Kronika podróży Papieża Franciszka do krajów nadbałtyckich 22-25.09.2018
Sobota 22 września
O godz. 11.20 czasu miejscowego Ojciec Święty przybył do stolicy Litwy — Wilna. Na międzynarodowym lotnisku powitali go m.in. nuncjusz apostolski na Litwie, Łotwie i w Estonii — abp Pedro López Quintana, prezydent Dalia Grybauskaite, metropolita wileński abp Gintaras Grušas, przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy.
Z lotniska Papież udał się do pałacu prezydenckiego, gdzie złożył wizytę kurtuazyjną pani prezydent, po czym na dziedzińcu spotkał się z przedstawicielami rządu, parlamentu, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym, do których wygłosił przemówienie po słowie powitalnym prezydent.
Obiad spożył w nuncjaturze apostolskiej, która była jego rezydencją podczas trzydniowej wizyty w krajach bałtyckich.
Po południu Ojciec Święty nawiedził sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Powitali go tam wileński metropolita prawosławny i proboszcz połączonego z sanktuarium katolickiego kościoła św. Teresy; była także obecna prezydent Litwy. Papież modlił się przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, wygłosił przemówienie, odmówił z wiernymi trzecią tajemnicę radosną Różańca i udzielił błogosławieństwa.
Następnie udał się przed katedrę Świętych Stanisława Biskupa i Władysława, gdzie oczekiwały nań tysiące młodych ludzi. Na program spotkania z nimi złożyły się świadectwa dwojga przedstawicieli młodzieży, przemówienia Papieża i abpa Grušasa, tańce i śpiewy. Po udzieleniu zebranym błogosławieństwa Franciszek wszedł do katedry, gdzie modlił się w kaplicy św. Kazimierza, a następnie spotkał się z kilkudziesięcioma zakonnicami i kapłanami w podeszłym wieku.
Około godz. 19 odjechał do nuncjatury apostolskiej.
Niedziela 23 września
Rano Papież Franciszek przyjechał samochodem do odległego 106 km Kowna, gdzie w znajdującym się u zbiegu Niemna i Wilii parku Santakos, przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Koncelebrowali z nim wszyscy biskupi litewscy i ponad 200 kapłanów, a uczestniczyli w niej także pielgrzymi z Polski, Białorusi i Rosji. Na zakończenie przemówienie wygłosił metropolita kowieński abp Lionginas Virbalas SJ. Franciszek udzielił błogosławieństwa i odmówił z wiernymi modlitwę Anioł Pański, którą poprzedził rozważaniem.
Po obiedzie, który spożył z litewskimi biskupami w Pałacu Kurii, Ojciec Święty spotkał się w kowieńskiej katedrze Świętych Piotra i Pawła z kapłanami, seminarzystami, zakonnikami, zakonnicami oraz osobami konsekrowanymi. W ich imieniu głos zabrał ordynariusz diecezji poniewieskiej bp Genadijus Linas Vodopjanovas OFM, przewodniczący Komisji ds. Zakonów i Instytutów Życia Konsekrowanego Konferencji Episkopatu Litwy.
Stamtąd Franciszek odjechał do Wilna, gdzie wieczorem udał się pod pomnik ku czci ofiar getta, a następnie do Muzeum Okupacji i Walk o Wolność — byłej siedziby gestapo i KGB. Powitał go tam m.in. były więzień wileńskiego KGB abp Sigitas Tamkevičius SJ. Franciszek zapalił świecę i modlił się w celi, w której byli więzieni i torturowani księża i biskupi litewscy, gdzie m.in. zabito bpa Vincentasa Borisevičiusa i więziono abpa Teofiliusa Matulionisa. Pod znajdującym się na zewnątrz muzeum pomnikiem ofiar złożył kwiaty i odmówił modlitwę.
Na zakończenie dnia z okna nuncjatury apostolskiej pozdrowił zebranych przed nią wiernych i odmówił z nimi Zdrowaś Maryjo.
Poniedziałek 24 września
O godz. 8.10 Franciszek przybył do stolicy Łotwy — Rygi. Na międzynarodowym lotnisku powitali go m.in. prezydent Republiki Łotewskiej Raimonds Vejonis, jej ambasador przy Stolicy Apostolskiej Veronika Erte, przewodniczący Konferencji Episkopatu i ordynariusz diecezji rzeżycko-agłońskiej bp Janis Bulis, metropolita ryski abp Zbigniew Stankiewicz. Następnie Ojciec Święty z prezydentem wysłuchali krótkiego koncertu cymbałowego łotewskiej muzyki tanecznej w wykonaniu zespołu dziecięcego.
Z lotniska Papież udał się do pałacu prezydenckiego, gdzie na dziedzińcu odbyła się oficjalna ceremonia powitalna. W pałacu złożył wizytę kurtuazyjną prezydentowi, po czym spotkał się z przedstawicielami władz państwowych oraz z korpusem dyplomatycznym; przemówienia wygłosili prezydent i Ojciec Święty.
Stamtąd Franciszek udał się pod pomnik Wolności, pod którym złożył kwiaty w obecności prezydenta, po czym przejechał do luterańskiej katedry Świętej Maryi, gdzie odbyło się ekumeniczne spotkanie na modlitwie z udziałem dziesięciu zwierzchników głównych wyznań chrześcijańskich na Łotwie; przemówienia wygłosili luterański arcybiskup Rygi Janis Vanags i Papież Franciszek.
Następnie Ojciec Święty nawiedził katolicką katedrę św.Jakuba, gdzie spotkał się z osobami w podeszłym wieku i wygłosił przemówienie po słowie powitalnym abpa Stankiewicza.
Franciszek spożył obiad z łotewskimi biskupami w pobliskim archidiecezjalnym Domu Świętej Rodziny — ośrodku dla potrzebujących rodzin.
Około godz. 14.30 odleciał helikopterem do odległej 190 km Agłony, gdzie o godz. 16.30 odprawił Mszę św. i wygłosił homilię na błoniach przed międzynarodowym sanktuarium Matki Bożej. Na zakończenie Mszy św. głos zabrał bp Janis Bulis, który m.in. podziękował Ojcu Świętemu za wizytę. Na agłońskim lądowisku odbyła się ceremonia pożegnalna z udziałem prezydenta Łotwy, po czym Papież odleciał helikopterem do odłegłego 100 km Wilna.
Wtorek 25 września
Pożegnany przez prezydent Litwy oraz przedstawicieli władz państwowych i kościelnych, około godz. 8.30 Papież Franciszek odleciał z wileńskiego lotniska do stolicy Estonii. Na międzynarodowym lotnisku w Tallinie powitali go prezydent Kersti Kaljulaid oraz przedstawiciele władz państwowych i kościelnych. Z lotniska Ojciec Święty odjechał do pałacu prezydenckiego, na którego dziedzińcu odbyła się oficjalna ceremonia powitalna. Następnie złożył wizytę kurtuazyjną pani prezydent. Spotkanie z przedstawicielami władz państwowych oraz z korpusem dyplomatycznym — podczas którego przemówienia wygłosili prezydent i Papież — odbyło się w Ogrodzie Różanym. Następnie Franciszek pojechał do luterańskiego kościoła św. Karola, gdzie miało miejsce ekumeniczne spotkanie z młodzieżą. Złożyły się na nie — przeplatane śpiewem — słowo powitalne luterańskiego arcybiskupa Urmasa Viilmy, świadectwa trojga przedstawicieli młodych — luteranki, prawosławnego i katolika, przemówienie Papieża, Modlitwa Pańska oraz przemówienia końcowe przewodniczącego Rady Kościołów Estonii abpa Andresa Podera i administratora apostolskiego w Tallinie bpa Philippe'a Jourdana.Obiad z osobami towarzyszącymi mu w podróży Franciszek spożył w klasztorze sióstr brygidek w dzielnicy Pirita na peryferiach stolicy. Po południu Papież udał się do katedry Świętych Piotra i Pawła, gdzie mieści się także administratura apostolska w Estonii. Spotkał się tam z osobami wspomaganymi przez kościelne dzieła charytatywne i nawiedził grób abpa Eduarda Profittlicha SJ, zmarłego w sowieckim obozie koncentracyjnym w 1942 r. Franciszka powitali bp Jourdan, proboszcz katedry, przełożona sióstr misjonarek miłości Matki Teresy z Kalkuty — które opiekują się ludźmi uzależnionymi od alkoholu, ubogimi i samotnymi matkami — oraz rodzina wielodzietna. Po wysłuchaniu świadectw byłego alkoholika i matki dziewięciorga dzieci Papież wygłosił przemówienie. Oprócz blisko 100 podopiecznych w spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Caritasu. Z katedry Franciszek udał się na plac Wolności, gdzie odprawił Mszę św. i wygłosił homilię. Po Mszy św. odjechał na stołeczne lotnisko, z którego około godz. 19 — pożegnany przez premiera Estonii i jej ambasadora przy Stolicy Apostolskiej — odleciał do Rzymu.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (10/2018) and Polish Bishops Conference