Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Nina Chalecka (MSF)

MOSKIEWSKIE REKOLEKCJESerdecznie pozdrawiam z Moskwy. Rekolekcje "szkoły niedzielnej" w parafii św. Ap. Piotra i Pawła odbywały się od 30 stycznia do 1 lutego 98 r. Uczestniczyło w nich ok. 40 osób. Chcieliśmy, żeby to były pełne rodziny. Niestety, w warunkach tutejszych układów społecznych (rodzinnych i wyznaniowych), taka sytuacja jest praktycznie niemożliwa. W większości były więc z nami dzieci z mamami i kilkoro ojców.

Nazwaliśmy ten nasz wspólny wyjazd rekolekcjami, chociaż nie były to rekolekcje w dosłownym znaczeniu. Już od siedmiu lat prowadzimy przy parafii katechizację dzieci i młodzieży, tzw. "szkołę niedzielną". Jednak z powodu dużych odległości od kościoła spotkania odbywają się tylko w niedzielę i są połączone z Eucharystią. Nie ma więc czasu, aby "spokojnie" porozmawiać z rodzicami. Pragnęliśmy poprzez rekolekcje nawiązać z nimi bardziej osobisty kontakt. Po prostu trochę "pobyć ze sobą" i dać rodzinom możliwość doświadczenia wspólnoty.

Doświadczenie więzi w takich małych grupach jest szczególnie ważne w Moskwie, gdzie bardzo odczuwana jest anonimowość. Poza tym katolicy są tutaj mniejszością i dla umocnienia w wierze potrzebują jakby "namacalnego" świadectwa tego, że nie są sami w Kościele.

Czas rekolekcji wypełniliśmy modlitwą: Eucharystia, modlitwy poranne i wieczorne, wspólny śpiew i rozważanie Słowa Bożego - oddzielnie dzieci i dorośli. Tematem rozważań była właśnie kwestia wspólnoty w Kościele i w rodzinie. Sporo czasu spędziliśmy na spacerach w lesie i przygotowaniu ogniska (którego rozpalić co prawda, mimo usilnych starań, nam się nie udało z powodu zbyt śnieżnej pogody). Dzieci miały także okazję zaprezentowania swoich talentów aktorskich, śpiewaczych i inscenizatorskich na pogodnych wieczorach, które (prawie samodzielnie...) przygotowywały. Byliśmy bardzo zadowoli z tego wspólnego wyjazdu, a teraz rodzice dopytują się już o następne rekolekcje... To tyle wiadomości "ze Wschodu".

Z Panem Bogiem

Nina Chalecka (MSF) 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: katechizacja rekolekcje Rosja katecheza dzieci Moskwa
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W