Wyzwoliciel

Temat: Wyzwoliciel

„Nie dam rady”. „To silniejsze ode mnie”. „Bardzo bym chciał, ale nie wiem, czy wytrwam w tym postanowieniu”. Któż z nas nie zna uczucia, o którym pisze Apostoł Narodów w dzisiejszym pierwszym czytaniu? Kto nie doświadczył tego, że spośród przeróżnych walk, jakie człowiek toczy na tym świecie, niejednokrotnie najtrudniejszą wydaje się być walka z samym sobą. To bowiem, co jest nam narzucane przez innych, bardzo często budzi nasz wewnętrzny sprzeciwy, pozwala na oddolne organizowanie się celem przezwyciężenia zewnętrznych skutków niewoli. To jednak, co ogranicza nas samych często prowadzi do rezygnacji, onieśmiela człowieka do zerwania z wewnętrznym zniewoleniem.
Grzech prowadzi do zniewolenia. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Nałóg jest przecież stałą skłonnością do czynienia tych samych złych czynów. Każde zaś powtórzenie po raz kolejny tego samego czynu osłabia naszą wolę, upokarza nas nie tylko przed Bogiem, ale niejednokrotnie też przed samymi sobą. Co prawda niektórzy próbują uzasadniać pełnione zło udawaniem, że mamy do czynienia jedynie z zakazanym rodzajem jakiegoś dobra, lub też motywują swoje postępowanie w sposób błędny akceptacją ich błędnie ukształtowanego sumienia, ale w gruncie rzeczy żaden człowiek nie został stworzony z sumieniem akceptującym zło. Człowiek w głębi swojej duszy będzie pragnął dobra. Problemem będą jednak zawsze jego osobiste wybory, w których owo wewnętrzne ja, przytłumione będzie pożądliwościami o których mówi Pismo święte.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Aby postępować w sposób zgodny z sumieniem, by dobrze rozpoznawać znaki czasu, jakie daje nam Bóg, trzeba trwać przy Bogu, trzeba z Nim rozmawiać i wsłuchiwać się w Jego głos, którym do nas przemawia. Bóg przecież nie pozostawił nas samymi sobie. Nie tylko poucza nas w Swoim słowie, ale także towarzyszy nam nieustannie Swoją łaską w pokonywaniu pokus, uwarunkowań doczesności, aby w pełni rozkwitło w nas życie, w którym podążać będziemy za głosem wolności dzieci Bożych, nie zaś ulegać pokusie podążania za tym co doczesne i przemijające.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy pamiętam, że Chrystus wyzwala nas do życia w wolności Dzieci Bożych?

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama