300 lat tradycji w Mikstacie. Odbył się odpust z błogosławieństwem zwierząt

Od ponad 300 lat, 16 sierpnia, mieszkańcy Mikstatu obchodzą święto św. Rocha, patrona miasta. Tego dnia gospodarze przychodzą do świątyni ze swoimi zwierzętami, aby je pobłogosławić. Tradycja ta została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

16 sierpnia we wspomnienie św. Rocha o godz. 8.00 przy ołtarzu polowym sprawowana była Msza święta koncelebrowana w intencji gospodarzy o Boże błogosławieństwo w pracy i inwentarzu. Koncelebrze przewodniczył kustosz sanktuarium ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Homilię wygłosił ks. Mateusz Kasprzak, który zwrócił uwagę, że św. Roch jest tym, który uczy nas wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Kończąc powiedział „ niech więc św. Roch umacnia każdego z nas, abyśmy i my na tej naszej drodze do świętości wzorem świętego Rocha dbali o te miłość do Boga, do drugiego człowieka i siebie samego”.

300 lat tradycji w Mikstacie. Odbył się odpust z błogosławieństwem zwierząt  

Błogosławieństwo zwierząt

Zgodnie z tradycją przodków po tej Mszy Świętej odbył się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. W tym roku dokonał go ks. bp Senior Antoni Długosz. Tradycyjnie na obrzęd błogosławieństwa przybyli nie tylko mieszkańcy mikstackiej parafii, ale pielgrzymi i turyści z najodleglejszych zakątków kraju. Tradycyjnie obrzęd błogosławieństwa zakończyło wypuszczenie przez ks. biskupa i ks. kustosza gołębi.

Po obrzędzie błogosławieństwa odbył się koncert w wykonaniu m.in. Góralskiej Hory. Wypełnił on czas do sumy odpustowej, która pod przewodnictwem ks. bp. Antoniego była sprawowana o godz. 11:00 . Ks bp Antoni Długosz podczas homilii zaapelował, byśmy żyli miłością do Jezusa Chrystusa. Podkreślił, że św. Roch prosi nas byśmy przyjęli przesłanie Chrystusa i prowadzili życie zgodne z przykazaniami.

Po mszy św. została odczytana litania do św. Rocha. Następnie procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła cmentarnymi alejkami wśród grobów tych, którzy kiedyś przyjęli tradycje odpustowe i zatroszczyli się o to, by przekazać je następnym pokoleniom. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyło uroczystą sumę odpustową. Zgodnie z tradycją po Mszy św. wierni zabierali do domów małe chlebki, by podzielić się nimi z bliskimi.

Patronat

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama