Podróż Benedykta XVI do Madrytu na XXXVI ŚDM - Kronika

Kronika podróży Papieża Benedykta XVI do Madrytu, na Światowy Dzień Młodzieży (18-21.08.2011)


Kronika podróży

18 sierpnia 2011

Benedykt XVI wyruszył w podróż apostolską do Hiszpanii na odbywający się w Madrycie XXVI Światowy Dzień Młodzieży. Jego inauguracji dokonali 16 sierpnia stołeczny metropolita kard. Antonio María Rouco Varela i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko.

W samolocie, który 18 sierpnia o godz. 9.40 wystartował z rzymskiego lotniska w Ciampino, odbyła się konferencja prasowa. Papież odpowiedział na kilka pytań, zadanych mu w imieniu dziennikarzy przez dyrektora watykańskiego biura prasowego ks. Federica Lombardiego sj.

Po przybyciu do Madrytu na międzynarodowym lotnisku Barajas Benedykta XVI powitali król Hiszpanii Juan Carlos, królowa Sofia, premier rządu José Luis Rodríguez Zapatero, a także liczni przedstawiciele Kościoła. W ceremonii powitalnej, podczas której przemówienia wygłosili król i Papież, uczestniczyła ok. 2-tysięczna delegacja młodzieży. Z lotniska Ojciec Święty przejechał w papamobile do nuncjatury apostolskiej.

Wieczorem Benedykt XVI udał się najpierw na Plaza de Independencia, gdzie przy zabytkowej bramie — Puerta de Alcalá, burmistrz Madrytu Alberto Ruiz--Gallardón Jiménez wręczył mu złote klucze do miasta. Następnie Papież w towarzystwie kard. Vareli i przedstawicieli pięciu kontynentów w tradycyjnych strojach swoich krajów przeszedł przez bramę i zasadził drzewko oliwne; ma być ono symbolem nawiązującym do hasła tegorocznego Dnia Młodzieży, wzywającego do «zapuszczenia korzeni w Chrystusie».

Z Plaza de Independencia Benedykt XVI przejechał w papamobile na Plaza de Cibeles, gdzie od kilku godzin oczekiwały na spotkanie z nim setki tysięcy młodzieży. Przemówienie powitalne wygłosił kard. Varela. Przedstawiciele młodzieży z pięciu kontynentów powitali Ojca Świętego i wręczyli mu dary. W imieniu Europejczyków Papieża przywitała «chlebem i solą» Joanna Milewska, polska wolontariuszka ubrana w strój krakowski. Ojciec Święty pozdrowił zebranych w kilku językach, również po polsku. Druga część spotkania miała charakter Liturgii Słowa. Po wysłuchaniu hymnu madryckiego spotkania młodzieży oraz fragmentu Ewangelii św. Mateusza Papież wygłosił homilię. Po uroczystości powrócił do nuncjatury apostolskiej, gdzie spędził noc.

W programie Światowych Dni Młodzieży znalazły się m.in. katechezy, głoszone przez biskupów od 17 sierpnia w 30 językach w 262 miejscach. W języku polskim katechezy głosiło siedmiu biskupów: kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, bp Henryk Tomasik z Radomia, bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza, bp Andrzej Czaja z Opola, bp Wojciech Polak z Gniezna i bp Marek Mendyk z Legnicy. Polscy hierarchowie wzięli udział również w spotkaniu grup Polaków przybyłych z różnych krajów świata, które odbyło się 17 sierpnia w kościele pw. Concepción Real de Calatrava.

19 sierpnia

Rano Ojciec Święty odprawił prywatną Mszę św. w kaplicy nuncjatury apostolskiej. Po śniadaniu złożył wizytę kurtuazyjną rodzinie królewskiej w pałacu Zarzuela; towarzyszyli mu nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Renzo Fratini i metropolita Madrytu kard. Antonio María Rouco Varela.

