ERA JAZZU - Joe Zawinul

Jedyny koncert w Polsce - J. Zawinul - mistrz elektronicznej klawiatury.


ERA JAZZU - Joe Zawinul

Dionizy Piątkowski

ERA JAZZU - Joe Zawinul

70th Anniversary Birthday Tour

7 października 2002, Warszawa, Teatr Roma

Obchodzący w tym roku siedemdziesiąte urodziny Joe Zawinul pragnie świętować na największych estradach świata. Ekskluzywny i jedyna koncert w Polsce J. Zawinul przedstawi w ramach ERY JAZZU.

"Określenie pianista dla wirtuozerii i twórczości Joe Zawinula jest sporym uproszczeniem - mówi Dionizy Piątkowski, szef ERY JAZZU. To dzisiaj legendarny artysta, który od ponad trzydziestu lat jest u szczytu jazzowej kariery, nagradzany Grammy Awards, podziwiany przez krytyków, uwielbiany przez miliony fanów. W przebogatej dyskografii artysty znalazły się nie tylko albumy z Milesem Davisem i Weather Report, ale liczne nagrania realizowane z udziałem najwybitniejszych twórców: od Bena Webstera, Quincy Jonesa i Arethy Franklin po Triloka Gurtu, Santanę i Katie Labeque. Oczywiście bohaterem koncertu ERY JAZZU będzie Joe Zawinul oraz jego grupa Syndicate - Amit Chatterjee, Etienne M 'Bappe, Sabine Kabongo, Paco Serry, Manolo Bandrena - muzycy z którymi zrealizował najnowszy album".

Album "Faces & Places", - którego światowa premiera odbędzie się 16 września - jest perfekcyjną kontynuacją muzycznych fascynacji Zawinula, dla którego jazzowy patos jest zasadniczą artystyczną wartością. Nic zatem dziwnego, że w nagraniu pojawiają się brzmienia Weather Report, elektrycznego Milesa Davisa a także (a może przede wszystkim) etno-elektroniczna ekwilibrystyka. Dla takiej koncepcji Joe Zawinul zaprosił m.in. wirtuozów gatunku: basistów - Richarda Bonę i Etienne M' Bappe (Kamerun), perkusistów Alexa Acunę (Peru), Rudy'ego Regaldo (Wenezuela), Manolo Bandrenę (Puerto Rico), Paco Sery (Wybrzeże Kości Słoniowej), gitarzystkę i wokalistkę z Indii - Amit Chatterjee, hinduskiego wirtuoza gry na tabli - Zakira Hussaina, portugalską śpiewaczkę Marię Joao oraz amerykańskich jazzmanów - Deana Browna (gitara), Victora Baileya (gitara basowa) i saksofonistę Bobby'ego Malacha.

"Chciałem nagrać album - wyjaśnia Joe Zawinul - który byłby kontynuacją płyty "Dialects", ale bogatszy o moje wszystkie doświadczenia. Miałem okazję być w miejscach, które dotąd muzycznie nie odkryłem - w Tunezji, Gruzji, Nowej Kaledonii. Doświadczyłem ważnych wzruszeń, które mogłem przenieść do mojej muzyki".

ERA JAZZU - Joe Zawinul

FACES & PLACES


nowy album Joe Zawinula

Ponad trzy lata czekali entuzjaści etno-fusion jazzu Joe Zawinula na jego kolejny studyjny album. Po entuzjastycznie przyjętych płytach "My People" (1996) oraz koncertowym "World Tour" (1998) mistrz elektronicznej klawiatury wszedł do studia i zrealizował autorski "Faces & Places". Europejską premierę przygotowano na 16 września; w Polsce album pojawi się wraz z galowym koncertem ERY JAZZU (7.10. - Teatr Roma - Warszawa).

Album "Faces & Places" jest perfekcyjną kontynuacją muzycznych fascynacji Zawinula, dla którego jazzowy patos jest zasadniczą artystyczną wartością. Nic zatem dziwnego, że w nagraniu pojawiają się brzmienia Weather Report, elektrycznego Milesa Davisa a także (a może przede wszystkim) etno-elektroniczna ekwilibrystyka. Dla takiej koncepcji Joe Zawinul zaprosił m.in. wirtuozów gatunku: basistów - Richarda Bonę i Etienne M' Bappe (Kamerun), perkusistów Alexa Acunę (Peru), Rudy'ego Regaldo (Wenezuela), Manolo Bandrenę (Puerto Rico), Paco Sery (Wybrzeże Kości Słoniowej), gitarzystkę i wokalistkę z Indii - Amit Chatterjee, hinduskiego wirtuoza gry na tabli - Zakira Hussaina, portugalską śpiewaczkę Marię Joao oraz amerykańskich jazzmanów - Deana Browna (gitara), Victora Baileya (gitara basowa) i saksofonistę Bobby'ego Malacha.

"Chciałem nagrać album - wyjaśnia Joe Zawinul - który byłby kontynuacją płyty "Dialects", ale bogatszy o moje wszystkie doświadczenia. Miałem okazję być w miejscach, które dotąd muzycznie nie odkryłem - w Tunezji, Gruzji, Nowej Kaledonii. Doświadczyłem ważnych wzruszeń, które mogłem przenieść do mojej muzyki".


opr. MK/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama