Duszpasterstwo akademickie Beczka świętuje swoje 60. urodziny

„Kiedy mówimy o historii Beczki, chciałbym podkreślić, że to nie tylko historia, to miejsce żywe” – powiedział o. Paweł Szylak OP, obecny duszpasterz Beczki.

6 października krużgankach klasztoru ojców dominikanów w Krakowie odbyły się huczne obchody jubileuszu Duszpasterstwa Akademickiego Beczka, które świętowało swoje 60-lecie. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Bazylice Św. Trójcy, w której uczestniczyli zarówno obecni, jak i byli duszpasterze oraz liczne pokolenia osób związanych z duszpasterstwem. W homilii o. Łukasz Wiśniewski OP, prowincjał polskich dominikanów, podkreślił, że Beczka to miejsce, gdzie kolejne generacje uczyły się odpowiedzialności nie tylko za siebie i swoją wiarę, ale również za Kościół i społeczeństwo.

Wspólnota, która wykracza poza swoje granice, angażując się w pomoc potrzebującym, związana jest z Beczką poprzez liczne inicjatywy charytatywne, takie jak kiermasz „Ciacho za Ciacho”, który w tym roku obchodził swoje 50-lecie.

Po Mszy Świętej świętowanie przeniosło się na krużganki klasztoru, gdzie odbyło się symboliczne krojenie urodzinowego tortu. W programie jubileuszu znalazły się również inne atrakcje, takie jak wystawa poświęcona historii duszpasterstwa, przegląd kronik z pierwszych lat jego istnienia, a także spotkania z dominikanami i byłymi członkami wspólnoty. Jedną z uczestniczek była Paulina, która przyszła na jubileusz ze swoim narzeczonym: „W Beczce spędziłam pięć lat, tutaj poznałam mojego narzeczonego, dlatego chciałam wziąć udział w tych urodzinach. To dla mnie miejsce pełne wspomnień i znaczenia”.

Duszpasterstwo akademickie Beczka świętuje swoje 60. urodziny

Dla wielu osób Beczka to jednak przede wszystkim wspólnota duchowa. Młodzi podkreślają, że Beczka to przestrzeń spotkania młodych ludzi nie tylko wokół siebie, ale przede wszystkim wokół Chrystusa.

Przez sześć dekad Beczka stała się domem dla tysięcy krakowskich studentów. Dla wielu z nich była miejscem, w którym odnaleźli nową rodzinę, wspólnotę, szczególnie będąc daleko od swoich bliskich. „Dla mnie Beczka była miejscem zakorzenienia w Krakowie, kiedy przyjechałam tu na studia. Była dobrym początkiem i otwarciem nowego etapu w moim życiu” – wspomina jedna z beczkowiczek.

O. Paweł Szylak OP, obecny duszpasterz Beczki, zaznaczył: „Kiedy mówimy o historii Beczki, chciałbym podkreślić, że to nie tylko historia, to miejsce żywe.”

Obchody jubileuszu Beczki nie kończą się na tym wydarzeniu. W ramach cyklu B60 przewidziano jeszcze m.in. rekolekcje prowadzone przez byłych duszpasterzy, bal jubileuszowy oraz premierę filmu dokumentalnego o Beczce. 

Patronat

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama