Rozłamy i dzieciobójstwo

Temat: Rozłamy i dzieciobójstwo

Dzieciobójstwo, jakie Faraon zadekretował chcąc kontrolować lud Izraela w Egipcie obróciło się przeciwko niemu. Uciskany lud karmił w sobie coraz potężniejszy żal, a kolejne cierpienia wzmagały jedynie wołanie ku niebu, aby znaleźć ocalenie. Ten sam Egipt, który stał się dla Józefa, jego braci i Ojca domem schronienia i ratunkiem przed głodem zamienił się w więzienie, które już nie tylko odbierało wolność i ciemiężyło, ale ów gościnny kraj kiedyś zamienił się teraz w cmentarzysko niewinnych noworodków.
Historia ludu wybranego, jego uciemiężenia w Egipcie, plag, które dotknęły ów kraj i chwalebnego wyjścia z domu niewoli pisane były dzięki Bożej Opatrzności, która nie opuszcza nas nawet w najtrudniejszych momentach naszego życia. To wszystko byłoby zbyt proste i łatwe, gdyby jedno wezwanie Imienia Bożego działało jak zaklęcie i pozwalało by nam odnieść triumf nad nieprzyjaciółmi.
Zbawiciel stojąc przed Piłatem dość wyraźnie powiedział, że gdyby królestwo Jego było z tego świata, słudzy jego byliby gotowi bić się za Niego. Jednak konieczność oparcia na wierze naszego życia i dokonywanym w nim wyborów sprawia, że zanim nadejdzie Ziemia Obiecana trzeba przejść przez wyjście z niewoli i doświadczyć niegościnności jałowej ziemi.
To, co zapowiada Zbawiciel w dzisiejszej Ewangelii staje w zupełnej opozycji do zasad panujących w świecie. Dziś mówi się o jedności, która pomija zasadniczą różnicę pomiędzy dobrem a złem. Co więcej, daje złu przestrzeń do działania, z tolerancji czyni cnotę a miłość redukuje do popędów i odziera ją z intymności spotkania z Bogiem

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Jednak to właśnie wytrwanie przy Jezusie pomimo podziałów panujących w świecie i Kościele, wytrwanie przy Nim, nawet kiedy doświadczamy prześladowań i szyderstw ze strony najbliższych jest znakiem, że nasza wiara się hartuje. Wszak Jezus powiedział, że kto miłuje ojca i matkę brata i siostrę, męża czy żonę bardziej niż Jego, nie jest godzien Zbawiciela. To właśnie bezgraniczna miłość Boga mimo zmieniających się czasów i zwyczajów pozwala nam dokonywać właściwych wyborów. To odwołanie nie do ziemskich zasad pisanych niekiedy na przekór Bogu przez tych, którzy pragną budować swój porządek świata, ale do zasad Bożych pozwala nam uniknąć „logiki Faraona”. Bóg postawiony na pierwszym miejscu stanowi gwarancję że nie pogubimy się w świecie, gdzie to co doczesne przysłania nieustannie to, co wieczne.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy słucham bardziej Boga niż ludzi?

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama