Rodzice, ktoś prędzej czy później powie Waszemu dziecku o seksie... Czy nie uważacie, że powinniście to być Wy?
Rodzice, ktoś prędzej czy później powie Waszemu dziecku o seksie... Czy nie uważacie, że powinniście to być Wy?
Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o seksualności? Jak odpowiedzieć mądrze na nagłe pytania dziecka z zaskoczenia? Bo to, że odpowiedzieć wtedy trzeba jest wiadome... A przynajmniej wiadome być powinno. Odpowiedź: "Porozmawiamy o tym innym razem" nie wchodzi w grę. Dlaczego? Innym razem może być już za późno. Dziecko może szukać odpowiedzi na pytania na własną rękę i dowie się tego, czego chciało z innego źródła. A jeśli dzieci nie pytają? Czy to znaczy, że rodzice mają spokój dopóty, dopóki tego nie zrobią? Nie. Nalepiej, żeby to rodzice pierwsi znaleźli odpowiednią chwilę na rozmowę ze swoim dzieckiem o seksualności, zanim o seksie dowie się od kogoś innego. Tylko jak to zrobić, aby było dobrze? Pomocny może okazać się poradnik dla "spanikowanych" rodziców dr. Johna T. Chirbana, uznanego psychologa z Harvardu, który z humorem, zrozumieniem i za pomocą życiowych przykładów pomaga rodzicom poradzić sobie z tym tematem, prowadząc ich przez wszystkie etapy seksualności dziecka – od dzieciństwa, przez lata dorastania, aż do osiągnięcia dorosłości.
Dr Chirban prowadził wiele naukowych badań. Ma za sobą lata doświadczeń w pracy klinicznej, dlatego też oferuje rodzicom takie narzędzia, które umocnią ich relację z dziećmi. W swoim poradniku "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o seksualności" (Wydawnictwo Święty Wojciech) udziela rodzicom wskazówek, jak mogą otwarcie komunikować się ze swoimi pociechami na każdym etapie ich rozwoju. Pomaga samym rodzicom jasno określić wartości, którymi się kierują, aby mogli dobrze przekazać je swojemu dziecku. Wreszcie uczy rodziców tego, jak oni sami mogą stać się mentorami dla swoich dorastających dzieci w tak ważnych sprawach, jak sprawy miłości, bliskości i seksu. Ponadto proponuje rodzicom pewne ćwiczenia... Te ćwiczenia można znaleźć także w poradniku i mają one na celu pomóc rodzicom uporządkować najpierw ich własne poglądy na temat seksualności. Rodzice uczą się też dzięki tym ćwiczeniom tego, jak mogą mądrze rozmawiać ze swoimi pociechami, a przede wszystkim – jak uważnie słuchać.
Wysłuchanie swojego dziecka to bardzo ważna część dialogu "rodzice-dzieci". Warto umieć wsłuchać się dobrze w to, co dziecko ma do powiedzenia, jakie ma pytania, z czym się boryka. A później potrafić na to wszystko udzielić mądrych odpowiedzi i porad. Mądrze przeprowadzone takie rozmowy w rodzinie pozwolą dzieciom i młodzieży panować nad tą ważną sferą życia i zrozumieć powagę takich zagadnień, jak miłość, bliskość, oddanie, seks i związek. Dr John Chirban pokazuje rodzicom tę ważną prawdę, że jeśli zaczną w odpowiednim czasie mądrze rozmawiać ze swoimi dziećmi o seksualności, mogą dać im coś bezcennego – naukę na całe życie. Warto sięgnąć po mądrą lekturę, żeby na pytanie dziecka: "Mamo, tato, skąd się wziąłem?", nie odpowiadać, że przyniósł je bocian. Odpowiedzi na pytania dzieci muszą być wyważone i prawdziwe. Trzeba jednak wiedzieć, jak rozmawiać z dziećmi w różnym wieku i na różnych etapach ich rozwoju. W początkowym etapie warto wiedzieć, jak zachować naturalność, w etapie późniejszego dzieciństwa, jak przeprowadzić słynną "pogadankę", a w okresie dojrzewania wiedzieć, jak poważnie i mądrze i wprost rozmawiać o samym seksie. To już jest taki etap, w którym młody człowiek ma dostęp do wielu rzeczy, może szukać przeróżnych informacji w Internecie, czy też być "uświadamianym" przez kolegów/koleżanki. I tu bezcenna rola mądrych rodziców, którzy mogą nauczyć dzieci zdrowego podchodzenia do życia i do sfery seksualności. Mogą też mieć wpływ na to, co ich dziecko ogląda, bo umiejąc rozmawiać ze swoim dzieckiem, potrafiąc je uważnie słuchać, będą potrafili mu wyjaśnić, co jest dobre a co nie.
Dr John Chirban, prawdziwy fachowiec, nie boi się podejmować też tematów takich jak: homoseksualizm, masturbacja, związki przez Internet, pornografia, wykorzystywania seksualne, seksesemesy. Rodzice mogą dowiedzieć się z tego poradnika, jak rozmawiać z dzieckiem o wstrzemięźliwości seksualnej, a także przeczytać o tym, jak bardzo wiele jest dróg prowadzących dzieci do wiedzy o seksie. Na samym końcu poradnika pojawia się też temat duchowości i seksualności i... Pana Boga.
Naprawdę warto wspierać zdrowy rozwój seksualny swojego dziecka, swojego nastolatka. Mamo, tato... czas na mądrą rozmowę!
Poradnik "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o seksualności" można znaleźć >>TUTAJ<<