Innowacje technologiczne w ogromnym stopniu wpływają na rozwój poszczególnych branż i przedsiębiorstw, otwierając im nowe możliwości funkcjonowania. Jedną z najważniejszych jest Internet rzeczy (IoT). Sprawdźmy, jakie zalety ma jego zastosowanie w telemetrii i logistyce.
Internet of Things – IoT, czyli po polsku Internet rzeczy, jest siecią urządzeń oraz oprogramowania, połączonych ze sobą za pomocą internetu, ewentualnie innych technologii komunikacyjnych. W tym celu najczęściej używane są takie technologie, jak: Wi-Fi, GPS, GSM czy BLE. System ten stale się rozwija i odgrywa coraz większą rolę w funkcjonowaniu licznych przedsiębiorstw z poszczególnych branż oraz sektorów gospodarczych, a także gospodarstw domowych. Jego zalety doskonale widać na przykładzie telemetrii oraz logistyki, również dzięki zastosowaniu oprogramowania marki Internetum
Telemetria to nic innego, jak dziedzina telekomunikacji, która zajmuje się technikami przesyłu wartości pomiarowych (np. temperatura, zużycie energii cieplnej czy elektrycznej, itd.) na odległość. Zazwyczaj polega ona na na rozmieszczaniu w danym terenie urządzeń, jakie dokonują pomiarów wybranej wielkości, a następnie automatycznej transmisji zebranych danych do centrali, drogą przewodową lub bezprzewodową.
Już sama ta definicja wskazuje pole popisu dla IoT. W tym przypadku Internet rzeczy rozumieć można jako sieć fizycznych urządzeń odczytujących dane telemetryczne z czujników i przesyłających je do chmury (mogą one tez być przetwarzane lokalnie w urządzeniu brzegowym, aby ograniczyć ilość danych trafiających do chmury), w celu ich przetwarzania, zbierania oraz wizualizacji. Architektura IoT w telemetrii służy automatyzacji oraz usprawnieniu procesów, co usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Mianowicie, dzięki Internetowi rzeczy pomiary danych telemetrycznych wykonywane są sprawniej i dokładniej, ich analiza również przebiega szybciej, wspomagając zarządzanie firmą.
Pole wykorzystania Internetu rzeczy z roku na rok staje się coraz szersze. Jest on świetnym narzędziem między innymi dla branży transportowej (logistycznej), znakomicie bowiem udoskonala systemy telemetryczne. W sektorze logistycznym i transportowym są to rozbudowane, złożone narzędzia teleinformatyczne, głównym zadaniem których jest zarządzanie flotą pojazdów, zwiększenie bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak też przewożonego ładunku, a także ogólne zwiększenie efektywności realizowanego transportu. IoT doskonale sprawdza się w tym zakresie.
Przykładowo, w łańcuchu dostaw systemy telemetrii opartej na IoT umożliwiają sprawowanie lepszej kontroli nad każdym ogniwem procesu. Dane są na bieżąco zbierane i przesyłane do centrali, dzięki czemu na ich podstawie można natychmiast podjąć stosowną reakcję... albo polegać na autonomicznym działaniu systemu.
Inne korzyści, jakie daje IoT w tej dziedzinie, to:
Jeśli chodzi konkretnie o zarządzanie flotą pojazdów, to zarówno kierowcom, jak tez właścicielom flot znaczącą pomoc zapewniają monitoring i inne podpowiedzi, które generowane są przez systemy IoT zaprojektowane dla branży transportowej. Mowa tu o całym szeregu możliwości, spośród których wymienić należy przede wszystkim:
Co ważne, system IoT w transporcie (z ang. IoT in Logistics) staje się tym bardziej inteligentny, im więcej informacji zbiera z dotychczasowych przejazdów. To właśnie gromadzenie danych pozwala Internetowi rzeczy lepiej doradzać odnośnie takich czynników, jak: warunki drogowe, wybór doków do ładowania towarów, warunki pogodowe czy wszelkie inne sprawy, które mogą wpływać na ułożenie harmonogramu dostaw.
Za sprawą Internetu rzeczy śledzenie transportowanych towarów okazuje się więc znacznie prostsze i bardziej niezawodne. Wystarczy wyposażyć towary w odporne sensory, które na bieżąco komunikują się ze stacjami kontrolnymi. Tam zaś operatorzy nadzorują warunki transportu w czasie rzeczywistym, zamiast polegać na niebezpośrednich i opóźnionych danych ze skanerów czy ręcznie wpisywanych przez pracowników - mogę one okazać się błędne.
Nader istotne jest również to, że IoT przyczynia się do unikania wielu kosztów. System ten pozwala chociażby zapobiec marnowaniu paliwa, zbędnym przestojom ciężarówek, problemom z kierowcami czy psuciu się przewożonych towarów - wszystko to generuje przecież obciążenia finansowe dla firmy transportowej. Z kolei przekierowywanie dzięki danym pozyskanym przez IoT towarów do alternatywnych destynacji, a także reagowanie na bieżąco na wydarzenia zachodzące w trakcie procesu transportowego, pozwala znacząco zwiększyć zyski.
Podsumowując, zastosowanie Internetu rzeczy w telemetrii umożliwia szybkie pozyskiwanie i analizowanie dokładnych danych, to natomiast bardzo pozytywnie przekłada się na funkcjonowanie procesów logistycznych w transporcie: zwielokrotnienie sprawności działania floty, poprawienie poziomu bezpieczeństwa, unikanie zbędnych kosztów oraz zwiększanie zysów.
Artykuł Sponsorowany