Drugie płuco chrześcijaństwa

Drugie rekolekcje międzywyznaniowe o charakterze poznawczym - 6 -9 lipca 2001 Białystok

Ponad 100 uczestników z całej Polski i z Białorusi, z różnych kościołów w dniach 6 -9 lipca spotkało się w białostockim Sanktuarium Błogosławionej Bolesławy Marii Lament na konferencjach, nabożeństwach i liturgiach. Powodem były drugie już rekolekcje międzywyznaniowe o charakterze poznawczym. Organizatorka przedsięwzięcia s. Dorota Duszyk, referentka ds. ekumenicznych Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny zaproponowała, aby tematem tegorocznych dni modlitw była duchowość prawosławna.

Prelegenci ks. Jarosław Pagór, ks. Adam Sawicki i ks. Jan Kojło wszyscy z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przedstawiali każdego dnia wybrane przez siebie zagadnienia teologiczne według doktryny swojej konfesji. Tak więc mówiono kolejno o Eucharystii i jej znaczeniu w kościele wschodnim, o stosunku prawosławia do magii nowoczesnej; w tym do wróżb i astrologii oraz o znaczącej roli ikony w życiu kościoła. Następnie słuchacze podczas dyskusji zadawali pytania prowadzącym.

W sobotni wieczór wszyscy biorący udział w spotkaniu udali się do Soboru katedralnego św. Mikołaja w Białymstoku na uroczystą Wieczemię i Utrenię poprowadzoną przez władykę Jakuba prawosławnego biskupa diecezji białostocko-gdańskiej.

Z Krakowa z parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów przybył na rekolekcje ks. Paweł Konrad Maria Rudnicki. W wystąpieniu zaprezentował stanowisko swojej denominacji w kwestii kultu Bogurodzicy. Nabożeństwo słowa w obrządku ewangelicko-metodystycznym odprawił pastor Janusz Daszuta z parafii w Kielcach. Obaj duchowni wcześniej zwiastowali Słowo Boże czyli wygłosili kazania podczas Mszy świętych, które sprawował opiekun spotkania ks. Marek Jodkowski - neoprezbiter z Olsztyna.

Niewątpliwą niespodzianką zjazdu był międzywyznaniowy chór mieszany z Grodna. Śpiewacy wykonali wiele utworów religijnych, zarówno z tradycji kościoła wschodniego jak i zachodniego. Uczestnicy usłyszeli również ukraińskie i białoruskie pieśni ludowe.

Najliczniejszą, bo liczącą prawie 30 osób okazała się grupa pątników z kieleckiej parafii św. Franciszka. Jej reprezentanci animowali śpiew oraz przewodniczyli nabożeństwu słowa ze śpiewem kanonów z Taizé. Wykonali także Akatyst ku czci Bogurodzicy i Litanię Pokoju z liturgii wschodniej.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama