10 maja ok. godz. 14.30 cztery młode sokoły wędrowne, potomstwo – TORKI I TORKA, gniazdujące na nieczynnym kominie PGE Toruń, zostaną zaobrączkowane przez przedstawicieli Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.
To już jest trzeci okres lęgowy obecnej pary sokołów wędrownych. W zeszłym okresie, podobnie jak w tym, para toruńskich sokołów doczekała się również 4 pisklaków.
Dzięki zamontowanym przez PGE Toruń i PGE Energia Ciepła kamerom i streamingowi obrazu z gniazda, obrączkowanie toruńskich sokołów na wysokości około 110 metrów, można będzie obejrzeć na żywo pod adresem:
https://pgetorun.pl/o-spolce/spoleczna-odpowiedzialnosc-biznesu/sokoly-wedrowne
Podczas obrączkowania dowiemy się, czy młode sokoły to samice czy samce. Obrączkowanie sokołów stosuje się w celu monitoringu rozwijającej się populacji sokoła i umożliwienia oceny prowadzonych prac nad ratowaniem tego gatunku.
Wszystkie monitorowane i reintrodukowane sokoły wędrowne są indywidualnie znakowane dwoma rodzajami obrączek. Toruńskie młode sokoły otrzymają: na jedną nogę niebieską obrączkę obserwacyjną z dużymi literami i cyframi. Niebieski kolor obrączki obserwacyjnej oznacza, że sokół urodził się w naturze. Na drugą nogę założona zostanie żółta obrączka ornitologiczna, której kolor świadczy o urodzeniu w środowisku miejskim – mówi Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.
Przypominamy, że do 10 maja można głosować na zgłoszone wcześniej przez internautów najciekawsze propozycje imion dla młodych sokołów. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszanie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. PGE Toruń jest fundatorem nagród w konkursie. Link do głosowania na imiona i regulamin konkursu: http://www.peregrinus.pl/pl/torun