22
lutego
sobota
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Rok liturgiczny: C/I
Pierwsze czytanie:
1 P 5, 1-4
Psalm responsoryjny:
Ps 23
Werset przed Ewangelią:
Mt 16, 18
Ewangelia:
Mt 16, 13-19

Patroni:

  • św. Papiasz,
  • św. Paschazjusz,
  • św. Maksymian,
  • św. Izabela,
  • św. Małgorzata z Cortony,
  • bł. Dydak Carvalho,
  • bł. Maria od Jezusa {Emilia} d'Oultremont

Liturgia na wczoraj:

Pierwsze czytanie

1 P 5, 1-4
Najmilsi:

Starszych, którzy są wśród was, proszę, ja również starszy, a przy tym świadek Chrystusowych cierpień oraz uczestnik tej chwały, która ma się objawić: paście stado Boże, które jest przy was, strzegąc go nie pod przymusem, ale z własnej woli, po Bożemu; nie ze względu na brudny zysk, ale z oddaniem; i nie jak ci, którzy ciemiężą wspólnoty, ale jako żywe przykłady dla stada. Kiedy zaś objawi się Najwyższy Pasterz, otrzymacie niewiędnący wieniec chwały.

Psalm responsoryjny

Ps 23
Ps 23 (22), 1-2a. 2b-3. 4. 5. 6 (R.: por. 1)

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Pan jest moim pasterzem, †
niczego mi nie braknie, *
pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach.
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć, *
orzeźwia moją duszę.

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach *
przez wzgląd na swoją chwałę.
Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę, †
zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną. *
Kij Twój i laska pasterska są moją pociechą.

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Stół dla mnie zastawiasz *
na oczach mych wrogów.
Namaszczasz mi głowę olejkiem, *
kielich mój pełny po brzegi.

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną *
przez wszystkie dni życia
i zamieszkam w domu Pana *
po najdłuższe czasy.

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

Mt 16, 18
Alleluja, alleluja, alleluja (w Wielkim Poście: Chwała Tobie, Królu wieków)

Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

Mt 16, 13-19
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?»

A oni odpowiedzieli: «Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków».

Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»

Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego».

Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Katedra św. Piotra

ks. Antoni Bartoszek ks. Antoni Bartoszek

Katedra św. Piotra   Pixabay.com, CC0

W Ewangelii Jezus przekazuje Piotrowi szczególną odpowiedzialność za Kościół. Słyszymy słowa Nauczyciela skierowane w Cezarei Filipowej do Szymona: „Ty jesteś Piotr, czyli Opoka i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 16,18.19). Piotr otrzymuje zapowiedź, że stanie się fundamentem Kościoła założonego przez Jezusa, a także zapowiedź „władzy kluczy”. Będzie to duchowa władza decydowania w sprawach nauczania, sprawowania sakramentów oraz dotycząca kierowania Kościołem. Przed męką Jezusa Piotr otrzymuje od Mistrza obietnicę duchowego wsparcia oraz zadanie umacniania braci w wierze. Takie słowa usłyszał wtedy Piotr od Jezusa: „Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara. Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci” (Łk 22,32). Po zmartwychwstaniu Jezus powierza Piotrowi władzę nad całym Kościołem. Trzykrotne wyznanie miłości wymazuje winę wcześniejszego trzykrotnego zaparcia się Piotra (por. J 21,15-19). Tam nad jeziorem spełnia się zapowiedź nadania prymatu Piotrowi.

Już w IV wieku po Chrystusie chrześcijanie rzymscy znali i obchodzili święto Katedry świętego Piotra, wspominając, że Apostoł był biskupem tego miasta. Składali hołd św. Piotrowi za to, że właśnie w Rzymie założył gminę chrześcijańską i miasto to obrał za stolicę chrześcijaństwa. Bazylika św. Piotra, a dokładnie tzw. konfesja św. Piotra w bazylice, zbudowane są na grobie św. Piotra. Można ten grób zobaczyć, gdy zejdzie się w podziemia bazyliki. Tak o doświadczeniu duchowym, które przeżywa katolik u grobu św. Piotra, pisze kard. G. Müller: „Turysta zwiedzający Rzym rozgląda się i powraca do domu ze swoimi wrażeniami, nie wiedząc, jak je spożytkować. Katolik przybywa jako pielgrzym do miejsc związanych z apostołami Piotrem i Pawłem, aby ich świadectwo o Chrystusie umocniło jego wiarę. (…) U grobu św. Piotra wyznaje wraz z pierwszym z Apostołów: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego» (Mt 16,16). Bez sofistycznej retoryki i we wszystkich wymiarach potraktuje serio słowa Jezusa: «Ty jesteś Piotr, czyli Opoka i na tej opoce zbuduję Kościół mój» (Mt 16,18). Istnieje tylko jeden «dom Boży, który jest Kościołem Boga żywego, filarem i podporą prawdy» (1 Tm 3,15).

Święto Katedry św. Piotra jest okazją, by medytować, czym jest i jaki jest Kościół. Idźmy dalej tropem rozważań kardynała Müllera: „Kościół katolicki jest jeden pod względem pochodzenie, jedyny pod względem posłannictwa oraz zjednoczony pod względem życia (una, unica et unita), ponieważ Chrystus jest jego Źródłem i prawdziwą Głową, widzialnie reprezentowaną w apostole Piotrze. Żaden katolik nie przyjeżdża do Rzymu, nie wiedząc, że pielgrzymuje «do (tu kardynał cytuje św. Cypriana, któremu bardzo zależało na jedności Kościoła) stolicy Piotra (cathedra Petri) i do Kościoła zajmującego pierwsze miejsce (ecclesia principalis), źródła jedności kapłańskiej». (…) Oto posłannictwo Kościoła rzymskiego rozciągające się na całą historię świata. Jego prymat uzasadnia wyłącznie obowiązek bronienia oraz umacniania jedności wiary kościoła powszechnego”.

W dzisiejsze święto módlmy się za papieża, następcę św. Piotra, by realizował misję daną od Jezusa przewodzenia Kościołowi i umacniania jego członków w wierze. Módlmy się też za Kościół święty, aby umacniając swoją tożsamość, wytrwale i odważnie kontynuował w świecie zbawczą misję Jezusa.