Przytul się do krzyża i posłuchaj, co mówi

Przytul się do krzyża i posłuchaj, co mówi


1. Wielki Piątek to dzień adoracji Krzyża Chrystusa. Choć nie możemy tego uczynić w kościołach, spróbujmy zrobić to w domach. Wziąć do ręki krzyż albo uklęknąć przy nim. I wsłuchać się w to, co on nam mówi w tym dramatycznym momencie historii. Z krzyża naszego Pana płynie nadzieja dla świata. Krzyż jest płonącym krzewem, z którego dobywa się głos Boga, dzielącego z nami cierpienie i śmierć. Mówi nam: „Ja JESTEM. Ja JESTEM z wami. Biorę na siebie wasz ból, waszą samotność, wasz grzech i waszą śmierć, aby was przeprowadzić przez ciemną dolinę śmierci”. Adorując krzyż nie adorujemy cierpienia ani śmierci. Adorujemy miłość mocniejszą niż śmierć. Miłość Boga, która schodzi na dno piekieł, aby ocalić buntowników, Adama i Ewę. Aby ocalić mnie.
2. Czytamy dziś opis Męki według św. Jana. Według relacji naocznego świadka śmierci Jezusa ostatnim słowem z krzyża było „Wykonało się”. Zatrzymajmy się przy tym słowie, rozważmy je. „Wykonało się” – to jakby obwieszczenie końca pracy, ukończenia dzieła, wypełnienia zadania. To słowo, w którym pobrzmiewa ulga, że nadszedł wreszcie kres zmagań, koniec cierpienia ponad siły. To wyznanie, które zapowiada, że to, co wygląda teraz jak beznadziejny, bezsilny i pusty finał jest jednak spełnieniem, jest zwycięstwem na niewyobrażalną skalę. W tym słowie Jezusa można już usłyszeć zapowiedź wielkanocnego poranka.
3. Co właściwie się dokonało? Spełniły się słowa wypowiedziane przy Ostatniej Wieczerzy. To brzmi trochę jak słowa kończące Mszę świętą:„Ite, missa est”. Dokonała się ofiara zapowiedziana w czasie Ostatniej Wieczerzy. Ciało za was wydane, Krew za was wylana na odpuszczenie grzechów – eucharystyczny znak wypełnił się treścią. Dokonało się pojednanie, ustanowiona została komunia człowieka z Bogiem. Wszystkie owoce krzyżowej ofiary są rozdzielane w każdej Mszy św. W niej uobecnia się jedyna ofiara Chrystusa. Tam duchowo stajemy pod krzyżem, aby adorować miłość Boga i karmić się nią. W Pasji wg. Św. Jana skomponowanej przez Bacha po słowach „Wykonało się” solista wykonuje przejmująca arię-modlitwę. „Mój drogi Zbawicielu! Pozwól, że spytam cię teraz, kiedy już zostałeś przybity do krzyża i powiedziałeś: wykonało się. Czy jestem uwolniony od śmierci? Czy przez Twoją mękę i śmierć uzyskałem Królestwo niebieskie? Czy zbawienie świata jest tutaj? Nie możesz z bólu nic mówić, ale skłaniasz głowę. I milcząc mówisz: tak. Daj mi, coś wysłużył. Niczego więcej nie pragnę”.
4. MODLITWA: Jezu Ukrzyżowany! Wszystko skończone. A jednak to, co wygląda, jak beznadziejny finał jest nowym początkiem. Świat jest zbawiony, pokonana śmierć, zwyciężony grzech. Brama życia otwarta. Lekarstwo przeciwko śmierci wytworzone. Dziękuję Ci Jezu, żeś wytrwał do końca. Pomóż mi zrozumieć prawo Paschy – że ziarno musi obumrzeć, by wydało plon, że śmierć jest życiem, ubóstwo – bogactwem, a cierpienie – łaską. Daj mi proszę tak żyć, bym mógł u kresu mojego życia powiedzieć z ufnością: wykonało się.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama