Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


L'Osservatore Romano: Podróż Papieża Franciszka do Afryki [27.11.2015]

L'Osservatore Romano

Wartości, które nie mają notowań na giełdziePrzed opuszczeniem Kenii i odlotem do Ugandy Papież odwiedza slums Kangemi i przypomina, że każda istota ludzka jest ważniejsza od bożka pieniądza

Istnieją «wartości, które nie mają notowań na giełdzie, wartości, którymi nie można spekulować i które nie mają ceny rynkowej». Przypomniał o tym Papież podczas wizyty w slumsie Kangemi, jednym z siedmiu osiedli baraków Nairobi, gdzie udał się w piątek 27 listopada.

Wśród ubogich i wydziedziczonych stolicy Kenii — którą Franciszek opuścił przed południem po spotkaniu z młodzieżą i biskupami, by udać się do Ugandy, stanowiącej drugi etap jego podróży na kontynent afrykański — Papież spędził prawie półtorej godziny, a grupie tysiąc dwustu osób, które wypełniły kościół tamtejszej parafii św. Józefa, powiedział, że czuje się «jak u siebie w domu».

W swoim przemówieniu Franciszek złożył hołd «kulturze dzielnic ludowych» - gdzie są wciąż mocne «wartości oparte na fakcie, że każda istota ludzka jest ważniejsza od bożka pieniądza» - i stanowczo sprzeciwił się «straszliwej niesprawiedliwości, jaką stanowi spychanie na margines w mieście», której plaga spowodowana jest «przez mniejszości, które skupiają w swoich rękach władzę, bogactwo i egoistycznie trwonią dobra, podczas gdy rosnąca większość musi szukać schronienia na opuszczonych, zanieczyszczonych i odrzuconych peryferiach». Stąd apel, aby zagwarantować wszystkim miejskie i społeczne środowisko na miarę człowieka, gdzie «podstawowe usługi będą dostępne dla wszystkich» i gdzie każda rodzina «będzie miała przyzwoite mieszkanie, dostęp do wody pitnej, łazienki, bezpiecznej energii, by oświetlać, gotować, ulepszać swoje domy».

O potrzebie «zapewnienia wszystkim, zwłaszcza tym, którzy żyją w dzielnicach dalekich od centrum, godne warunki życia, i zagwarantowania im fundamentalnych praw do ziemi, domu i pracy», Papież mówił także podczas wizyty w siedzibie Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nairobi (UNON), gdzie udał się w czwartek 26 listopada po spotkaniu z kapłanami, zakonnikami i seminarzystami kenijskimi w St Mary School. W obecności delegatów, akredytowanych dyplomatów i personelu, zgromadzonych w Sali konferencyjnej, skierował dramatyczny alarm w sprawie kryzysu środowiska, przestrzegając uczestników COP21 — najbliższego szczytu w sprawie zmian klimatycznych, który odbędzie się w niedzielę w Paryżu — przed pokusą, jaką jest przedłożenie «prywatnych interesów nad dobro wspólne» i «manipulowanie informacjami, by chronić swoje plany». Papież wyraził nadzieję, że summit doprowadzi do «transformującego i globalnego porozumienia, opartego na zasadach solidarności, sprawiedliwości i partycypacji». Porozumienie, którego celem będzie osiągnięcie trzech celów, wzajemnie od siebie uzależnionych. A są nimi «zmniejszenie skutków zmian klimatycznych, walka z ubóstwem i poszanowanie godności ludzkiej».


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wartości Afryka ekologia ubóstwo Solidarność slumsy godność człowieka Uganda wykluczenie społeczne Kenia Podróż Papieża Franciszka do Afryki

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W