Domowe sposoby na zatkane zatoki

Zatkane zatoki to jeden z najczęstszych objawów sezonowych infekcji wirusowych. Jeśli objawy nie są bardzo nasilone, można poradzić sobie z nimi przy pomocy naturalnych metod. Domowe sposoby na zatoki można stosować również równolegle z leczeniem farmakologicznym, po konsultacji z lekarzem.

Materiał powstał we współpracy z Haleon

Spraye do nosa na zatkane zatoki

Jeśli chcesz poczuć natychmiastową ulgę, gdy zatoki są zatkane, sięgnij po spray do nosa na zatoki. Pamiętaj jednak, że preparatów zawierających substancje o działaniu zmniejszającym przekrwienie i obkurczającym błonę śluzową, nie można stosować dłużej niż kilka dni. Dlatego warto wybierać spraye, które pozwalają na nawilżenie nosa. Aby przyspieszyć leczenie i skrócić czas trwania infekcji, warto wspomóc się innymi, domowymi sposobami na zatkane zatoki. 

Płukanie nosa i zatok

Płukanie nosa i zatok to zabieg higieniczny, który polecany jest przez laryngologów każdemu, kto zmaga się z objawami zapalenia zatok. Czynność tę można wykonywać również profilaktycznie, aby zapewnić błonie śluzowej nosa prawidłowe funkcjonowanie. Celem zabiegu jest przede wszystkim usunięcie zalegającej w nosie wydzieliny. Sól fizjologiczna dodatkowo łagodzi stan zapalny w obrębie błony śluzowej. Częste płukanie zatok pozwala na bieżąco pozbywać się drobnoustrojów z nosa, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej.

Inhalacje na zatkane zatoki

Inhalacja to kolejny prosty zabieg, który można wykonać samodzielnie w domu. Jej zaletą jest to, że przynosi natychmiastową ulgę. Do dużego garnka lub miski wlej wodę i dodaj do niej sól kuchenną oraz kilka kropli olejku eterycznego. Pochyl się nad naczyniem (nie za nisko, żeby się nie oparzyć), przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj powoli ciepłą parę. Podobnie do inhalacji zadziała gorący prysznic lub kąpiel, do której również możesz dodać olejek eteryczny, aby wzmocnić działanie udrożniające drogi oddechowe. Podczas inhalacji i kąpieli warto użyć olejku eukaliptusowego lub miętowego, które drażnią receptory w błonie śluzowej nosa oraz zmniejszają odczucie zatkanych zatok.

Ciepłe okłady na ból zatok

W odetkaniu zatok pomaga też ich rozgrzanie. W tym celu można użyć termoforu wypełnionego ciepłą wodą. Do rozgrzewania zatok służą też specjalne woreczki lniane z nasionami gorczycy albo solą himalajską. Umieszcza się je na chwilę w piekarniku lub na gorącej patelni, a następnie układa na czole lub oczach. Ciepło pomaga w odetkaniu zatok i pozbywaniu się wydzieliny zalegającej w nosie i zatokach. Ponadto redukuje obrzęk i zmniejsza dolegliwości bólowe. 

Nawadnianie organizmu przy zatkanych zatokach

Dobrze nawodniony organizm produkuje rzadszą wydzielinę, którą łatwiej jest usunąć podczas wydmuchiwania i czyszczenia nosa. Poza tym woda wypłukuje toksyny z organizmu, skracając czas trwania choroby. Podczas przeziębienia i zapalenia zatok nietrudno o odwodnienie, zwłaszcza gdy chorobie towarzyszy stan podgorączkowy lub gorączka. Najlepiej nawadnia woda mineralna, ale warto też pić w ciągu dnia ciepłe napary ziołowe, herbatę, a także wodę z imbirem i cytryną, które działają rozgrzewająco.

Babcine sposoby na zatkane zatoki

Większość domowych sposobów na zatkane zatoki to bezpieczne mikstury roślinne, które nie zaszkodzą, a mogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Przykładem jest wdychanie startego chrzanu, czosnku lub cebuli, których ostry zapach inhaluje i odtyka szybko drogi oddechowe. Ze względu na właściwości antyseptyczne tych roślin warto dodawać je do potraw w czasie choroby. Napary ziołowe również pomagają w odetkaniu zatok. Kiedy masz problem z oddychaniem przez nos, zaparz sobie kubek lipy, rumianku, majeranku, tymianku czy kwiatów czarnego bzu. Zanim gorąca herbatka wystygnie i będzie nadawała się do picia, zrób sobie inhalację, wdychając przez kilka minut aromatyczne opary unoszące się z kubka.


Źródło:

Szumny D., Szypuła E., Szydłowski M., Chlebda E., Skrzypiec-Spring M., Szumny A. (2007). Leki roślinne stosowane w chorobach układu oddechowego. Dental and Medical Problems, 44(4), 507-515. https://dbc.wroc.pl/Content/2169/PDF/x14-szumn.pdf

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

« 1 »
TAGI:

reklama

reklama

reklama

reklama