Sprawa postu

Temat: Sprawa postu

Jakże konkretnie i mocno brzmią słowa dzisiejszego pierwszego czytania, stanowiąc także dla nas przestrogę przed praktykowaniem uczynków miłosierdzia bez prawdziwego nawrócenia serca. Wielki Post jest czasem, kiedy odmawiamy sobie wielu rzeczy. Ograniczamy nasze posiłki, rezygnujemy z zabaw i imprez o charakterze rozrywkowym, uczestniczymy w rekolekcjach i nabożeństwach wielkopostnych. To wszystko wprowadza nas w atmosferę ascezy, pokuty i wyciszenia. Jednak wszystkie praktyki wielkopostne mają za zadanie zbliżyć nas do Boga. Sprawić, że mocniej niż na co dzień zauważymy nasze wady i grzechy, a dzięki łasce Bożej zyskamy siłę aby zacząć z nimi walczyć.
Post, jakiego pragnie Bóg, to zdecydowanie więcej, niż tylko zewnętrzna postawa umartwienia. Postawa miła Bogu, to nawrócenie serca, które prowadzi do umiłowania Boga nade wszystko, a bliźniego swego jak siebie samego. Można by zatem zapytać, dlaczego Pan Jezus swoich uczniów z postu, tłumacząc że zaczną pościć, dopiero kiedy zabiorą im Oblubieńca?
Czas publicznej działalności Pana Jezusa, to szczególny czas łaski dla tych,. Którzy żyli w tamtym czasie. Oto patrzyli na to, co chcieli ujrzeć patriarchowie, królowie i prorocy. Mogli wpatrywać się we Wcielone Słowo Boże i słuchać nauk Mistrza z Nazaretu własnymi uszami. W tym czasie łaski mieli więc szczególną okazję na naprawę swego życia, na większe umiłowanie Boga i doskonalenie się w miłości bliźniego. Sama obecność Pana sprawiała, że jeśli tylko chcieli, z pomocą Bożej łaski, mogli osiągnąć większe duchowe owoce, niż wówczas, kiedy skończył się czas ziemskiej działalności Pana.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Bliskość Boga jest jednym z najważniejszych owoców postu. Same uczynki pokutne nie mogą być sztuką dla sztuki. Hartując ducha, mają otwierać nas na działanie łaski i sprawiać, że pokutując za własne grzechy, prawdziwie przeżyjemy nawrócenie naszych serc i wejdziemy na drogę sprawiedliwości.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Jak wygląda mój post?

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama