6
maja
wtorek
Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba
Rok liturgiczny: C/I
Pierwsze czytanie:
1 Kor 15,1-8
Psalm responsoryjny:
Ps 19
Werset przed Ewangelią:
J 14, 6b i 9c
Ewangelia:
J 14,6-14

Patroni:

Liturgia na wczoraj:

Pierwsze czytanie

1 Kor 15,1-8
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Przypominam, bracia, Ewangelię, którą wam głosiłem, którą przyjęliście i w której też trwacie. Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam głosiłem. Bo inaczej na próżno byście uwierzyli.

Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł – zgodnie z Pismem – za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem; i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli. Potem ukazał się Jakubowi, później wszystkim Apostołom. W końcu, już po wszystkich, ukazał się także i mnie.

Psalm responsoryjny

Ps 19
Ps 19 (18), 2-3. 4-5 (R.: 5a)

Po całej ziemi ich głos się rozchodzi.
lub Alleluja.

Niebiosa głoszą chwałę Boga, *
dzieło rąk Jego obwieszcza nieboskłon.
Dzień opowiada dniowi, *
noc nocy przekazuje wiadomość.

Po całej ziemi ich głos się rozchodzi.
lub Alleluja.

Nie są to słowa ani nie jest to mowa, *
których by dźwięku nie usłyszano;
Ich głos się rozchodzi po całej ziemi, *
ich słowa aż po krańce ziemi.

Po całej ziemi ich głos się rozchodzi.
lub Alleluja.

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

J 14, 6b i 9c

Alleluja, Alleluja, Alleluja

Ja jestem drogą, prawdą i życiem;
Filipie, kto Mnie widzi, widzi i Ojca.

Alleluja, Alleluja, Alleluja

Ewangelia

J 14,6-14
Jezus powiedział do Tomasza:

«Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście».

Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy».

Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca?” Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie, wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła.

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię.

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Chrystus jest jedyną drogą dla każdego człowieka

ks. Michał Kwitliński ks. Michał Kwitliński

Pokaż nam ojca, a to nam wystarczy Apostoł Filip miał wielkie serce i był entuzjastą. Słowa Pana Jezusa od razu w nim rezonowały, co z jednej strony było jego zaletą, ale czasem było przeszkodą, aby je zrozumieć. Wydaje się, że Filipowi brakowało mu wystarczającej umiejętności zatrzymania się i skupienia na tym, co swoim gorącym sercem przyjmuje. Znamy takie osoby (albo sami do nich należymy). Zaczynasz coś mu tłumaczyć, on chętnie słucha i stara się zrozumieć, bo cię lubi i ufa. Jednak w trakcie rozmowy przestaje uważać, jak tylko coś zaczyna łapać, podkreślając, że wszystko świetnie rozumie, również to, czego nie zdążyłeś powiedzieć. Niektórzy do tego stopnia chcą przyjąć twoją myśl, że sami dokańczają zdanie, które wypowiadasz. Niekoniecznie trafnie.

Filip zrozumiał istotę nauczania Pana Jezusa. Chrystus objawia nam, ze celem naszego życia jest zjednoczenie z miłującym Ojcem, którym jest Bóg. Wzbudza pragnienie, aby do Niego iść, daje nadzieję, że to możliwe i wreszcie wskazuje konkretne środki. Filip jest tak  zachwycony wizją miłosiernego Ojca, że nie zwraca wystarczającej uwagi na to, co Pan Jezus mówi o sobie. Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie

Jezus Chrystus jest jedyną drogą do Ojca, bo jest jedno z Ojcem. Każde spojrzenie na Jezusa, a patrzymy na Niego zawsze gdy czytamy i rozważamy Ewangelię, jest spojrzeniem na Ojca. Każda modlitwa do Niego czyni nas bardziej dziećmi Boga Ojca. Każda Komunia święta, która łączy nas dotykalnie z Chrystusem, łączy nas Ojcem. A wszystko to jest możliwe, bo działa w nas Duch Święty.

Jezus Chrystus jest jedyną drogą do Ojca. Możemy szukać tego, co wspólne z wyznawcami innych religii. Bywa, że doświadczenia duchowe i przykład ich wyznawców pomagają nam w głębszym przeżywaniu naszej wiary. Możemy szukać tego, co wspólne z ateistami, wszak wszyscy otrzymaliśmy od Boga tę samą naturę, bez względu na wiarę lub jej brak. Ostatecznie w każdym człowieku źródłem dobra jest Bóg. Jednak Chrystus jest jedyną drogą dla wszystkich. Chrześcijanin ma obowiązek dzielić się tą prawdą ze wszystkimi, bo wszyscy mają do niej prawo. Św. Filip miał dobre kontakty z poganami dzięki swemu otwartemu na ludzi usposobieniu. Równocześnie widział w Jezusie jedyną drogę do Ojca, szczególnie po tym, jak usłyszał słowa, które teraz rozważamy. Dlatego był skutecznym apostołem.

W tych dniach modlimy się za kardynałów, aby wybrali na Papieża tego, który najskuteczniej będzie nami przewodził, abyśmy zjednoczeni w jednym Kościele głosili, że Chrystus jest droga, prawdą i życiem. To zadanie spoczywa bowiem na nas wszystkich.