Zdaniem przedstawicieli ZPPP Browary Polskie reklama nie ma wpływu na ilość sprzedanych butelek i puszek piwa. Po co więc reklamuje się ten produkt? Na to pytanie Browary Polskie nie odpowiadają jednoznacznie. – Reklama nie powoduje wzrostu konsumpcji piwa – oświadczył niedawno Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny ZPPP Browary Polskie. Innego zdania są eksperci.
„Twierdzenie, że reklama nie powoduje wzrostu konsumpcji piwa jest kontrowersyjna, wręcz kłamliwa. Przecież po legalizacji reklam w 2002 roku nastąpił w Polsce gwałtowny, prawie trzykrotny wzrost sprzedaży piwa! Aktualny, kilkuprocentowy spadek może bolesny dla producentów, ale jest raczej bez znaczenia dla struktury spożywanego w Polsce alkoholu” – stwierdził w odpowiedzi na twierdzenia Browarów Polskich Grzegorz Święch, Przewodniczący Komisji Krajowej Związku Zawodowego Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień.
Jego zdaniem „Nadal ponad 50% czystego etanolu Polacy spożywają właśnie pod postacią piwa!”.
„Dodatkową, wysoce szkodliwą rolę odgrywa reklama piwa w procesie wychowania młodzieży. Reklamy piwa skierowane niekiedy wprost do dzieci (np. w formie bajek czy baśni) starają się wychować przyszłych konsumentów, oswojonych z wszechobecnością piwa czyli alkoholu w ich otoczeniu od dzieciństwa” – poinformował Świech, który reprezentuje dziesiątki polskich psychiatrów i terapeutów uzależnień.
Jak Świech odpowiedział na słowa dyrektora Browarów Polskich, który uważa, że reklama piwa nie ma wpływu na wysokość sprzedaży?
„Poza wszystkim gdyby stwierdzenie o nieskuteczności reklam było prawdziwe, to nikt racjonalnie myślący nie wydawałby ogromnych pieniędzy na promocje tego trunku” – skitował Przewodniczący Komisji Krajowej Związku Zawodowego Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień.
Do dziwnego przekazu Browarów Polskich, które komunikują, że reklama nie ma wpływu na sprzedaż odniosło się też Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, największa państwowa jednostka zajmująca się problematyką alkoholową.
„Narażenie na reklamę alkoholu jest przyczynowo związane też z inicjacją picia, wzrostem spożycia alkoholu (w tym upijaniem się) i zwiększonym ryzykiem nawrotu u osób powracających do zdrowia” – poinformowało niedawno KCPU.
Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom dodało, że „reklama piwa (tak jak i innych alkoholi) odgrywa istotną rolę w kształtowaniu postaw, percepcji oraz oczekiwań dotyczących efektów spożywania alkoholu, które to następnie mają wpływ na decyzje dotyczące picia, tworząc większe prawdopodobieństwo picia alkoholu”.
Zdaniem KCPU reklama piwa fatalnie wpływa zwłaszcza na osoby młode i dzieci.