Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


O. Andrzej Makowski CSsR

III Redemptorystowskie Dni MłodzieżyW dniach 20-23 lipca br. odbywały się w Tuchowie III Redemptorystowskie Dni Młodzieży. Wzięli w nich udział młodzi ludzie z całej Polski z parafii i duszpasterstw redemptorystowskich (Warszawa, Toruń, Elbląg, Szczecinek, Głogów, Wrocław, Gliwice, Kraków, Tuchów, Lubaszowa, Skarżysko-Kamienna i Truskawiec na Ukrainie) oraz z duszpasterstwa powołań. Młodzież przybyła wraz ze swoimi duszpasterzami. Nad organizacją i przebiegiem spotkania czuwał Sekretariat ds. Młodzieży oraz Centrum Duszpasterstwa Powołań Warszawskiej Prowincji Redemptorystów pod kierunkiem o. Andrzeja Makowskiego.

Tematem wiodącym tegorocznych Dni Młodzieży były słowa: „Jezus kroczący z nami”. Zgromadzona młodzież czynnie uczestniczyła w Eucharystii, konferencjach, dyskusjach w grupach, spotkaniach z zaproszonymi gośćmi, wspólnej zabawie oraz grach sportowych. W dniu przyjazdu do Tuchowskiego Sanktuarium nastąpiło uroczyste powitanie, a po Eucharystii wprowadzenie w temat przewodni.

W środę 21 lipca młodzież po podzieleniu na grupy rozważała temat samotności i niepowodzenia w oparciu o fragmenty Pisma Świętego. Młodzi ludzie na spotkaniu z panem Jackiem Skrobotem z tarnowskiego ośrodka uzależnień mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat zagrożeń związanych z alkoholem, narkotykami, internetem oraz mediami. Wieczorem młodzież zgromadziła się przy ognisku, gdzie w rytm muzyki śpiewając i tańcząc, wychwalała imię Boga.

W czwartek 22 lipca Eucharystię celebrował wikariusz prowincjała o. Sylwester Cabała. W grupach dyskusyjnych uczestnicy dzielili się doświadczeniami spotkania z Jezusem. Po południu młodzież uczestniczyła z duszpasterzami w zajęciach w grupach twórczych, podczas których mogła przełożyć na praktykę swoje doświadczenia i umiejętności. Grupy te przygotowały relację prasową, artykuł, świadectwa, prezentację multimedialną, plakat pamiątkowy i logo spotkania, nagrały audycję dla Radia Maryja oraz przygotowały bibliodramę i oprawę liturgiczno-muzyczną Eucharystii na zakończenie spotkania.

Piątek 23 lipca zakończył kolejne trzecie już spotkanie młodzieży redemptorystowskiej. Była to świetna okazja do umocnienia się w wierze patrząc na świadectwo życia innych młodych ludzi związanych z charyzmatem Redemptorystów. Podczas uroczystej Mszy Świętej dokonano zawierzenia Matce Bożej Tuchowskiej duszpasterzy i młodzieży skupionej przy parafiach i wspólnotach redemptorystowskich. Każdy z uczestników Dni Młodzieży otrzymał pamiątkowy krzyż, który ma przypominać o tym, że Jezus idzie z nami w nasze życie i zachęca nas do bycia świadkami Jego Ewangelii w naszych środowiskach.

Warto dodać, że w dniach 14-19 sierpnia br. w Bonn (Niemcy) odbędzie się VII Spotkanie Młodzieży Redemptorystowskiej z całej Europy, na które wybiera się również grupa młodzieży z Polski i z krajów byłego ZSSR, gdzie pracują polscy Redemptoryści.

 

Świadectwa

Wakacje to czas wyjazdów, spotkań z ludźmi, ale i spotkań z Bogiem. Wiele jest form spędzania tego czasu. Młodzież z parafii i duszpasterstw redemptorystowskich postanowiła spędzić wolny czas na III Redemptorystowskich Dniach Młodzieży, które odbyły się w Tuchowie w dniach 20-23 lipca 2004 r.

Oto kilka świadectw uczestników tego spotkania:


„Szczecinek wita !

Na III Redemptorystowskie Dni Młodzieży przyjechaliśmy, aby umocnić się w wierze, patrząc na świadectwo życia innych młodych ludzi związanych z charyzmatem Redemptorystów. Na wspólnych spotkaniach dzieliliśmy się doświadczeniami pracy w parafiach. W naszej parafii pw. Ducha Świętego w Szczecinku przed wyjazdem zorganizowaliśmy przedstawienia teatralne, loterie fantowe, koncerty, przedświąteczną wyprzedaż kalendarzyków, wypieków domowych i stroików świątecznych. Dzięki zdobytym funduszom między innymi mogliśmy przyjechać na to właśnie spotkanie...”

Młodzi ze Szczecinka


„Należę do wspólnoty Ruchu Światło- Życie, która działa przy parafii pw. MB Pocieszenia we Wrocławiu. O Dniach Młodzieży dowiedziałam się od o. Romanowskiego z Tuchowa. Cieszę się, że tu przyjechałam. Spotkałam wielu młodych ludzi z całej Polski, byłam animatorką wspaniałej grupy, gdzie otwarcie dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami. Wspólne modlitwy, Eucharystie oraz przebywanie ze wspólnotą bardzo ubogaciły mnie duchowo. Mam nadzieję, że takie spotkanie zostanie zorganizowane za rok...”

Sara z Wrocławia


„Propozycja przyjazdu do Tuchowa na III Redemptorystowskie Dni Młodzieży spadła mi jak z nieba. Mój kontakt z Redemptorystami urwał się, gdy rozpocząłem studia. Wtedy byłem niemal pewny, że zgromadzenie o mnie zapomniało. Cieszę się, że stało się inaczej. To spotkanie w gronie młodych ludzi z całej Polski pozwoliło nam wymienić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Bardzo podoba mi się idea tych spotkań. Chciałbym, żeby były one kontynuowane w przyszłości...”

Jarek ze Szczebrzeszyna


„Cieszę się, że powstają w naszej Prowincji takie inicjatywy. Charyzmat Redemptorystów jest tak piękny i aktualny w dzisiejszych czasach, że warto się nim dzielić z młodymi ludźmi...”

O. Darek

„Atmosfera na spotkaniu jest genialna! Ludzie są tak przyjaźnie nastawieni, że gdy o nich myślę robi mi się ciepło w sercu... Bardzo dobrze zorganizowane spotkanie, tylko jest jedno „ale”... zbyt krótko. Spędzone tu chwile podniosły mnie na duchu i pomogły utwierdzić się w wierze...”

Elka z Głogowa


„O Redemptorystowskich Dniach Młodzieży dowiedziałam się od o. Jacka Stanisławskiego. Nie miałam pojęcia na czym to będzie polegało, ale przyjechałam. I nie żałuję... jest lepiej niż myślałam. Spotkałam mnóstwo interesujących ludzi, dzięki którym odkrywałam obecność Jezusa we wspólnocie, w atmosferze radości i przyjaźni. Za to chwała Panu!”

Agnieszka z Gliwic


„O Redemptorystowskich Dniach Młodzieży dowiedzieliśmy się od naszego proboszcza. Z Redemptorystami jesteśmy związani od dzieciństwa. To spotkanie w Tuchowie dało nam możliwość refleksji nad ważnymi problemami nękającymi młodego człowieka. Podobało nam się, że był czas na wspólną modlitwę i rozmowy w grupach. Te dni pozwoliły nam jeszcze bardziej utożsamić się z Redemptorystami...”

Młodzi z Warszawy


„Atmosfera na spotkaniu sprzyjała dzieleniu się doświadczeniem własnej wiary przeżywanej na co dzień. Cieszę się, że mogłam tu być i poprzez rozmowy z młodzieżą poznać ich rozterki i pragnienia...”

S. Justyna BPS


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież powołanie spotkanie z Jezusem młodzi samotność redemptoryści Tuchów spotkania niepowodzenie Redemptorystowskie Dni Młodzieży
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W