Nagrodzeni w roku diamentowego jubileuszu Fundacji Kościuszkowskiej
Nagrodzeni w roku diamentowego jubileuszu
W roku 1955 Fundacja Kościuszkowska ustanowiła nagrodę z zamiarem uhonorowania wyjątkowych przyjaciół, którzy w znaczący sposób włączyli się w misję promocji wymiany kulturalnej i intelektualnej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej.
Tak zwany Medal Uznania Fundacji Kościuszkowskiej zaprojektowany w 1955 r. przez polskiego rzeźbiarza Tadeusza Sowińskiego jest wykonany w brązie i przedstawia płaskorzeźbę popiersia Tadeusza Kościuszki ubranego w mundur amerykańskiego bohatera wojennego z widocznym Orderem Cincinnati przypiętym do jego piersi. W obramowaniu portretu widnieją słynne słowa Thomasa Jeffersona: „He is as pure a son of liberty as I have ever known" („On jest najbardziej przejrzystym synem wolności, jakiego kiedykolwiek znałem").
Na rewersie medalu znajdują się dwa symbole — u góry lampka wiedzy i na dole kłos pszeniczny wiecznego natchnienia oraz tekst: "Medal Uznania Fundacji Kościuszkowskiej za wyróżniającą się służbę na rzecz kultury polskiej i amerykańskiej". Medal z reguły nadawany podczas corocznego balu Fundacji, nie każdego roku był przyznawany. Po raz pierwszy został nim nagrodzony dr Henry Noble MacCracken w uznaniu za jego wysiłki w powołaniu do życia Fundacji Kościuszkowskiej. Kolejne osoby, które otrzymały medal to: Eric P. Kelly, Artur Rubenstein, Oscar Halecki, Weakly Lednicki, Kazimierz Wierzyński, Kazimierz Bulas, Lawrence L. Thomas and Francis J. Whitfield, wydawcy Słownika Fundacji Kościuszkowskiej, Leopold Stokowski, Stanisław Skrowaczewski, Maria Kuncewicz, Arthur and Marion Coleman, Edward Smith oraz Robert Goldsand. W roku swego diamentowego jubileuszu Fundacja Kościuszkowska przyznała pięć medali uznania. Otrzymali je:
opr. ab/ab
Wszystkie artykuły pochodzące z "Kronik Rzymskich" zamieszczone na stronach Opoki:
Copyright © by Kroniki Rzymskie