Każdy papież ucieleśnia Apostoła Piotra. Zadaniem każdego papieża jest budowanie komunii – mówił kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego w homilii, wygłoszonej podczas porannej Mszy św. sprawowanej w Bazylice Świętego Piotra w intencji wyboru papieża.
Msza św. Pro eligendo Romano Pontifice – o wybór Papieża – poprzedziła popołudniowe uroczystości inauguracji konklawe. Wzięli w niej udział kardynałowie, którzy o godz. 16.30 uroczyście wejdą do Kaplicy Sykstyńskiej, by rozpocząć wybór 267. Następcy Świętego Piotra.
Modlitwa jedyną słuszną postawą
„Jesteśmy tutaj, aby wzywać pomocy Ducha Świętego, błagać o Jego światło i moc, aby został wybrany Papież, którego Kościół i ludzkość tak potrzebują, znajdując się na tym trudnym i złożonym zakręcie historii” – mówił w homilii kard. Re.
Podkreślił, że kardynałowie i lud zebrali się podobnie, jak Maryja i Apostołowie w Wieczerniku, gdzie oczekiwali zesłania Ducha Świętego. „Czujemy, że cały Lud Boży jest z nami zjednoczony w wierze, miłości do Papieża i ufnym oczekiwaniu” – mówił kardynał. Dodał, że modlitwa do Ducha Świętego „jest jedyną słuszną i właściwą postawą”, w czasie, gdy „Kardynałowie elektorzy przygotowują się do aktu najwyższej odpowiedzialności ludzkiej i kościelnej, oraz do wyboru o wyjątkowym znaczeniu”.
Następca Piotra gwarantem komunii
W homilii kardynał nawiązał do Ewangelii św. Jana, kiedy podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus przekazał uczniom Przykazanie Miłości, dodając: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13), a także do czytania z Księgi Proroka Izajasza, mówiącego o tym, że podstawową cechą Pasterzy jest miłość aż do całkowitego oddania siebie.
Zdaniem kard. Re, braterska miłość, wzajemna pomoc oraz zaangażowanie na rzecz komunii kościelnej i powszechnego braterstwa ludzkiego winny charakteryzować uczniów Chrystusa i pasterzy Kościoła, którzy powinni angażować się w budowę „cywilizacji miłości”, o której mówił papież Paweł VI.
„Wśród zadań każdego Następcy Piotra jest rozwijanie komunii: komunii wszystkich chrześcijan z Chrystusem; komunii biskupów z Papieżem; komunii biskupów między sobą. Nie jest to wspólnota autoreferencyjna, ale całkowicie nastawiona na wspólnotę między ludźmi, narodami i kulturami, mająca na sercu, aby Kościół był zawsze domem i szkołą komunii” – mówił kard. Re.
Papież ucieleśnia Piotra
Dziekan Kolegium Kardynalskiego wskazał, że jedność Kościoła „jest upragniona przez Chrystusa; jedność, która nie oznacza uniformizacji, ale trwałą i głęboką komunię w różnorodnościach, o ile pozostaje się w pełnej wierności Ewangelii.”
„Każdy Papież nadal ucieleśnia Piotra i jego misję, a tym samym reprezentuje Chrystusa na ziemi; jest on skałą, na której zbudowany jest Kościół (por. Mt 16, 18). Wybór nowego Papieża nie jest zwykłą wymianą osób, ale to zawsze powraca Apostoł Piotr” – podkreślił kard. Re.
Papież budzący sumienia
W homilii kardynał podkreślił wielką odpowiedzialność przed Bogiem głosujących kardynałów. „W «Tryptyku rzymskim», Papież Jan Paweł II wyraził nadzieję, że w godzinach wielkiej decyzji, poprzez głosowanie, górujący obraz Jezusa Sędziego, autorstwa Michała Anioła, przypomni każdemu o wielkości odpowiedzialności za powierzenie «kluczy najwyższej władzy» (Dante) we właściwe ręce” – mówił kard. Re.
„Módlmy się zatem, aby Duch Święty, który w ciągu ostatnich stu latach obdarzył nas kolejnymi prawdziwie świętymi i wielkimi Papieżami, obdarzył nas nowym Papieżem według serca Bożego, dla dobra Kościoła i ludzkości. Módlmy się, aby Bóg dał Kościołowi Papieża, który najlepiej będzie potrafił obudzić sumienia wszystkich oraz wyzwolić energie moralne i duchowe w dzisiejszym społeczeństwie, charakteryzującym się wielkim postępem technologicznym, ale mającym tendencję do zapominania o Bogu” – dodał dziekan Kolegium Kardynalskiego.
Źródło: vaticannews.va