie, które nadaje kierunek drodze człowieka, poszukiwanie światła, które oświeca ziemskie dni, odwaga cierpienia, która otwiera serca na nadzieję, spotkanie z sacrum, tak bardzo obecnym w świecie i dostępnym dla wszystkich».

W takim kontekście lud kubański wielbi Maryję jako «Virgen Nuestra Señora de la Caridad del Cobre»: uważa Ją za swoją patronkę i «i wzywa Ją w sposób prosty, czuły i delikatny 'Cachita', doświadczając zawsze Jej dobroczynnej opieki macierzyńskiej». Poświęcenie wizerunku umieszczonego w ogrodach Watykańskich, dodał purpurat, «ustanawia głęboką więź duchową między sanktuarium Cobre i Watykanem». Kardynał zapewnił również o «życzliwości Papieża Franciszka, który wie o hołdzie, jaki oddajemy Maryi w Ogrodach Watykańskich» i o błogosławieństwie Benedykta XVI, «który odwiedził sanktuarium Caridad del Cobre podczas swojej niezapomnianej podróży na Kubę» i który «otacza nas szczególnym uczuciem».

Ze swojej strony przewodniczący kubańskiej Konferencji Episkopatu arycybiskup Santiago de Cuba, Dionisio Guillermo García Ibañez, przypomniał historię znalezienia wizerunku Virgen de la Caritad na początku XVII w. w wodach Bahía de Nipe przez trzech niewolników, którzy pracowali w kopalni miedzi w Barajagua. Hierarcha podkreślił następnie wielkie trudności, jakim musiała stawiać czoło ludność Kuby na przestrzeni wieków i stwierdził, że Dziewica była zawsze dla ludu punktem odniesienia. Arcybiskup podziękował także misjonarzom i misjonarkom, którzy prowadzą działalność apostolską i charytatywną na wyspie.

Wcześniej kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego przywitał zebranych, przypominając, że nabożeństwo do Dziewicy jest pomocą na drodze życia chrześcijańskiego i podkreślając, że figurę Dziewicy z Cobre będą mogli od tej pory oglądać pielgrzymi i turyści, którzy będą zwiedzali Ogrody Watykańskie i że dołączy ona do innych wizerunków maryjnych, które już tam są.

W uroczystości uczestniczyli m.in. kard. Cañizares Llovera, abp Celli i bp Vérgez Alzaga. Z Kuby oprócz abpa Garcíi Ibañeza przybyli González Amador, biskup Santa Clara i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu González Amador; biskup pom. San Cristóbal de la Habana Hernández Ruiz;, biskup Holguín Arangueren Echeverría i biskup senior Peña Gómez; biskup Guantánamo-Baracoa Pino Estévez. Obecni byli także ks. prał Karcher i ambasador Kuby przy Stolicy Apostolskiej López Clemente, a także liczni zakonnicy i zakonnice ze zgromadzeń obecnych na wyspie.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama