Człowiek z natury swojej jest pielgrzymem, nie zawsze da się spełnić te marzenia o wędrówce, jednak dzięki tej książce możemy udać się w ożywiającą duchową pielgrzymkę
Pielgrzymowanie wpisane jest w naturę człowieka. Począwszy od Abrahama, który opuścił rodzinne Ur, by jako nomad realizować misję zleconą mu przez Boga, każdy człowiek jest pielgrzymem. Nawet jeżeli zapuści korzenie w wymarzonym, komfortowym miejscu albo jako mnich ślubuje stablitas loci, jego życie jest wędrówką. Zmierza ku pełni człowieczeństwa i duchowego rozwoju. A u kresu ziemskiej wędrówki przechodzi w nowy etap — wieczności.
Pielgrzymowanie wpisuje się w całokształt rozwoju człowieka. Stanowi cenną pomoc w jego intelektualnym, kulturalnym, społecznym i duchowym wzroście. Potwierdza to stare porzekadło: „Podróże kształcą”. Nowe miejsca i nowi ludzie stanowią wyzwanie dla mentalności, wartościowania. Są bodźcem do zmian i przebudowy życia. Wnoszą świeży powiew i nowe światło. Uczą akceptacji i tolerancji wobec inności i odmienności. Dlatego nie bójmy się podróżować!
|
fragment pochodzi z książki:
Stanisław Biel SJ Na ziemi Boga
Duchowe podróże do miejsc świętych i nieświętych
|
Książka Na ziemi Boga obejmuje zapiski moich duchowych i estetycznych przeżyć z miejsc, do których ostatnio pielgrzymowałem. Prywatne przeżycia uzupełniłem o przekazy przewodników, detale historyczne i architektoniczne. Książkę podzieliłem na trzy części. Pierwsza zawiera wspomnienia z podróży do cywilizacji helleńskiej, druga — biblijnej, a trzecia — iberyjskiej. Zapiski mogą służyć pomocą nie tylko pielgrzymom i turystom, lecz również osobom, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższe wyprawy. Wystarczy wówczas usiąść wygodnie w fotelu, otworzyć książkę, uruchomić wyobraźnię... i w drogę!
Życzę drogim Czytelnikom, by omawiane w książce miejsca pielgrzymkowe stanowiły nie tylko ciekawostki turystyczne, ale były także kolejnym małym krokiem w pielgrzymowaniu duchowym.
opr. ab/ab