Krótka relacja z 47. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Rzymie, 18-25.06.2000
Kongresy Eucharystyczne, które mają na celu umocnienie wiary ludzi w rzeczywistą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, odgrywają ważną rolę w życiu współczesnego Kościoła. Jan Paweł II pragnął, aby w Jubileuszowym Roku 2000 47. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbył się w stolicy chrześcijaństwa, w Rzymie. Był to pierwszy Kongres obchodzony podczas Jubileuszu, a zarazem najdłuższe z wszystkich wydarzeń przewidzianych w Kalendarzu Roku Świętego.
Przygotowania do Kongresu w diecezji rzymskiej rozpoczęły się już w zeszłym roku i w ostatnich miesiącach ogarnęły wszystkie parafie i wspólnoty, które w pracy formacyjnej wykorzystywały materiały katechetyczne i liturgiczne przygotowane przez komitet organizacyjny.
Zgromadzenia zakonne, zwłaszcza klauzurowe, odbywały czuwania i adoracje eucharystyczne. Także chorzy przebywający w domach i szpitalach od dłuższego czasu modlili się o to, aby Kongres wydał obfite owoce w życiu Kościoła i wszystkich wiernych.
Do przygotowania Kongresu przyczyniły się również Misje Miejskie, które odbyły się w diecezji rzymskiej, a później w różnych formach także w ponad 150 diecezjach włoskich.
Cały tydzień (18-25 czerwca) był poświęcony uroczystym liturgiom i refleksji teologicznej. Katechezy publiczne w bazylice św. Jana na Lateranie wygłaszali kardynałowie: Francis Eugene George OMI, Jean-Marie Lustiger, Christoph Schönborn OP i Norberto Rivera Carrera. Kapłani i wierni świeccy dzielili się doświadczeniem wiary i apostolstwa w świecie współczesnym. Wieczorem odbywały się w bazylikach rzymskich nabożeństwa paraliturgiczne w różnych językach z udziałem pielgrzymów z wszystkich kontynentów (19 czerwca w bazylice św. Pawła za Murami czuwaniu modlitewnemu przewodniczył kard. Franciszek Macharski). Dla Polaków 20 czerwca prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego abp Zenon Grocholewski odprawił Mszę św. w bazylice Matki Bożej Anielskiej, a 23 czerwca w tej samej świątyni liturgii pokutnej przewodniczył sekretarz Papieskiej Rady ds. Świeckich bp Stanisław Ryłko.
Liturgie i spotkania kongresowe, w których uczestniczyło wielu kardynałów i biskupów z całego świata (m.in. bp Ryszard Karpiński z Lublina i kard. Adam Kozłowiecki SJ z Zambii), pozwalały głębiej zrozumieć więź między Eucharystią a życiem, Eucharystią a kulturą, Eucharystią a zaangażowaniem społecznym.
W kontekst kongresowy wpisała się też inauguracja nowej przychodni, prowadzonej przez diecezjalną Caritas na dworcu Termini w Rzymie, odremontowanej i rozbudowanej, tak aby mogła zaspokoić rosnące potrzeby ubogich mieszkańców miasta.
Kościół rzymski stworzył wiele takich znaków solidarności, które są wyrazistym znakiem jego obecności we wszystkich dzielnicach Wiecznego Miasta.
W niniejszym dziale publikujemy teksty rozważań i przemówień Ojca Świętego, wygłoszonych podczas 47. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Rzymie, a także homilię prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego abpa Zenona Grocholewskiego.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (9/2000) and Polish Bishops Conference