reklama

Błogosławiony, Pan Bóg Izraela

Temat: Błogosławiony, Pan Bóg Izraela

Wyśpiewany przez Zachariasza hymn Benedictus wprowadza nas w dzień, który oznajmi nam nadejście pełni czasów. Wigilia Bożego Narodzenia łączy w sobie owo adwentowe oczekiwanie z wypełnieniem się w czasie Słowa danego nam przez Boga. Wszystkie tradycje i zwyczaje związane z tym dniem powinny prowadzić nas do lepszego zrozumienia spełnionej Bożej obietnicy. Bóg bowiem nie zwleka z wypełnieniem danego słowa. On ma jedynie swój odwieczny Boski plan, który konsekwentnie realizuje w historii ludzkości.
Zachariasz nie mógł zrozumieć, dlaczego przez całe życie nigdy nie przypadł mu los. Do tego dochodził brak potomka i zgodnie z wypowiedzianymi przez Elżbietę słowami, poczucie hańby w oczach ludzi. Całe życie liczył na Bożą interwencję, aż stało się, że Bóg wysłuchał jego wołania. Co więcej, posłał do niego posłańca z nieba, aby zakomunikował mu, że Bóg wejrzał na jego prośby. Jednak po tak długim okresie oczekiwania Zachariasz nie był przygotowany na tę chwilę. Zabrakło mu wiary, że wszystko o czym marzył może się jeszcze spełnić.
Nasze życie wiele razy wygląda bardzo podobnie. Staramy się o coś i czekamy. Modlimy się i błagamy Boga, ale kiedy przychodzi spełnienie, jeśli jeszcze wygląda ono inaczej, niż sobie wyobraziliśmy, okazujemy się nie być gotowi na ten moment. Albo wątpimy, odrzucając Bożą ofertę, albo zwyczajnie popadamy w rutynę, nie dostrzegając, że niepowtarzalne chwile, jakie daje nam Bóg mogą odmienić całe nasze życie.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Dziś dzień wigilii Bożego Narodzenia. To dobry czas, aby także z naszych ust wybrzmiało uroczyste Benedictus, składające Bogu dzięki za ten czas i te chwile. On chce spełniać także nasze prośby i On o nas ani na chwilę nie zapomina. Jednak my powinniśmy być zawsze gotowi na spotkanie z posłańcem Najwyższego, gotowi na przyjęcie Zbawiciela, aby nie musiał jak ongiś w Betlejem narodzić się na peryferiach naszego życia.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy gotów jestem na Boże Narodzenie?

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao