Z działalności Fundacji Jana Pawła II
O oficjalnej inauguracji Centrum informowano w 127 numerze 'Kroniki Rzymskiej'. Miała ona miejsce 22 marca 2001 r.
Na dzień 9 czerwca br. zaplanowano inaugurację polonijną w sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Waszyngtonie. Inicjatywa kard. A. Maidy dotycząca wybudowania Centrum została poparta duchowo i materialnie przez Polaków i polskie parafie w USA. Stąd polonusi bardzo licznie przybyli do Waszyngtonu by zobaczyć to dzieło i być świadkami początków jego działalności. Przestrzeń sanktuarium NMP wypełniła polska pobożność i różnobarwne stroje ludowe rodaków. Od rana w krypcie trwała modlitwa, w którą włączali się przybywający pielgrzymi. Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, Różaniec, nabożeństwo do Matki Boskiej Ludźmierskiej, wystawienie Najświętszego Sakramentu wraz z okazją do przystąpienia do sakramentu pojednania, stanowiły duchowe przygotowanie do uroczystości. O godz. 13.00 uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. kard. Henryk Gulbinowicz. Współkoncelebransami byli: kard. Franciszek Macharski, kard. Adam Maida, kard. Theodore McCarrick, abp Gabriel Montalvo, bp Thomas Wenski, bp Raphael Fliss, bp Jan Ozga oraz kapłani parafii polskich i amerykańskich w USA. Homilię wygłosił ks. kard. Franciszek Macharski. Kościół rozbrzmiewał polskimi pieśniami, gdyż cała liturgia była sprawowana w języku polskim. Swoją duchową obecność zaznaczył również Jan Paweł II poprzez specjalne przesłanie wystosowane na ręce ks. kard. A. Maidy. Po Mszy św. wszyscy uczestnicy inauguracyjnych uroczystości przeszli w procesji eucharystycznej, której przewodniczył ks. kard. A. Maida, do pobliskiego Centrum Kultury im. Jana Pawła II. Po zakończeniu procesji uroczystym błogosławieństwem nastąpiło odsłonięcie pomnika Jana Pawła II ofiarowanego przez Episkopat Polski. Stanowi on jakby symbol łączności Kościoła w Polsce z waszyngtońskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II. Tym łącznikiem jest osoba i pontyfikat Jana Pawła II, a nade wszystko nauczanie Ojca Świętego skierowane do Kościoła powszechnego. Jednym z celów tego Centrum jest wsłuchiwanie się w to, co mówi Jan Paweł II, stworzenie odwiedzającym Centrum warunków — dzięki wykorzystaniu współczesnych środków społecznego przekazu — by mogli zatrzymać się i spojrzeć na siebie w świetle Ewangelii. Przybyli goście, zwiedzając Centrum, mogli zapoznać się z nowoczesnymi środkami umożliwiającymi odbiór słów Ojca Świętego przy pomocy dźwięku, obrazu i słowa pisanego.
Wśród uczestników uroczystości byli członkowie Kół Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II z Waszyngtonu, Nowej Walii i New Jersey. Obecni byli również Christiane Tomkiewicz z Francji oraz Władysław Zachariasiewicz, Ryszard Krzyżanowski, ks. prał. Antoni Czarnecki — wszyscy związani z rzymską Fundacją Jana Pawła II. Z Rzymu na inauguracyjne uroczystości przyjechał ks. prał. Stefan Wylężek, administrator Fundacji Jana Pawła II.
Życzymy waszyngtońskiemu Centrum, by było na amerykańskiej ziemi przedłużeniem ręki siewcy ewangelicznego ziarna, którym jest Jan Paweł II.
opr. ab/ab