Następnie udał się do podmadryckiego Escorialu, gdzie na dziedzińcu królewskim, przed bazyliką św. Wawrzyńca, spotkał się z siostrami zakonnymi z prawie 300 zgromadzeń i instytutów zakonnych. Papież wygłosił przemówienie po słowach powitania metropolity Madrytu i s. Belén ze Zgromadzenia Służebnic Maryi. Następnie w bazylice odbyło się spotkanie z 1500 młodymi wykładowcami uniwersytetów hiszpańskich. Słowo powitalne wygłosili kard. Varela oraz Alejandro Rodríguez de la Pena, przedstawiciel wykładowców, po czym przemówił Ojciec Święty.

W madryckiej nuncjaturze, dokąd powrócił po wizycie w Escorialu, Benedykt XVI spotkał się na obiedzie z metropolitą Madrytu i 12 przedstawicielami młodzieży: po dwoje z pięciu kontynentów oraz dwoje z Hiszpanii, będącej gospodarzem XXVI Światowego Dnia Młodzieży.

Po południu, również w nuncjaturze, Papież przyjął premiera rządu hiszpańskiego José Luisa Rodrigueza Zapatera. Odbył z nim prywatną rozmowę, podczas której poruszyli kwestie dotyczące polityki międzynarodowej, dramatycznej sytuacji humanitarnej w Rogu Afryki, ekonomii europejskiej, sytuacji na Bliskim Wschodzie i w niektórych krajach arabskich oraz na Kubie.

Wieczorem na Plaza de Cibeles Ojciec Święty przewodniczył Drodze Krzyżowej, która odbywała się pomiędzy placami Kolumba i de Cibeles. Poszczególne stacje stanowiły rzeźby przedstawiające sceny Męki Pańskiej, tzw. pasos, które w Wielkim Tygodniu są zazwyczaj noszone ulicami hiszpańskich miast. Rozważania do poszczególnych stacji zostały przygotowane przez siostry od Krzyża, spadkobierczynie św. Anieli od Krzyża, beatyfikowanej przez Jana Pawła ii w 1982 r. i kanonizowanej w 2003 r. Na zakończenie Benedykt XVI odczytał krótkie rozważanie oraz zawierzył młodych Matce Bożej Bolesnej, prosząc Ją, aby towarzyszyła im zwłaszcza w chwilach cierpienia.

20 sierpnia

Przedostatni dzień wizyty rozpoczął się od przejazdu do parku Buen Retiro, gdzie w 200 konfesjonałach kapłani spowiadali młodzież w najprzeróżniejszych językach już od 14 sierpnia. Tam Ojciec Święty wysłuchał spowiedzi czworga młodych uczestników Dnia Młodzieży: dwóch w języku francuskim, po niemiecku i po hiszpańsku. Spowiedź indywidualna u papieża była bezprecedensowa w historii dotychczasowych Światowych Dni.

Z parku Papież udał się do katedry Santa María la Real de la Almudena, gdzie przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej z licznymi biskupami i rektorami hiszpańskich seminariów duchownych. W Mszy św. uczestniczyło ok. 5 tys. seminarzystów z całego świata. Na zakończenie liturgii Benedykt XVI zapowiedział, że św. Jan z Avili zostanie wkrótce ogłoszony doktorem Kościoła powszechnego.

O godz. 17 Benedykt XVI przyjął w nuncjaturze apostolskiej członków komitetów organizacyjnych XXVI Światowego Dnia Młodzieży. Komitetowi państwowemu przewodniczył minister Ramón Jáuregui, natomiast kościelnemu kard. Antonio María Rouco Varela oraz bp César Augusto Franco Martínez. Papież podziękował władzom państwowym i kościelnym za przygotowanie XXVI śdm. Po kolacji z najbliższymi współpracownikami Ojciec Święty udał się na lotnisko «Cuatro Vientos» na modlitewne czuwanie z młodzieżą. Po drodze zatrzymał się w Instytucie św. Józefa, ośrodku dla 400 osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo. Po słowach powitalnych kard. Vareli i przedstawiciela podopiecznych Papież wygłosił do zgromadzonych przemówienie.

Czuwanie modlitewne na lotnisku Cuatro Vientos było ostatnim punktem programu dnia. Wziął w nim udział m.in. książę Filip z małżonką Letycją. Przedstawiciele pięciu kontynentów przynieśli do ołtarza krzyż śdm oraz ikonę Matki Bożej. Następnie pięcioro młodych ludzi — z Anglii, Kenii, usa, Filipin i Niemiec, zadało Papieżowi pytania, na które szukają odpowiedzi. Dotyczyły one m.in. problemu cierpienia, małżeństwa i życia wiarą na co dzień. W chwili, kiedy Papież rozpoczynał homilię, nad lotniskiem rozpętała się gwałtowna burza. Podmuchy wiatru przewróciły krzyż śdm, kilka namiotów oraz naruszyły strukturę ołtarza. Siedem osób zostało lekko rannych. Zaczął padać deszcz, który jednak nie odstraszył młodzieży. Pielgrzymi śpiewali, tańczyli i skandowali: «To jest młodzież Papieża!». Kiedy deszcz ustał, Papież, który pozostał z młodzieżą, powrócił do homilii i odczytał jej ostatnią część, po czym rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, wystawionego w specjalnie na tę okazję przywiezionej z katedry w Toledo zabytkowej monstrancji, którą w 1524 r. wykonał złotnik Enrique de Arfe. Wśród ogromnej liczby zgromadzonych na placu zaległa cisza. Pielgrzymi w skupieniu adorowali Najświętszy Sakrament razem z Papieżem. Po dłuższej adoracji Benedykt XVI zawierzył młodzież Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

Młodzież pozostała na lotnisku aż do porannej Mszy św. W namiotach-kaplicach rozstawionych na terenie bazy wojskowej można było adorować Najświętszy Sakrament.

21 sierpnia

Obchody XXVI Światowego Dnia Młodzieży zakończyła Msza św. celebrowana przed południem na wojskowym lotnisku Cuatro Vientos. Przybywającego na lotnisko Benedykta XVI młodzież przywitała z ogromnym entuzjazmem. Eucharystię koncelebrowało prawie 800 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata, jak również kilkanaście tysięcy kapłanów. Po Mszy św. i odmówieniu z wiernymi modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty poinformował, że miejscem XXVIi Światowego Dnia Młodzieży w 2013 r. będzie Rio de Janeiro. Młodych ogarnęła prawdziwa euforia, rozległy się oklaski i okrzyki zadowolenia, szczególnie Brazylijczyków, których do Madrytu przybyło ok. 15 tys. Przedstawiciele młodzieży brazylijskiej odebrali z rąk młodych Hiszpanów krzyż i ikonę Światowego Dnia Młodzieży.

O godz 17.30 Benedykt XVI spotkał się na terenie Nowych Targów w Madrycie z wielotysięczną grupą wolontariuszy XXVI Światowego Dnia Młodzieży. W ich imieniu Papieża powitali 25- -letni Javier Reyes, nauczyciel z Hiszpanii, i 28-letnia Brazylijka, Giselle Azevedo z Río de Janeiro. W przemówieniu do 22,5 tys. wolontariuszy Ojciec Święty podkreślił, że ich służba nadała Światowemu Dniowi Młodzieży znamię miłej, sympatycznej i serdecznej troski o innych. Podziękował im za poniesione wyrzeczenia i wyraził ufność, że doświadczenie to pozwoliło im ubogacić swe życie wiary.

O godz. 18.30 rozpoczęła się ceremonia pożegnalna na międzynarodowym lotnisku Barajas w Madrycie. W saloniku terminalu — Pabellón de Estado odbyło się krótkie spotkanie pary królewskiej z Benedyktem XVI. Na płycie lotniska zgromadziło się ok. 2 tys. osób.

Po przemówieniu króla i Papieża odegrano hymn Królestwa Hiszpanii oraz Watykanu, po czym Ojciec Święty odleciał do Rzymu.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama