Nowe nominacje kardynalskie nie są "uznaniem dla stolic", ale powierzeniem nominatom ważnej i bardzo trudnej misji
Papież Franciszek zapowiedział, że szósty konsystorz jego pontyfikatu, podczas którego wręczy birety trzynastu nowym kardynałom, odbędzie się w sobotę 5 października 2019, w przeddzień inauguracji Synodu Biskupów poświęconego Amazonii.
Kiedy patrzymy na listę nowych purpuratów, z których dziesięciu może uczestniczyć w konklawe, a trzech liczy ponad osiemdziesiąt lat, uderza natychmiast duża liczba — ośmiu na trzynastu — hierarchów należących do zgromadzeń zakonnych.
Widać przede wszystkim wierność wobec już wcześniej stosowanego przez Papieża kryterium — jest nim wybieranie ludzi Kościoła, którzy pracują na obszarach granicznych, ponad utrwalonymi schematami i tradycjami. Oprócz klucza misyjnego nowy konsystorz cechuje również dowartościowanie dróg dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza w odniesieniu do świata muzułmańskiego.
Otrzymują biret w kolorze purpury, symbolizującym gotowość do przelania krwi, a zatem do oddania życia w imię wierności Ewangelii w jedności z Biskupem Rzymu, trzej hierarchowie z Kurii Rzymskiej: przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Miguel Ángel Ayuso Guixot, hiszpański kombonianin, mianowany zwierzchnikiem tej dykasterii w maju br, zaangażowany w dialog z islamem i innymi religiami. Ayuso Guixot śledzi napawające otuchą postępy w pracy nad wprowadzaniem w życie Dokumentu o Ludzkim Braterstwie na rzecz światowego pokoju i współżycia. Otrzymuje godność kardynalską José Tolentino Calaça de Mendonça, Portugalczyk, od niewiele ponad roku Archiwista i Bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego. Ostatnim z trzech współpracowników Papieża w Kurii, otrzymującym biret kardynalski, jest o. Michael Czerny, jezuita, który urodził się w Czechosłowacji, lecz wychował i wykształcił w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych, obecnie podsekretarz sekcji ds. migrantów i uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Z nominacji kurialnych ta ostatnia jest z pewnością najbardziej nowatorska. O. Czerny, angażujący się na rzecz migrantów i uchodźców, odegra kluczową rolę sekretarza specjalnego podczas Synodu poświęconego regionowi amazońskiemu.
Z dziesięciu nowych kardynałów elektorów, dwaj pełnią urząd biskupów diecezjalnych w Europie. Pierwszym z nich jest Luksemburczyk Jean-Claude Hollerich, jezuita, który spędził wiele lat swego życia w Japonii, a jako przewodniczący comece (Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej) przestrzegał Europę przed niebezpieczeństwem oddalenia się od swoich wartości i od marzenia swoich ojców założycieli. Drugim jest Matteo Zuppi, Włoch, arcybiskup Bolonii, poprzednio proboszcz i biskup pomocniczy w Rzymie, który we Wspólnocie św. Idziego uczestniczył w misjach pokojowych w Afryce. Dwóch nowych kardynałów pochodzi z Ameryki Łacińskiej: Kubańczyk Juan de la Caridad García Rodríguez, arcybiskup Hawany, i gwatemalski biskup Álvaro Leonel Ramazzini Imeri, broniący praw rdzennej ludności. Dwóch biskupów jest z Afryki: Fridolin Ambongo Besungu, kapucyn, arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga, i salezjanin pochodzący z Hiszpanii Cristóbal López Romero, arcybiskup Rabatu w Maroku. Jeden nowych kardynał pochodzi z Azji — jest nim Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo, arcybiskup Dżakarty w Indonezji.
Również trzej hierarchowie ponad osiemdziesięcioletni, których papież Franciszek zechciał włączyć do Kolegium Kardynalskiego, potwierdzają perspektywę dialogu i misji — oprócz angielskiego biskupa Michaela Louisa Fitzgeralda ze zgromadzenia ojców białych, wieloletniego pracownika Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, a w ostatnich latach posługi - w nuncjaturze apostolskiej w Egipcie, biret otrzymują Sigitas Tamkevičius, jezuita, arcybiskup senior Kowna na Litwie, który był przetrzymywany w więzieniach kgb, i Eugenio Dal Corso ze Zgromadzenia Ubogich Sług Opatrzności Bożej, urodzony w prowincji Werony, biskup senior Bengueli w Angoli.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano