Sportowa rewolucja – dla każdego, bezpłatnie i lokalnie. Program Aktywna Szkoła wchodzi w kolejną fazę realizacji

46% szkół i 93,8% orlików oraz innych obiektów sportowych, zakładanych w założeniach projektu, zgłosiło się do udziału w programie Aktywna Szkoła realizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Liczne zgłoszenia świadczą o wielkiej potrzebie wsparcia w organizacji ogólnodostępnych zajęć sportowych wśród lokalnych społeczności. Aktywna Szkoła umożliwia dofinansowanie kadry sportowej prowadzącej zajęcia i zakup dodatkowego sprzętu.

Sportowa rewolucja – dla każdego, bezpłatnie i lokalnie. Program Aktywna Szkoła wchodzi w kolejną fazę realizacji  

Aktywna Szkoła to ministerialny pogram stanowiący odpowiedź na palącą potrzebę aktywizacji społeczeństwa. Obiekty sportowe w całej Polsce świecą pustkami. W wielu miejscach istniejąca infrastruktura nie jest w pełni wykorzystywana.

Sportowa rewolucja

Program Ministerstwa Sportu i Turystyki ma na celu obudzenie obiektów sportowych, które poza lekcjami gimnastyki i komercyjnymi aktywnościami często pozostają zamknięte i niedostępne dla okolicznych mieszkańców. Aktywna Szkoła ma to zmienić.

Dwa filary programu, czyli Aktywny Weekend w szkołach oraz Aktywny Orlik, obejmujący samorządowe obiekty sportowe, mają zapewnić ofertę sportową dostępną dla każdego, bezpłatnie i lokalnie.

„Każde dziecko powinno móc korzystać z boiska, bieżni czy basenu w swojej okolicy oraz z aktywności prowadzonych tam przez profesjonalistów. Te zajęcia mają za zadnie nie tylko podniesienie sprawności ruchowej, ale też wzmocnienie mentalne i wsparcie w zakresie społecznym i kompetencyjnym. Doskonale, gdyby udało się włączyć w aktywności cale rodziny” – zapewnia Sławomir Nitras, minister Sportu i Turystyki

„Celem jest umożliwienie lokalnym społecznościom korzystania z obiektów sportowych i bezpłatnych zajęć w czasie wolnym pod okiem przygotowanych instruktorów i trenerów. Te zajęcia mają za zadnie nie tylko podniesienie sprawności w różnych grupach wiekowych, ale też promocję zdrowego aktywnego stylu życia i integrację społeczności lokalnych” – podkreśla Rafał Wosik, prezes Fundacji Orły Spotu - realizatora krajowego programu Aktywna Szkoła.

Realne korzyści dla samorządów

Dla jednostek samorządu terytorialnego udział w Aktywnej Szkole to same korzyści – pełne finasowanie wynagrodzeń dla kardy sportowej realizującej zajęcia ze środków ministerstwa oraz dofinansowanie do 25 tys. zł na zakup sprzętu sportowego w szkołach. Zadaniem jednostek samorządu terytorialnego jest zgłoszenie obiektów i trenerów do programu oraz udostępnienie bazy sportowej – szkolnej oraz Orlików lub innych obiektów samorządowych.

Akademii Sportu Powszechnego – profesjonalizm i rozwój animatorów

Podnoszenie kwalifikacji oraz system motywacji dla osób prowadzących zajęcia mają na celu tworzenie najwyższych standardów  na poziomie lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.

Aby zachęcić najmłodszych do sportu już nie wystarczy rzucić piłkę na boisko. Dziś potrzebna jest atrakcyjna i różnorodna oferta aktywności. A to wymaga wiedzy, umiejętności i kompetencji od kadr sportowych pracujących z dziećmi.

Dlatego powstał program kompleksowego wsparcia dla prowadzących. Każdy z trenerów, animatorów i nauczycieli ma możliwość rozwijania swoich kompetencji pod okiem ekspertów. Do współpracy zostały zaproszone polskie związki sportowe. Najlepsi sportowcy, dietetycy oraz psychologowie będą współtworzyć ofertę bezpłatnych szkoleń w ramach Akademii Sportu Powszechnego.

Już teraz w realizację programu zaangażowało się 5446 osób chcących realizować swoje sportowe projekty w szkołach i na Orlikach.

„Stawiamy na synergię i wymianę najlepszych doświadczeń wśród liderów i sportowców. Tworzymy strukturę regionalnych ekspertów-animatorów, którzy będą przekazywać swoją wiedzę lokalnie. Do działań zapraszamy przedstawicieli związków sportowych, tworzymy uniwersalne rozwiązania i szkolenia, które będą dostępne dla każdego instruktora” – dodaje Rafał Wosik.

Przykład idzie z góry – zajęcia dla dorosłych

Program zajęć otwarty jest także dla dorosłych – pamiętając o tym, że przykład idzie z góry: od rodziców, opiekunów i starszego rodzeństwa. Najważniejsze by wszyscy czerpali radość i satysfakcję ze sportu. Aktywizacja to nie tylko lepsza forma fizyczna – to radzenie sobie z codziennymi problemami, budowanie poczucia własnej wartości, nabywanie umiejętności społecznych, praca w grupie oraz nauka zasad fair play.

Ruszyła stała rekrutacja

Równorzędnie z wynikami naboru do programu Aktywna Szkoła rozpoczęła się rekrutacja stała dla szkół i obiektów, które chciałyby dołączyć do Aktywnego Weekendu oraz Aktywnego Orlika.

Szczegółowe informacje o programie Aktywna Szkoła można znaleźć na stronie www.aktywnaszkola.pl oraz pod numerem telefonu +48 537 255 791.

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama