Recenzja książki: Czesław Drążek SJ, "Jan Paweł II. Wskazania na trzecie tysiąclecie" (WAM 2001)
Rok Wielkiego Jubileuszu się skończył. Weszliśmy w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. I co teraz? W jaki sposób jubileuszowe obchody wpływają na dalsze życie chrześcijańskiej wspólnoty?
Odpowiedź na powyższe pytania przynosi opublikowana przez Wydawnictwo WAM książka, kierującego polską edycją „L'Osservatore Romano”, ks. Czesława Drążka SJ, pod tytułem: „Jan Paweł II. Wskazania na trzecie tysiąclecie”.
Składa się ona z dwóch części. W pierwszej, zatytułowanej „Pielgrzym wśród pielgrzymów”, zostały zawarte notatki z wydarzeń Roku Świętego. Są one znakomitą dokumentacją tego, co działo się w Rzymie podczas Wielkiego Jubileuszu. Pokazują przede wszystkim ogromny wysiłek ewangelizacyjny podjęty w tym czasie przez Następcę św. Piotra.
W drugiej części, noszącej tytuł „Słowa pielgrzyma do pielgrzymów”, znalazły się pełne teksty prawie sześćdziesięciu papieskich homilii i przemówień wygłoszonych w czasie Wielkiego Jubileuszu. Są tu zarówno przesłania kierowane do wszystkich wierzących w Chrystusa, jak i do poszczególnych grup oraz stanów w Kościele.
We wprowadzeniu do „Wskazań” redaktor naczelny „L'Osservatore Romano” Mario Agnes napisał: „Rok Święty się skończył, lecz nie skończyła się praca duszpasterska Kościoła. Mamy raczej do czynienia z jakimś początkiem. Należy przemyśleć całe nauczanie Następcy św. Piotra, aby lepiej zrozumieć, co znaczy być chrześcijaninem u progu trzeciego tysiąclecia”.
„Jan Paweł II. Wskazania na trzecie tysiąclecie” to książka, którą powinien mieć każdy poważnie traktujący swą wiarę katolik. Nie po to, aby stała na półce, lecz aby dzień po dniu ją czytać, studiować i jej treść wcielać w codzienne życie.
opr. mg/mg