Temat: Powołani do nieśmiertelności
O ile pragnienie i wola życia była przez całe wieki czymś normalnym, o tyle dziś wielu nie tylko że nie pragnie żyć wiecznie, to jeszcze różnego rodzaju wspomagane samobójstwa przedstawiane bywają w społeczeństwach wysoko rozwiniętych, jako pewien rodzaj praw człowieka. Obietnica życia wiecznego, sprawiedliwości czekającej nas na tym drugim świecie przez całe wieki pozwalały ludziom znosić wyrzeczenia i niesprawiedliwości, licząc, że przecież Pan Bóg wszystko widzi i kiedyś wyrówna rachunki niewyrównane na ziemi. Śmierć, rozłąka, różne tragedie, jakich ludzie doświadczali od wieków łagodziła wiara, która zawsze podpowiadała nam, że to jeszcze nie koniec, że czas ziemskiej próby musi przeminąć, a to, co najważniejsze, to co wieczne zacznie się dopiero kiedy przekroczymy próg nieśmiertelności.
Dlaczego zatem ludzie wątpią w to, co tak bardzo znajduje swoje uzasadnienie nie tylko w wierze, ale także naszych najgłębszych pragnieniach? Czy współczesny człowiek tak bardzo zmęczony jest życiem, że pragnie, aby śmierć była końcem wszystkiego? Niekończącym się snem, jakiego nie raz zabrakło nam w dostatecznej ilości w czasie ziemskiego życia?
Odpowiedź twierdząca nie wyczerpuje naszych skomplikowanych odczuć i przeżyć, w jakie obfituje ludzkie życie. Śmierć jest zjawiskiem powszechnym. Dziś można by powiedzieć, że próbujemy oswoić się ze śmiercią.. Już nie przez modlitwę, msze święte zamawiane za zmarłych, ale przez różnego rodzaju happeningi, nihilizm i ograniczanie swoich pragnień do tego świata.
SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Jeśli jednak zostało nam choć ziarno wiary, jeżeli wydaje nam się, że do wyboru mamy życie w niebie lub śmierć, która kończy wszystko, to jest to błędna alternatywa. Albowiem jeśli wierzymy, że do nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka, to nie mamy do wyboru pomiędzy życiem a śmiercią, ale pomiędzy wiecznością zbawionych w niebie, lub wiecznością potępionych w piekle. To najbardziej podstawowa i dramatyczna prawda, która wyjaśnia nam co znaczy, że do nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka.
PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy pamiętam, że czeka mnie wieczność zbawionych lub wieczność potępionych?