18
lutego
wtorek
VI Tydzień zwykły
Rok liturgiczny: A/II
Pierwsze czytanie:
Jk 1, 12-18
Psalm responsoryjny:
Ps 94 (93), 12-13a. 14-15. 18-19 (R.: por. 12)
Werset przed Ewangelią:
J 14, 23
Ewangelia:
Mk 8, 14-21

Patroni:

  • św. Sadok i 128 towarz.,
  • św. Helladiusz,
  • św. Tarazjusz,
  • św. Angilbert,
  • św. Teotoniusz,
  • bł. Jan Faesulanus {Angelicus},
  • bł. Wilhelm Harrington,
  • bł. Jan Pibush,
  • bł. Gertruda {Katarzyna} Comensoli,
  • bł. Jerzy Kaszyra

Liturgia na dzień 2020-02-18:

Pierwsze czytanie

Jk 1, 12-18
Czytanie z Listu Świętego Jakuba Apostoła

Błogosławiony mąż, który oprze się pokusie: gdy zostanie poddany próbie, otrzyma wieniec życia, obiecany przez Pana tym, którzy Go miłują.

Kto doznaje pokusy, niech nie mówi: «Bóg mnie kusi». Bóg bowiem ani nie podlega pokusie do zła, ani też nikogo nie kusi. To własna pożądliwość wystawia każdego na pokusę i nęci. Następnie pożądliwość, gdy pocznie, rodzi grzech, a skoro grzech dojrzeje, przynosi śmierć. Nie dajcie się zwodzić, bracia moi umiłowani!

Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca świateł, u którego nie ma przemiany ani cienia zmienności. Ze swej woli zrodził nas przez słowo prawdy, byśmy byli jakby pierwocinami Jego stworzeń.

Psalm responsoryjny

Ps 94 (93), 12-13a. 14-15. 18-19 (R.: por. 12)
Błogosławiony, kogo Ty pouczasz

Błogosławiony mąż, którego Ty wychowujesz, Panie, *
i pouczasz swoim prawem,
aby mu dać wytchnienie *
w dniach nieszczęśliwych.

Błogosławiony, kogo Ty pouczasz

Pan nie odpycha swojego ludu *
i nie porzuca swojego dziedzictwa.
Sąd się zwróci ku sprawiedliwości, *
pójdą za nią wszyscy ludzie prawego serca.

Błogosławiony, kogo Ty pouczasz

A kiedy myślę: «Moja noga się chwieje», *
wtedy mnie wspiera Twoja łaska, Panie.
Gdy w moim sercu mnożą się niepokoje, *
Twoja pociecha orzeźwia mą duszę.

Błogosławiony, kogo Ty pouczasz

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

J 14, 23
Alleluja, alleluja, alleluja

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Mk 8, 14-21
Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Uczniowie Jezusa zapomnieli zabrać chleby i tylko jeden chleb mieli z sobą w łodzi. Wtedy im przykazał: Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda!»

A oni zaczęli rozprawiać między sobą o tym, że nie mają chlebów. Jezus zauważył to i rzekł do nich: «Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chlebów? Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiałe są wasze umysły? Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie? Nie pamiętacie, ile zebraliście koszów pełnych ułomków, kiedy połamałem pięć chlebów dla pięciu tysięcy?»

Odpowiedzieli Mu: «Dwanaście».

«A kiedy połamałem siedem chlebów dla czterech tysięcy, ile zebraliście koszów pełnych ułomków?»

Odpowiedzieli: «Siedem».

I rzekł im: «Jeszcze nie rozumiecie?»

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Bóg i pokusa

Mirosław Matuszny Mirosław Matuszny

Temat: Bóg i pokusa

Ileż emocji towarzyszyło i wciąż towarzyszy tematyce sformułowania w „Ojcze nasz”, które mówi „i nie wódź nas na pokuszenie”. Tymczasem ani Ojciec Święty ani nikt z biskupów nie mówił i nie mówi nic innego, niż słowa, jakie czytamy dziś w pierwszym czytaniu. Bóg nikogo nie kusi. Zatem słowa, jakimi zwracamy się co dnia do Pana Boga nie dotyczą sytuacji, aby Bóg nas nie kusił, ale aby nie dopuścił, byśmy ulegli pokusie. To zaś niesie ze sobą zupełnie inną treść niż mogłoby się wydawać.
Czymże jest pokusa? Czyż nie jest to okazja do grzechu? Na dodatek taka, która stara się nas przekonać, że właściwie szkoda by było nie skorzystać. Co więcej, ukrawająca skrzętnie odpowiedzialność, łudząca nas mirażem korzyści jakie odniesiemy i bagatelizująca niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą grzech. Dlatego też w dzisiejszym czytaniu Apostoł wprost nazywa rzeczy po imieniu. Grzech niesie śmierć. Pokusa nigdy nie jest rodzajem zakazanego owocu, po który można bezkarnie sięgnąć i oszukać Pana Boga.
Zbawiciel w dzisiejszej Ewangelii przestrzega swoich uczniów właśnie przed uleganiem pokusie przyjęcia narracji uczonych w Piśmie i faryzeuszy. Nazywa to kwasem. Wszak jak według starożytnej receptury kwas zakwasza ciasto, z którego powstaje pieczywo, tak też zasady jakimi kierujemy się w życiu, sposób w jaki tłumaczymy sobie rzeczywistość sprawiają, że albo stajemy się coraz bardziej odporni na pokusy, lub też rozmiękczamy nasze zasady, zaczynamy iść na kompromisy ze złem i upadamy ulegając pokusom.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE
Jak to więc jest z treścią Modlitwy Pańskiej i pokusami? O co prosimy Boga, gdy mówimy i nie wódź nas na pokuszenie? Czyż nie prosimy o takie światło Ducha Świętego i takie prowadzenie nas drogami życia, abyśmy nigdy nie oddalili się od Boga? Czy nie zwracamy się do Ojca Niebieskiego, aby każda napotkana pokusa czyniła nas silniejszymi, bardziej odpornymi a nie osłabiała naszej woli i nie była dla nas przyczyną upadku?

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH
Czy wiem o co modlę się do Boga wypowiadając słowa Modlitwy Pańskiej?